TMO, buğday ve arpa alımında uygulanacak esasları açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, buğday ve arpa fiyatlarını açıklamasının ardından Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) da alımlara ilişkin detayları çiftçilerle paylaştı.

Büyütmek için resme tıklayın

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sert ekmeklik buğdaya ton başına 6 bin 50 lira ve 1000 lira prim, arpaya ise ton başına 5 bin 500 lira ve 500 lira prim ödemesi yapılacağını açıkladı. Buna göre, TMO, sert ekmeklik buğdaya bu yıl ton başına 6 bin 50 lira alım ve 1000 lira prim bedeli olmak üzere toplam 7 bin 50 lira ödeme yapacak. TMO'nun arpa alım fiyatı ton başına 5 bin 500 lira alım ve 500 lira prim bedeli olmak üzere toplamda 6000 lira olarak belirlendi.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), 2022 yılı hububat alım politikası ve uygulamalara ilişkin esasların yer aldığı yazılı bir açıklama yaptı.

Ülkemizde hububat hasadının yüzde 5 seviyelerinde olduğu belirtilen açıklamada, 2022 yılı üretimimizin buğdayda geçen yıla göre yüzde 10,4 artışla 19,5 milyon ton, arpada ise geçen yıla göre yüzde 48 artışla 8,5 milyon ton olacağı tahmin edildiği vurgulandı.

TMO’nun, Türkiye genelinde bulunan yaklaşık 200 işyerinde ve protokol imzalanan lisanslı depolarda (190 nokta) alım faaliyeti göstereceği belirtilen açıklamada, üreticilerin bu depolara teslim ettiği ürününü Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) olarak TMO’ya satabilecekleri kaydedildi.

Randevulu alım sistemine devam edileceğine değinilen açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“TMO iş yerlerinde pazar günleri hariç haftanın 6 günü alım yapılacaktır. Ürün bedeli ödemeleri, ürünün TMO’ya teslim edildiği tarihten itibaren 10 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacaktır. Ürününü lisanslı depolar üzerinden Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) olarak TMO’ya satanlara ödemeler ise peşin olarak yapılacaktır. Üreticilerimiz lisanslı depolara ürün teslim etmesi halinde; yüzde 2 stopaj, yüzde 2 SGK prim kesintisi muafiyeti, 25 TL/Ton nakliye desteği (750 TL’ye kadar), araç başına 25 TL analiz desteği, depo kira ücreti desteğinin yanında T.C. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden ürün bedelinin yüzde 75’ine kadar sıfır faizli 9 ay vadeli kredi kullanma imkânları bulunmaktadır.

2022 yılı hububat alımlarında; buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale ÇKS kaydı bulunan üreticiler cins ve kota sınırlaması olmadan bu ürünleri TMO’ya satabileceklerinin altı çizilen açıklamada, “TMO işyerleri veya lisanslı depolar üzerinden TMO’ya buğday ve arpa satan üreticilere ton başına buğdayda 1.000 TL, arpada ise 500 TL ilave hububat alım primi verilecektir. Üreticilerimizin bu uygulamadan yararlanmaları için ürünlerini 1 Eylül tarihine kadar TMO’ya satmaları gerekmektedir.

Hububat alım primi, Bakanlığımızca belirlenen ortalama verim ile ÇKS’de kayıtlı alana göre oluşan üretim miktarının 2 katına kadar, TMO’ya satılan buğday ve arpa için verilecektir.”

Buğday ve arpada kaliteye göre de ilave destek verileceğine işaret edilen açıklamada, “Sert ekmeklik buğday fiyatına kalitesine göre (1. Grup) ton başına 100 TL ilave fiyat verilecektir. Bu şekilde 1. Grup Sert Ekmeklik Buğday fiyatı ton başına 6.150 TL olacaktır.

Makarnalık buğday fiyatına kalitesine göre (1. Grup) ton başına 100 TL ilave fiyat verilecektir. Bu şekilde 1. Grup makarnalık buğday fiyatı ton başına 6 bin 600 TL olacaktır.

Arpa fiyatına kalitesine göre (1. Grup) ton başına 100 TL ilave fiyat uygulanacaktır. Bu şekilde 1. Grup arpa fiyatı ton başına 5 bin 600 TL olacaktır.

TMO’ya ürün teslim edecek üreticilerimizin, alım noktalarımızda herhangi bir zorlukla karşılaşmamaları için; ÇKS bilgilerini güncellemeleri, randevularını mutlaka almaları ve ürünlerini randevu alınan gün getirmeleri gerekmektedir. Yeni hasat döneminin ülkemize, milletimize hayırlı ve bereketli olmasını dileriz” ifadeleri kullanıldı.

06 Haz 2022 - 09:57 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel