Veterinerlik öğrencilerine uygulamalı çiftlik eğitimi

Elbistan Meslek Yüksekokulu Veterinerlik Bölümü Laborant ve Veteriner Sağlık Programı öğrencilerine yönelik olarak çiftlik eğitimi düzenlendi.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

EMYO Müdürü Öğr. Gör. Muharrem Eren’in girişimleri ile özel bir besi işletmesindeki eğitimde;  Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Zahid Paksoy ve Dr. Öğr. Üyesi Serdal Kurt tarafından öğrencilere pratiğe dayalı ve meslek hayatına hazırlayıcı nitelikte uygulamalı eğitim verildi.

Profesyonel hayvancılığın yapıldığı Doğan Mahallesi’nde bulunan besi çiftliğinde öğrencilere verilen teorik bilgilerin, hem güçlendirilmesi hem de pratikte uygulanabilirliğinin gösterilmesi sağlandı. Bu bağlamda, öğrencilere sürünün devamlılığı için vazgeçilmez bir unsur olan doğum bilgisi, yavru bakımı, karlı bir süt üretimi için gerekli olan ideal meme sağlığı ve çiftlik hayvancılığının temel unsuru olan yem bilgisi gibi kritik kontrol noktaları uygulamalı olarak anlatıldı.

Uygulamalı eğitimler esnasında çağdaş hayvancılığın gerektirdiği pratik yaklaşımlar ön planda tutularak, bölgede çiftliklere yönelik sadece EMYO’da bulunan ultrasonografi cihazı (USG) ile gebelik ve üreme organlarının muayenesi yapılarak, öğrencilere gerekli bilgi ve beceriler tüm yönleriyle gösterilmiştir. Ayrıca saha eğitimleri esnasında; öğrencilere bir hayvanın işletmeye girişinden ayrılışına kadarki geçirdiği tüm aşamalar, olası sorunlar ve pratik yaklaşımlar gösterilmeye çalışıldı.

Eğitimlerle ilgili değerlendirme yapan EMYO Müdürü Öğr. Gör. Muharrem Eren, “Bu şekilde yılsonu itibariyle 200 öğrencinin haftanın belirli gün ve saatlerinde gruplar halinde çitlik eğitimlerini tamamlaması sağlanacaktır. Sonuçta; öğrenciler hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı bakımından güncel bilimsel koşullara adapte edilmiş ve mezuniyetten sonraki çalışma hayatlarına daha donanımlı girmiş olacaklardır” dedi.

23 May 2022 - 17:50 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel