Okul bahçesini el birliği ile mini ormana dönüştürdüler

Elbistan Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimleri Proje Okulu’nun bahçesi, ‘Bahçemiz ağaçla dolsun, öğrenciler meyveye doysun’ projesiyle erikten elmaya, fındıktan kiraza ve gülden asmaya birçok çeşidin yer aldığı mini bir ormana dönüştü.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Okul müdürü Süleyman Dere, özenle bakılan bahçenin ilk ürünlerini almaya başladıklarını belirterek, “Öğrencilerimiz, kendi emekleri ile büyüttükleri fidanların dalından meyve yemenin hazzını yaşayacaklar” dedi.

Elbistan Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimleri Proje Okulu’nda “Sağlıklı meyveler sağlıklı zihinler” etiketiyle “Bahçemiz ağaçla dolsun, öğrenciler meyveye doysun”  isimli ağaçlandırma projesi başlatıldı.

Projenin üzerinden 1 yıl geçmesiyle birlikte okul bahçesi adeta meyve bahçesine dönüştü. Okul müdürü Süleyman Dere, bahçeye şuana kadar 775 adet fidan dikildiğini belirtti.

Ağaçlandırmaya devam ettiklerini dile getiren Dere, “Bahçemizde 36 elma, 11 armut, 21 kiraz, 7 vişne, 4 can eriği, 11 kara erik, 2 ayva, 5 badem, 9 şeftali, 18 kayısı, 10 dut, 2 ceviz, 2 kestane, 2 ıhlamur, 80 asma, 1 fındık, 21 böğürtlen, 3 çınar, 30 sarmaşık, 60 süs bitkisi, 230 gül ve 210 çam fidanı bulunuyor” dedi.

Projenin, büyük bir gayret ve özveriyle başarıya ulaştığını vurgulayan Dere, ağaç dikmenin Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in hadis-i şeriflerinde de önemle altının çizildiğini anımsattı.

Okul müdürü Süleyman Dere, şöyle konuştu:

Tohumların çatlayıp filizlerin çıkması ve ihtişamlı ağaçlar hâline gelmesi, kara topraktan sayılamayacak kadar çok renk ve türde bitki, meyve, sebze ve çiçeğin yetişmesi, üzerinde durup düşünülmesi gereken muhteşem bir hâdisedir. Bunlar üzerinde tefekkür eden bir akıl, sonunda her şeyi en güzel şekilde yaratan Allah Teâlâ'ya ulaşacak, O'nun azamet, kudret, merhamet, cemal gibi güzel sıfatlarını temaşaya dalacaktır.

İşte biz Müslümanlar, Cenâb-ı Hakk'ın eşsiz sanatının tecellisi olan bütün canlılara ve bitkilere, ilâhî bir emanet gözüyle bakarız. Onları lüzumsuz yere koparmaz, israf etmeyiz. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav), "Kıyamet kopuyor olsa ve birinizin elinde bir fide bulunsa, kıyamet kopmadan onu dikebilirse bunu hemen yapsın!" şeklinde buyurmuştur. Büyüklerimiz, de "Yaş kesen, baş keser!" demişlerdir. Hedefimiz kesmek değil, dikmek ve çoğaltmak olmalıdır. Dinimizin emir ve tavsiyesi budur.”

Orman içinde bir okul hedeflediklerini anlatan Dere, “Ben, okul müdürü olarak bu çalışmayı Peygamberimizin (sav) de doğum günü olan 20 Nisan 2021 itibariyle başlattım ve ağaçlandırma faaliyetine bu yılda davam ettik. Hedefim ‘orman içinde bir okul’ yapmak olduğu gibi en azından projemizin de isminden ve etiketinden anlaşılacağı üzere pansiyon öğrencilerimizin meyve ihtiyaçlarını da bahçemizden karşılayalım. Ve bu projeye sahip çıkılması halinde okul bahçemizin adeta cennet bahçesini andıran bir güzelliğe kavuşacağına inanıyorum. Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

28 May 2022 - 16:09 Kahramanmaraş/ Elbistan- GüncelSatılık tarla

Pınarbaşı 327 ada 29 parsel 886 M2 lik hisseli tarlam satılıktir.

MUKREMİN ÖZTÜRK

SATLIK TARLA

ELBİSTAN TAŞBURUN 3304 ADA 85 NOLU PARSEL 48774,90 m2 LİK TARLADA 2090 m2 LİK HİSSEM SATLIKTIR. FİYAT İÇİN ARAYINIZ. PAZARLIK PAYI VARDIR

MÜKREMİ̇N ÖZTÜRK

TEMİZLİK VE YEMEK

İSTASYONUMUZDA TEMİZLİK VE YEMEK İŞLERİNDE ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE BAYAN ELEMAN ARANMAKTADIR.

ELBİ̇STAN ENSAR PETROL

Eğitim Fakültesi Mezunu/ Okul Öncesi Öğretmeni

Elbistan Bahçelievler mahallesinde bulunan yeni hayat rehabilitasyon merkezine; eğitim fakültesi mezunu veya formasyon almış fen edebiyat fakültesi me...

0 ÖZEL YENİ HAYAT ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON MERKEZİ

KİRALIK 2+1 3+1 Ev Arıyorum

2+1 veya 3+1 doğalgazli ev ariyorum

MHMUT AYDİN

SATILIK BAĞ - BAHÇE

SATILIK BAĞ - BAHÇEEkinözü Orta İçme üzerinde 407 parsel 795 ada 2809 metreve 408 parsel 795 ada 1957m2' lik bahçem satılıktır.

0552 450 56 91

AKARYAKIT SATIŞ ELEMANI

İSTASYONUMUZDA ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE AKARYAKIT SATIŞ ELEMANI ARANMAKTADIR

ENSAR PETROL

Oyun ablası

7 yaşındaki kızım için oyun ablası arıyoruz.Günluk 4-5 saat ilgilenecek,oyun oynayacak,ödev yaptıracak,18-30 yaş arası bayan arıyorum.

0(506) 903 57 70 ÖZGÜL BÖKE

Esentepe Mah 3+1 sobalı kiralık daire

1.Katta 3+1 sobalı dairedir. 2 balkon 1 kileri mevcut. Çelik kapı, taban parke döşeli, camlarında demir korkuluk bulunmaktadır. Binada yalıtım vardır....

ATİLA

BAY - BAYAN ELEMAN ARANIYOR

Pınarbaşı mesire alanda çalışacak çalışma arkadaşları arıyoruz.bay- bayan garson gözleme ve börek yapacak bayan elemanlar alınacaktır.

0532 654 10 08