Elbistan’ın ‘Uzman Ellerine’ 1,1 milyon lira hibe

Elbistan’da; tarımsal faaliyetlerin eğitimli, genç, uzman kişiler tarafından yapılması amacıyla başlatılan ‘Kırsal Kalkınmada Uzman Eller’ projesinde 11 üretici, toplam 1 milyon 100 bin lira hibe almaya hak kazandı.

Büyütmek için resme tıklayın

Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil, ‘ Kırsal Kalkınmada Uzman Eller’ projesinde 100 bin lira hibe desteği alacak projelerin belli olduğunu söyledi.

Kentten yapılan tüm başvuruların onaylandığını dile getiren Çitil, “İl genelindeki onaylanan 47 başvurunun 11’i, ilçemizdeki üreticilerimizden geldi. Tarım ve Orman Bakanlığımızca uygun bulunarak hibe desteklemesi almaya hak kazanan her proje için 100 bin lira destek verilecek” dedi.

Toplam hibe miktarının 1 milyon 100 bin lira olacağını hatırlatan Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil, “Bu hibe desteği, ilçemizdeki büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık sektörü ile meyvecilik alanındaki gelişmeye katkı sunacak” şeklinde konuştu.

Çitil, kırsal alanda yaşayan veya yaşamayı taahhüt eden, meslek yüksekokulları ile üniversitelerin tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri eğitimi veren bölümlerinden mezun kişilerin uygulayacağı projeler için ‘Kırsal Kalkınmada Uzman Eller’ projesi başlatıldığını hatırlattı.

Tarım Reformu Genel Müdürlüğünün koordine ettiği proje kapsamında, hayvansal üretim, su ürünleri üretimi, bitkisel üretim, tıbbi ve aromatik bitki üretimi ile söz konusu ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik projeler için başvuru yapıldığını belirten İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil, Elbistan’dan toplam 11 başvuru geldiğinin bilgisini verdi.

Hibe desteği almaya hak kazanan 11 projenin, ilçeye bağlı Evcihüyük, Çatova, Akören, Uzunpınar, Gökçek, Çıtlık, Karaelbistan, İğde, Kangal ve Hasankendi mahallelerinde hayata geçirileceğini anlatan Çitil, “Tarımsal faaliyetlerin eğitimli, genç, uzman kişiler tarafından yapılmasını teşvik etmek amacıyla hayata geçirilen proje kapsamında sözleşmelerimizi imzalamaya başlıyoruz.  10 mahallemizde 11 proje hayata geçirilecek. Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği ve süt üretimi, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ve 1 adet de kapama meyve bahçesi projesi için hibe desteği veriliyor. Bu desteğin kentimizin tarım ve hayvancılığın gelişimine katkı sağlayacağına inanıyoruz. Projeden yararlanan genç üreticilerimize ve kentimize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Kahramanmaraş genelinde onaylanan 47 projeden 5’i Afşin’de ve 2’si de Ekinözü’nde hayata geçirilecek.

18 May 2022 - 17:47 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel