LGS denemesinde dereceye giren öğrenciler ödüllerini aldı

Elbistan Fen Lisesi tarafından 3 ilçedeki 1800 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen LGS deneme sınavında dereceye girenlere ödülleri törenle verildi.

+5
Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan Fen Lisesi tarafından 8.sınıf öğrencilerinin önümüzdeki günlerde girecekleri Liselere Geçiş Sistemi (LGS) merkezi sınavı formatındaki ödüllü deneme sınavı 1800 adayın katılımı ile gerçekleşti. Bakanlığın yönergeleri ile eşdeğer bir şekilde gerçekleştirilen LGS provasına giren öğrenciler, hem bilgilerini test etti hem de ödül kazanma fırsatını yakaladı. Sınavın değerlendirme işlemlerinin tamamlanmasının ardından dereceye giren öğrenciler de belli oldu. İlk 10 dereceye giren öğrencilere altın ve para ödülü ile okullarına da plaket takdimi için Elbistan Fen Lisesi’nde tören düzenlendi.

Törene, Elbistan Kaymakamı Özkan Demir, İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Ali Kayhan, İlçe Jandarma Komutanı Kıdemli Yüzbaşı Recep Üncü, İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin, Şube Müdürleri Alparslan Ceran ve Mehmet Yılmaz ile okul müdürleri, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Törende açılış konuşmasını yapan Elbistan Fen Lisesi Müdürü Mikail Şahin, “Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınava girecek öğrencilere sınav öncesinde bilgilerini ölçme ve test etmelerini sağlamak için Elbistan, Ekinözü ve Nurhak ilçelerimizi kapsayan bir deneme sınavı gerçekleştirdik. 1800 öğrencimiz bu sınava katıldı. Bu sınavı inşallah gelecek yıllarda da il çapına getirmeyi düşünüyoruz” dedi.

Elbistan Fen Lisesi’nin hem eğitim hem de fiziki olarak çok ciddi bir dönüşüme imza attığını vurgulayan Şahin, “Biz, yüzde 4,5 dilimde öğrenci alan bir fen lisesiyiz. Sadece yüzde 1’lik dilimde öğrenci alan 33 tane fen lisesi var Türkiye genelinde. Bunların toplam kontenjanı da 3 bin 600. 3 bin 600 öğrenci alan 33 fen lisesi, aldığı şekilde öğrencilerini mezun etse YKS’de ilk 3 bin 600’e o öğrencilerin yerleşmesi gerekir. Bizim gibi yüzde 4,5 dilimdeki liselerin de dereceye girememeleri beklenir istatistiksel olarak. Geçen yıl, Kahramanmaraş’ın tamamında YKS’de Türkiye geneli ilk 1000’e giren 15 öğrenci vardı. 5’i tek başına bizim öğrencimizdi. Bu öğrencilerin hiçbiri de dershane ya da başka bir kurs gibi özel destek almadı. Öğretmenlerimizin kendi emekleri ile yetişti. Elbistan Fen Lisesi’nin bu başarısında öğretmenlerimiz başta olmak üzere büyük bir fedakarlık ve özveri var.

2018 yılından sonra biz hem idari hem de okul kadrosu hem de fiziki olarak çok büyük bir dönüşüm gerçekleştirdik. Burası öğrenciye hem fiziki hem de yaşam alanı olarak hem de öğretmenlerimizin fedakar çalışmalarında her anlamda yetecek bir noktaya geldik. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Okulumuzun her ihtiyacında yanımızda olan ve desteklerini esirgemeyen Elbistan Kaymakamımız Sayın Özkan Demir’e çok teşekkür ediyorum. Güvenlik güçlerimize ve bizlere destek olan herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Elbistan Kaymakamı Özkan Demir ise, öğrencileri tebrik ederek, “Hafta sonu yapılacak YGS’ye katılacak öğrencilerimize de başarılar diliyorum. Emeklerine sağlık” dedi.

Elbistan İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin de, bu tür sınav ve uygulamaların önemine değinerek öğrencilere başarılar diledi.

Konuşmaların ardından dereceye giren öğrencilere, altın ve para ödülleri ilçe protokolü tarafından takdim edildi.

03 Haz 2022 - 18:12 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel