TOKİ’den Adatepe’ye hız kazandıracak destek

Elbistan’la birlikte Afşin ve Göksun ilçelerindeki 315 bin dekar araziyi sulayacak Adatepe Barajı’nın 2.ve 3.kısım sulama projelerinin daha hızlı hayata geçmesi için TOKİ’nin de devreye girmesini öngören Cumhurbaşkanlığı kararı yayımlandı.

Haber albümü için resme tıklayın

Karara göre, Devlet Su İşleri Müdürlüğü, tarımsal hasılayı artırmaya yönelik sulama yapılarını ivedilikle milli ekonomiye kazandırmak üzere Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’na (TOKİ) yaptırabilecek.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünün "Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Aracılığıyla Yaptıracağı Tarımsal Sulama Amaçlı Yapıların Finansman Maliyetlerinin Karşılanmasına İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kararla tarımsal hasılayı artırmaya yönelik sulama yapılarını ivedilikle milli ekonomiye kazandırmak üzere DSİ Genel Müdürlüğünce TOKİ'ye yaptırılan söz konusu yapılar için oluşacak finansman maliyetlerinin karşılanmasına ilişkin hususlar düzenlendi.

Buna göre, 2022 ve 2023 yılları yatırım programlarında yer almak ve kararda ekli listede yer verilen işlerle sınırlı kalmak kaydıyla, tarımsal sulama yapıları DSİ Genel Müdürlüğü tarafından TOKİ'ye yaptırılabilecek.

DSİ Genel Müdürlüğünce uzun vadeli ödeme planına göre yaptırılan işlerin yapım maliyetleri (TOKİ hizmet bedeli dahil) Genel Müdürlük bütçesinden TOKİ'ye, finansman maliyetleri ise gelir kaybı ödemeleri kapsamında Hazine ve Maliye Bakanlığınca TOKİ adına Ziraat Bankasına ödenecek.

Hazine desteği alacak 143 proje arasında sulama projeleri devam eden Adatepe Barajı ile yapımı süren Karakuz Barajı da yer aldı.

Söz konusu Cumhurbaşkanlığı Kararı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından projelendirilen Adatepe Barajı Sulaması projelerini de yakından ilgilendiriyor.

3 etap halinde planlanan ve 1.etabı ile ilgili boru döşeme işleri süren Adatepe Barajı Sulaması’nın 2.ve 3.kısım işleri TOKİ tarafından yapılabilecek. Adatepe’nin, 2.ve 3.kısım sulama projeleri ise büyük ölçüde Elbistan’daki tarım arazilerini kapsıyor.

Adatepe Barajı, Elbistan, Afşin ve Göksun'da bulunan 315 bin dönüm arazinin sulanmasını sağlayacak. Tarım sektörüne ivme kazandırması ve 35 yerleşim birimini sulu tarıma kavuşturması planlanan baraj, yaklaşık 75 bin kişilik istihdam oluşturacak. Çiftçiler, toprağa can verip ürün çeşitliliğini de artıracak projeden tarlalarına ulaşacak suyu hasretle bekliyor.

21 May 2022 - 16:43 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel