Üreticilere hatalı ve gereksiz ilaç kullanımı hatırlatması  

Elbistan’da, başta kayısı olmak üzere meyve üreticilerine yönelik olarak hatalı ve gereksiz ilaç kullanımına ilişkin bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan Ziraat Odası toplantı salonundaki programa, Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut ve üreticiler katıldı. Toplantıda, ilaç kalıntısız bir ürün hedefi doğrultusunda kapsamlı bilgiler aktarıldı.

Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil, hatalı ve gereksiz ilaç kullanımı sonrasında ürünlerin imha edildiğini hatırlatarak, üreticilerin bu konuda kurallara riayet etmelerinin önemine değindi.

Bağ, bahçe, tarla ve seralarda hasat öncesinde kalıntı denetimi yapıldığını hatırlatan Çitil, “Hatalı ve gereksiz ilaç kullanımı nedeniyle insan sağlığı ve faydalı organizmalar zarar görür. Ürünlerin pazar değeri düştüğü gibi imha edilirler ve üretici de para cezası ödemek zorunda kalır. Bu yüzden tüm üreticilerimizin ilaç etiket bilgilerine riayet etmeleri büyük önem arz ediyor” dedi.

Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut ise, “Kalıntı İzleme Programı çalışmaları çerçevesinde taze sebze ve meyve numuneleri alarak pestisit kalıntısı analizi yapılması için laboratuarlara gönderiliyor. Üreticilerimiz, tarım ilaçlarını reçete ile almalı ve etiketinde yazılı olan son uygulama ile hasat arasındaki süre bilgisinde yer alan gün sayısına dikkat etmeliler. Emeklerinin zayi olmaması için bu konuda azami hassasiyet göstermeliler” şeklinde konuştu.

Kahramanmaraş İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli de, yasaklı listede yer alan ilaçlara ilişkin bilgiler aktardı.

Üreticilerden mutlaka Üretici Kayıt Defteri tutmalarını isteyen uzmanlar, kullanılan tarım ilaçlarının da reçete ile alınıp bu deftere işlenmesini istedi.

Toplantı, denetimler ve pestisit kullanımında yaşanan sıkıntıların anlatılmasının ardından katılımcıların sorularının cevaplanması ile son buldu.

31 May 2022 - 17:16 Kahramanmaraş/ Elbistan- GüncelSatılık tarla

Pınarbaşı 327 ada 29 parsel 886 M2 lik hisseli tarlam satılıktir.

MUKREMİN ÖZTÜRK

SATLIK TARLA

ELBİSTAN TAŞBURUN 3304 ADA 85 NOLU PARSEL 48774,90 m2 LİK TARLADA 2090 m2 LİK HİSSEM SATLIKTIR. FİYAT İÇİN ARAYINIZ. PAZARLIK PAYI VARDIR

MÜKREMİ̇N ÖZTÜRK

TEMİZLİK VE YEMEK

İSTASYONUMUZDA TEMİZLİK VE YEMEK İŞLERİNDE ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE BAYAN ELEMAN ARANMAKTADIR.

ELBİ̇STAN ENSAR PETROL

Eğitim Fakültesi Mezunu/ Okul Öncesi Öğretmeni

Elbistan Bahçelievler mahallesinde bulunan yeni hayat rehabilitasyon merkezine; eğitim fakültesi mezunu veya formasyon almış fen edebiyat fakültesi me...

0 ÖZEL YENİ HAYAT ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON MERKEZİ

KİRALIK 2+1 3+1 Ev Arıyorum

2+1 veya 3+1 doğalgazli ev ariyorum

MHMUT AYDİN

SATILIK BAĞ - BAHÇE

SATILIK BAĞ - BAHÇEEkinözü Orta İçme üzerinde 407 parsel 795 ada 2809 metreve 408 parsel 795 ada 1957m2' lik bahçem satılıktır.

0552 450 56 91

AKARYAKIT SATIŞ ELEMANI

İSTASYONUMUZDA ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE AKARYAKIT SATIŞ ELEMANI ARANMAKTADIR

ENSAR PETROL

Oyun ablası

7 yaşındaki kızım için oyun ablası arıyoruz.Günluk 4-5 saat ilgilenecek,oyun oynayacak,ödev yaptıracak,18-30 yaş arası bayan arıyorum.

0(506) 903 57 70 ÖZGÜL BÖKE

Esentepe Mah 3+1 sobalı kiralık daire

1.Katta 3+1 sobalı dairedir. 2 balkon 1 kileri mevcut. Çelik kapı, taban parke döşeli, camlarında demir korkuluk bulunmaktadır. Binada yalıtım vardır....

ATİLA

BAY - BAYAN ELEMAN ARANIYOR

Pınarbaşı mesire alanda çalışacak çalışma arkadaşları arıyoruz.bay- bayan garson gözleme ve börek yapacak bayan elemanlar alınacaktır.

0532 654 10 08