TEMA’dan ‘daha temiz bir çevre ve dünya’ etkinliği

TEMA Vakfı Elbistan Temsilciliği’nin Dünya Çevre Günü kapsamında organize ettiği etkinlikte anaokulu öğrencileri Pınarbaşı mesire alanında çöp toplayarak çevre temizliğine dikkat çekildi.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Etkinliğe, CHP Elbistan İlçe Teşkilatı, İYİ Parti Elbistan İlçe Başkanı Hüseyin Gül ile sivil toplum kuruluşları, mahalle muhtarları, öğretmenler ve gönüllü çevreciler ile anaokulu öğrencileri katıldı. Öğrenciler, ellerine taktıkları eldivenlerle vatandaşların çevreye attıkları su şişesi, ambalaj ve diğer çöpleri tek tek topladı. Toplanan çöpler, alanda hazır bekleyen Elbistan Belediyesi ekiplerince çöp aracına götürüldü.

Etkinlik sonrasında değerlendirme yapan TEMA Vakfı Elbistan Temsilcisi Fatma Doğuç, ‘Doğayla uyumlu yaşamaktan başka çaremiz yok’ diyerek, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla bugünün ve gelecek nesillerin yaşamının doğrudan bağlı olduğu doğal varlıklar üzerindeki baskı ve tahribatlara dikkat çekmek istediklerini söyledi.

Doğanın yükünün her geçen gün arttığını belirten Doğuç, bu yükün azaltılması için tüm insanlara görevler düştüğünün altını çizdi.

İnsanların neden olduğu iklim krizi, biyolojik çeşitlilik kaybı ve kirliliğin, gelecekte yaşamı ve refahı olumsuz etkileyecek en büyük problemler arasında yer aldığını vurgulayan TEMA Vakfı Elbistan Temsilcisi Fatma Doğuç, doğayı korumanın, gezegenimizi ve kendi yaşamımızı korumak anlamına geldiğini ifade etti.

Doğuç, şöyle konuştu:

“Evrende içinde yaşam olduğu bilinen tek gezegen dünyamızdır. İnsanların, doğal varlıklar üzerindeki etkilerini dikkate almayan, sürekli büyüme odaklı bir ekonomik anlayışla yaşam kaynaklarını hızla tükettiği ise artık yadsınamaz bir gerçektir. Bugünkü tüketim anlayışı ve ekonomik talepleri karşılamak için 1.8 dünya gerekmektedir. Her yıl 10 milyon hektar orman alanı tahrip edilmekte, 12 milyon tarım arazisi çöllleşmektedir. Yıllık karbon salımının ancak yüzde 60’ı doğa tarafından depolanabilmekte, yüzde 40’ı atmosferde birikmeye devam etmekte ve dünya giderek ısınmaktadır. İklim değişikliği, biyolojik çeşitlilik kaybı, kirlilik kaynaklı sorunlar bugünün ve gelecek nesillerin yaşamını ve refahını olumsuz yönde etkileyeceği gibi, yakın gelecekte ekonomiyi de zora sokacak en büyük problemler arasında yer almaktadır. Bu durum, ülkelerin sürdürülebilir kalkınma konusunda verdiği taahhütleri yerine getirme konusunda başarısız olduklarını göstermektedir. Nitekim 2050 yılında 1.5°C’de tutulması hedeflenen küresel ısınmanın, 2040 yılında 1.5°C’yi aşacağı tahmin edilmektedir. Bir milyon türün nesli tehlike altındadır. Bu son 10 yıl, atılacak adımlar için kritik bir 10 yıl olarak değerlendirilmektedir.”

Doğanın yükünün her geçen gün arttığını belirterek, bu yükün azaltılması için tek bir bireyden tüm insanlara, politikacılara ve yöneticilere görevler düştüğünün altını çizen Doğuç, “Bu da doğa ile dost olmak; iklimi korumak, tüm canlıların yaşam hakkına saygı göstermek, yaşam alanlarını korumak, doğa tahribatlarını önlemek, kirliliği ve doğaya olan yükü azaltmak, doğada açılan yaraları iyileştirmek üzere restorasyon çalışmaları yapmaktır” ifadelerini kullandı.

Mesire alanındaki çöpleri toplayan minik öğrenciler de, daha temiz bir dünya ve gelecek için doğaya sahip çıkılması gerektiğini söylediler.

 

 

07 Haz 2022 - 17:24 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel