Elma ve bademde iç kurdu, kayısıda kabuklu bit için ilaçlama uyarısı

Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personelleri, elma ve bademde iç kurdu, kayısıda da kabuklu bit zararlısı tespit edildiğini belirterek üreticilere ilaçlama yapmaları uyarısında bulundu.

Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personelleri tarafından elma ve badem bahçelerinde yapılan incelemeler sonucunda iç kurdu zararlısında mücadele zamanının geldiği gözlemlendi.

Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil, üreticilerin söz konusu zararlıya karşı, elma, badem, armut, ayva ve ceviz bahçelerinde zaman kaybetmeden ilaçlama işlemlerine başlaması gerektiğini söyledi. Çitil, kullanılan ilacın etki süresine bağlı olarak, ilk ilaçlamadan 10-15 gün sonra ikinci bir ilaçlama daha yapılması uyarısında bulundu.

Yine üreticilerden gelen şikayetler üzerine kayısı bahçelerinde de inceleme yapıldığını hatırlatan Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil, kabuklu bit (erik koşnili) zararlısına rastlandığının bilgisini verdi.

Bu zararlı ile de mücadele edilmesinin gerekliliğine işaret eden Çitil, “Zamanında ve etkili bir şekilde yapılan ilaçlamanın zararlı böcek ve hastalıkların azaltılması veya yok edilmesi için önemlidir. Bitki koruma yöntemleri içerisinde en yaygın ve kısa sürede sonuç veren yöntem kimyasal mücadeledir.

Çiftçilerimizin doğru zamanda ve bilinçli bir şekilde mücadele etmeleri kabuklu bit zararlısının biyolojisini çok iyi bilmeleri gerekir.

Erik koşnili, gövde ve kalın dallarda koloniler oluşturur. Ergin ve nimflerin beslenmesi sonucu ağaçları zayıflatıp, dalları kurutmak ve yoğun tatlımsı madde salgılamak suretiyle iki şekilde zarar yapar. Emgi sonucunda dallarda ağaç tarafından salgılanan zamk akıntısı meydana delir. Salgılanan tatlımsı madde sürgün, yaprak ve meyvelere bulaştığında yaprakların solunumunu engellemekte ayrıca; meyvelerin üzerinde mantar geliştirerek meyve kalitesini bozmaktadır.

Bulaşıklığın çok yüksek olduğu yerlerde kış sonu veya ilkbahar başında yoğun bulaşık dallar kesilip budanarak bahçeden uzaklaştırılmalıdır. Ayrıca ağaçların kuvvetli bulundurulması, bakım işlemlerinin titizlikle yapılması ve sık dikimden kaçınılması da genel kültürel önlemler arasında sayılabilir.

Nimfler ergin döneme geçmeden önce (mart sonu-nisan başı) yazlık ilaçlar ile ilaçlama yapılmalıdır. İlimizde yazlık yağlarla mücadele zamanı meyvenin kürkten çıkma dönemi olan çil ilaçlaması sonrasındaki dönemdir. Hava sıcaklığı 5 dereceden yüksek, 29 dereceden de düşük olmalıdır. Yazlık yağlarla ilaçlanacak kayısı bahçelerinde ilaçlamadan 20 gün öncesi ve sonrasında Captan terkipli ve kükürt içerikli ilaçlar kullanılmamalıdır” uyarısında bulundu.

 

26 May 2022 - 18:06 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel