Rehberlik uzmanından öğrencilere sınav stresi uyarısı

Final Kurs Merkezi Rehberlik Uzmanı Merve Dal Çakmak, 18-19 Haziran tarihlerinde yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) öncesi öğrencileri sınav stresine karşı uyardı.

Haber albümü için resme tıklayın

Liseyi bitiren ve üniversiteye girmeye hazırlanan öğrencilerin 18-19 Haziran tarihlerinde girecekleri sınav için adayları heyecan ve stres sararken, uzmanlar ise sınava verilen önem düzeyi yükseldikçe kaygı ve stresin de arttığını belirtiyor.

Sınav öncesi hazırlık kadar sınav sırasında da dikkat edilmesi gereken noktaların olduğunu belirten Merve Dal Çakmak, “YKS bu yıl 18 Haziran Cumartesi günü saat 10.15’te TYT, 19 Haziran Pazar günü 10.15’te AYT ve yine aynı gün saat 15.45’te YDT yapılacaktır. YKS açıklanma tarihi ise 20 Temmuz olarak belirlenmiştir. Tercih dönemi ise ağustos ayı içinde yapılacaktır. Sınava katılacak tüm öğrencilerimize şimdiden başarılar dileriz.

Yaklaşık üç milyon iki yüz bin adayın ter dökeceği YKS için zaman daralırken kalan zamanı daha verimli geçirmek için siz sevgili gençlere tavsiyelerimiz; şu günlerde hiçbir şey bilmiyormuşçasına hissetmek çok doğaldır ‘bir yıl daha mezuna kaldım yapamayacağım olmayacak’ gibi olumsuz cümleler stres seviyenizi artıracağından bunları düşünmek yerine kontrolün sizde olduğunu ve emek verdiğinizi unutmamalısınız” dedi.

Sınav salonuna öğrenci alımı için son saat 10.00 olduğu için en az bir saat öncesinde sınav binasında hazır bulunmaları gerektiğini hatırlatan Merve Dal Çakmak, açıklamasında “Bu günlerde yapılan her sınav gerçek sınavın bir provası olduğu için deneme analizini yapmak eksikleri görüp bunlarla ilgili çalışma yapmaya devam etmelisiniz. Geçmiş yıllarda yapılan YKS sorularını çözmek gerçek sınava dair ipuçları verebilir. Eğer mümkünse sınav gününden önce sınav için ilan edilen okula gidip TYT/AYT denemesi çözmek sınav günü daha çabuk uyum sağlamanıza yardımcı olur. Sınav gününden iki gün önce artık çalışmayı bırakmalısınız. Küçük tekrarlar yapabilirsiniz fakat yoğun bir konu çalışması bilgilerinizin karışmasına yol açabilir. Sınav günü içinde aynı saatte uyanmaya ve kahvaltı için aynı yemekleri yemeye dikkat etmelisiniz. Sınav günü sizi sıkmayan rahat edebileceğiniz kıyafetler giymelisiniz. Sınav salonuna öğrenci alımı için son saat 10.00 olduğu için en az bir saat öncesinde sınav binasında hazır bulunmalısınız. Sınava girerken yanınızda olması gerekenleri (giriş belgeniz, kimliğiniz ve pet şişe içerisinde su) unutmamalısınız. Şimdiye kadar ki denemelerde hangi sıralamayı kullandıysanız sınav esnasında da aynı sıralamayı kullanmanız daha kolay geçiş imkanı sunar. Sınav esnasında hayat kurtaran taktiklerden biri turlama tekniğidir. Bu teknik sayesinde o an anımsayamadığınız bir soru için işaret bırakıp daha sonra dönmek size zaman kazandırır. TYT için artan süreyi bir avantaja çevirerek testler arasında saat kontrolü yaparak ilerlemelisiniz. Sakin kalıp doğru okumaya altı çizili soru köklerine dikkat etmelisiniz. Sınavı bitirdikten sonra yapılan optik form kodlamaları ciddi zaman kayıplarına yol açabileceğinden sayfa sayfa veya soru soru gitmek sınav esnasında kaydırma riskinizi ortadan kaldırır. Sonuç ne olursa olsun sınavın sizinle anlamlı olduğunu emeğinizin karşılığını alacağınızı unutmamalısınız. Tüm öğrencilerimize tekrardan sınavda başarılar dileriz” ifadelerine yer verdi.

07 Haz 2022 - 17:12 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel