Öğrencilere keneden korunma eğitimi verildi

Elbistan’da Geçit Şehit Mevlüt Yalçınkaya İlk/Ortaokulu öğrencilerine yönelik olarak keneden korunma eğitimi verildi.

Büyütmek için resme tıklayın

Elbistan Şehit Hilmi Özer İlçe Sağlık Müdürlüğü personelleri tarafından verilen eğitimde; öğrencilere kenenin bulunabileceği yerler ve keneden korunma yolları anlatıldı.

Türkiye’nin bazı şehirlerinde kenenin sebep olduğu Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı (KKKA) vakalarının artması üzerine düzenlenen eğitimde, kenelerin havaların ısınması ile özellikle mayıs ve ekim ayları arasında etkin olduğu hatırlatıldı.

İlçe Sağlık Müdürlüğü personelleri, keneden korunmada bireysel tedbirlerin önemine değinerek, “Tarla, bağ, bahçe, orman ve piknik alanları gibi kene yönünden riskli olan alanlara giderken vücudu örten açık renkli giysiler giymeleri, pantolon paçalarını çoraplarının içerisine sokmaları, çizme giymeleri gibi önlemler kenelerin vücuda girme ihtimalini azaltacaktır. Riskli alanlardan dönüldükten sonra vücudumuzu tamamen kontrol etmeli, eğer kene tutunmuş ise çıplak elle dokunmamak şartı ile uygun bir malzeme kullanılarak kene vücuttan çıkarılmalıdır, çıkarılamıyorsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Ayrıca keneler üzerine sigara basmak, kolonya, gaz yağı gibi maddeler dökmek kenenin kasılmasına sebep olarak vücut içeriğini kan emdiği kişiye aktarmasına sebep olacağı için yapılmamalıdır” uyarısında bulundu.

Okul Müdürü Turabi Kılınç da, öğrencilerini bu konuda doğru bilgilendirmek istediklerini belirterek Elbistan Şehit Hilmi Özer İlçe Sağlık Müdürlüğü personellerine teşekkür etti.

 

04 Haz 2022 - 17:19 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel