İçme suyuna 6 ayda yapılan zam yüzde 100’ü buldu

 Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (KASKİ), bir süredir otomatik olarak artışa gittiği içme suyunda yapılan zam oranı yüzde 100’ü buldu.

Haber albümü için resme tıklayın

Ocak ayında metreküpü 2,14 ₺ olan içme suyu fiyatları, haziran ayı tarifesi ile birlikte 4,27 ₺’ye yükseldi.

KASKİ, haziran ayı için geçerli olan yeni tarifeleri sitesinden duyurmadı. Her ayın ilk günlerinde yayınlanan listede, o döneme ait içme suyu kullanım bedellerine yer veren KASKİ, listeyi yayınlamasa da; haziran ayında geçerli olacak zammı ise faturalara yansıttı. İçme suyunun metreküp fiyatını, mayıs ayında 3,98 ₺ olarak açıklanmıştı. Ancak, ilçedeki bir aboneye gelen Haziran 2022 dönemine ait faturada metreküp fiyatının 4,27 ₺ olduğu gözlerden kaçmadı. Faturadaki tarife ücreti incelendiğinde mayıs ve haziran dönemleri arasındaki fiyat farkı 29 kuruş olarak hesaplandı.

Elbistan’da, 4,27 lira olarak belirlenen içme suyu bedeli, 0-15 metreküp arası tüketim için geçerli. 2.kademede ise 16-30 metreküp arası tüketimi kapsıyor. Bu kademedeki su tüketimi ise 1.kademenin yüzde 50 fazlası üzerinden hesaplanıyor. Beldeden mahalleye dönüşen yerleşim birimlerinde ilk kademe 20 m³’e kadar, 2.kademe 21-40 m³ arası olarak belirleniyor. 40 metreküpün üstü ise 3.kademeden fiyatlandırılıyor. Köyken mahalle statüsü kazanan yerlerde ise ilk kademe 25 metreküpe kadar, 2.kademe ise 26-40 m³ arasında baz alınıyor. Bu rakamın üstü de 3.kademeye giriyor. Bu fiyatlara yüzde 1’lik de KDV ekleniyor. 

Ocak-Haziran dönemindeki artışlar 

Elbistan ilçe merkezinde 2,14 ₺ olan içme suyunun m³ fiyatı, ocak 2021 itibariyle 2,52 ₺’ye yükseldi.

Şubat dönemi için ise içme suyu fiyatlarında metreküp başına 34 kuruş artışa gidildi. Böylece içme suyunun metreküpü 3 lira sınırına dayandı.

En yüksek zam oranı martta yaşandı. Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ), içme suyu fiyatlarında, tarife grubuna göre metreküp başına 74 kuruş ile 1 lira 5 kuruş arasında değişen oranlarda artışa gitti. Yapılan bu zamla birlikte Elbistan ilçe merkezinde içme suyu fiyatları m³ başına 2 lira 86 kuruştan, 3 lira 60 kuruşa yükseldi. Zammın en çok yansıtıldığı tarife grubu ise, beldeden mahalleye dönüşen yerleşim alanları oldu. Bu bölgelerde içme suyunun fiyatı yaklaşık 2 kat arttı.

Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ), en az artışı ise nisan ayında yaptı. Nisan ayında tarife grubuna göre metreküp başına 6 ila 18 kuruş arasında değişen oranlarda zam yapıldı.

 Son olarak mayıs ayında ise, tarife grubuna göre metreküp başına 7 ila 20 kuruş arasında değişen oranlarda zam yapıldı. Nisan ayına göre 20 kuruş artan içme suyunun m³’ü 3,78 ₺’den 3,98 ₺’ye yükselmiş oldu. İlçe merkezinde içme suyunun metreküp fiyatı yüzde 1’lik KDV’nin eklenmesiyle birlikte 4 liranın üzerine çıktı.

04 Haz 2022 - 17:31 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel