EMYO’da ‘Liderlik ve Yönetim Becerileri-Konfüçyüs’ konferansı

Elbistan Meslek Yüksekokulu’nda “Liderlik ve Yönetim Becerileri-Konfüçyüs” konulu bir konferans düzenlendi.

Haber albümü için resme tıklayın

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından kürsüye davet edilen, Yönetim ve Organizasyon Bölüm Başkanı Öğr. Gör. İlhan Doğuç, Konfüçyüs’ün “Unutma, bir şeyin yapılamaz olduğunu düşünerek uyursan, başkasının o şeyi yaparken çıkardığı gürültüyle uyanırsın” sözlerini hatırlatarak, konuşmasına başladı.

Doğuç, “Bir lider olarak ancak liderlik kavramını yeteri kadar net anladığınızda yolculuğunuz başlar. Liderlik, insanların fikir birliği sağladığı hedeflerine ulaşabilmeleri için tetikleyici olmaktır. Liderlik etmek demek yanınızdaki insanlara yol göstermektir. İnsanlar, liderlik rollerinde olanların liderlik vasıflarına haiz olmaları durumunda çalışırlar ve üretken olurlar. Bu yüzden dünyanın kalkınması için liderlik vasıflarına sahip insanların yetiştirilmesi esastır. Liderliğin genel rolü birbirleriyle örtüşen üç ihtiyaç alanının varlığından ortaya çıkar. Görev, takım ve bireyler. Tüm çalışma grupları ve buna bağlı tüm pratik yapı sürekli değişken olan bu sistemin ihtiyaçlarını karşılamak durumundadır. İyi bir lideri, ekibi iyi gününde de kötü gününde de, işler iyi giderken de sıkıntılar varken de takip eder. Çünkü onu lider olarak önemserler, bir insan olarak ona saygı duyarlar, işine olan hâkimiyetine ve liderlik kabiliyetine güvenirler. Örnek olan lider saygı kazanmaktan bile öteye geçerek nihayet kalplere dokunur. Ve işte bununla beraber ortaya çıkan sevgi gerçek güçtür.

Liderlik ve yöneticilik; birbirini tamamlayıcı, benzer hatta iç içe geçmiş kavramlardır. Yönetim, işleri doğru yapmaktır. Liderlik ise doğru işler yapmaktır. Bununla birlikte, yöneticilik liderlik, liderlik de yöneticilik becerilerini gerektirir. İkisinin özellikleri de birbirini besler, bu yüzden ayrı ayrı düşünülmeleri zordur. Liderde olmazsa olmaz özellikler; coşku, doğruluk, zorlu ve talepkâr ama adil olmak, samimiyet ve tevazudur. Başlıca liderlik becerileri ise cesaret ve kararlılık, iletişim, problem çözme, uzlaştırma, fikir alışverişinde bulunabilme ve motivasyondur. Liderlik için öncelikle belirlenmiş bir amacımız olmalıdır. ‘Neyi, niye istiyorum? Nereye, nasıl gideceğim? Nasıl başaracağım?’ sorularının net cevaplarını bilmiyorsanız lider olmak sizin için hayalden öteye geçemez. Eskiden liderliğin doğuştan gelen bir yetenek olduğu düşünülürdü. Günümüzde, bu algı yerini liderlik becerileri öğrenilerek kazanılabilir anlayışına bıraktı.

“Liderliğin sırrı aslında çok basittir. İnandığınız şeyi yapın. Geleceğe dair bir resim çizin ve oraya doğru yola koyulun. İnsanlar sizi takip edecektir. Hayatınızın lideri olmak için de doğru işi ve doğru eşi bulmanız gerekiyor. Bunun için de içinizden gelen sesi dinlemeniz ve mücadele etmeniz gerekir. Aksi durumda, mutsuzluk ve tatminsizlik sizi hiç terk etmeyecektir. Daima hayata küs kalacaksınız” ifadelerini kullandı.

Öğr. Gör. İlhan Doğuç’a verdiği bilgiler için Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Murat Şirinoğlu tarafından tüm öğrenciler, akademik ve idari personel adına teşekkür edilmesinin ardından, konferans sona erdi.

20 May 2022 - 17:16 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel