Avladıkları tavşanı köpeklere parçalattırıp sosyal medyada paylaştılar

Elbistan’da, avladıkları tavşanı çoban köpeklerine parçalattırdığı anları kameraya alarak sosyal medyada paylaşan 2 kişiye, 14 bin 400 lira ceza kesildi.

Haber albümü için resme tıklayın

Doğa Koruma ve Milli Parklar ( DKMP) Elbistan Şefliği ekipleri, sahadaki kaçak av denetimlerini sanal ortamda da sürdürüyor. Kaçak avcılıkla mücadeleyi sanal ortama taşıyan ekipler, sosyal medyada paylaşılan av görsellerinden yola çıkarak tespit ettiklerine ceza uyguluyor. DKMP Elbistan Şefliği ekipleri, şahısların, kaçak olarak avladıkları tavşanların görselleri ile söz konusu tavşanlardan birinin çoban köpeklerine parçalatıldığı videoyu sosyal medyada paylaştıklarını belirledi.

DKMP ekipleri, yaptıkları çalışmada görsellerdeki tavşanların yavru olduğunu ve yasadışı olarak avlandığını tespit etti. Ayrıca, tavşanın çoban köpeklerince parçalandığı vahşet anlarını da paylaşan şahısların, avcılık belgelerinin bulunmadığı anlaşıldı. Şahısların bu davranışı, 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu’na muhalefet suçundan 14 bin 400 liralık ceza ile karşılık buldu.

Öte yandan, yaban hayatını korumak ve sürdürülebilirliğini sağlamak maksadıyla gerçekleştirilen av koruma ve kontrol faaliyetlerinin 7 gün 24 saat esasına göre devam edeceği belirtildi.

 

07 Haz 2022 - 17:20 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel