Barut: "Buğday taban fiyatı 7,5 lira olmalı”

 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, buğday hasadı başlarken hala taban fiyatının açıklanmamasına tepki gösterdi.

Barut, TBMM’de yaptığı konuşmada, "Maliyetler altında ezilen buğday üreticisi taban fiyatının en az 7.5 lira olarak açıklanmasını bekliyor. Hasat zamanı buğdayını hayvan yemi olmak üzere silajlık biçmek zorunda kalan çiftçinin mağduriyetini giderin" dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda tarımsal üretim ve çiftçilerin sorunlarıyla ilgili söz alan Ayhan Barut, Elbistan çiftçisinin de merakla beklediği buğday alım fiyatlarına değindi.

Barut, “AKP iktidarı, asla ürettirmiyor, üreteni de cezalandırmayı görev biliyor. Anlaşılan üretime karşı bir alerjileri var. Nedir bunların çiftçiye, ülke tarımına garezi? Son bir yılda gübre 3 kat arttı, mazot fiyatları fırladı, ülke tarımını için çiftçilerimiz açısından Cumhuriyet tarihinin rekorlarını kırdılar. Ama bu rekor maalesef tersinden oldu” ifadelerini kullandı.

Çiftçilerin, tarımdan uzaklaştığını dile getiren Barut, “Borç batağına batan çiftçi çare arıyor ama sesini duyan yok. Şimdi buğdayda hasat başlıyor. Derhal buğday taban fiyatı 7,5 liradan aşağı olmayacak şekilde açıklanmalı ama henüz fiyat açıklamamakta ısrar ediyorsunuz. Bu vahim yanlışta ısrarcı olmayın. Herkes biliyor ki bunlar ülkeyi yönetemiyorlar, hesabı da mutlaka sandıkta halka verecekler" şeklinde konuştu.

 

 

19 May 2022 - 17:46 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel