Elbistan Şehir Müzesi dolup taşıyor   

 Elbistan Şehir Müzesi, Müzeler Günü etkinlikleri kapsamında adeta dolup taşıyor. İlk kez müzeyi gezen öğrenciler, meraklı gözlerle eserleri incelerken; Elbistan Halk Eğitimi Merkezi’nin açtığı stantta da çeşitli sanat dallarının yapılışını yerinde görüyor.

+4
Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan Şehir Müzesi, Müzeler Günü çerçevesinde binlerce öğrenciyi misafir ediyor. İlçe merkezi ile kırsal mahallelerdeki okullarda öğrenim gören öğrenciler, belirlenen program dahilinde müzeyi geziyor. Öğretmenleri ve görevlilerin nezaretinde Elbistan Şehir Müzesi’ni gezen öğrenciler, memleketlerinin tarihine tanıklık ediyor. Öğrenciler, arkeolojik kazıların nasıl yapıldığını da oluşturulan kazı alanında bizzat deneyimliyor. Öğrenciler, bölgenin edebiyat alanında yetiştirdiği Aşık Mahzuni Şerif ile Abdurrahim Karakoç başta olmak üzere diğer balmumu heykelleri de yakından inceliyor.

Müze gezisinin ardından Elbistan Halk Eğitimi Merkezi’nin açtığı standı gezen öğrenciler; çeşitli sanat dallarının nasıl yapıldığına şahitlik ediyor.

Elbistan Şehir Müzesi Müdürü Hulusi Ünsal, misafirlerini ağırlamaktan dolayı büyük memnuniyet duyduklarını söyledi.

Özellikle öğrencilerin ziyaretlerinin önemine değinen Ünsal, “Çocuklarımız, kendi şehirleri ve bölgede yaşamış uygarlıklar hakkında hem görerek hem de dokunarak bilgi sahibi oluyor. Etkinliklerimizin başladığı günden bugüne kadar binlerce öğrencimizi ağırladık. Ağırlamaya da devam edeceğiz. Onlara, kazı alanımızda deneyim yaptırıyoruz. Müzemizde sergilenen eserler ve özellikle de balmumu heykellerle ilgili öğrendikleri bilgiler sonrasındaki heyecanlarını gözlerinde görüyoruz. Etkinliklerimiz, 20 Mayıs’a kadar devam edecek.

Etkinliklerimiz çerçevesinde paydaş kurumlarımızdan biri olan Elbistan Halk Eğitimi Merkezimiz de stant açtı. Ebru, halı, filografi gibi sanatları öğrencilerimize tanıtıyorlar. Etkinliklerimizin hazırlanmasında bizlere destek olan tüm kurumlarımıza ve sivil toplum kuruluşlarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

Elbistan Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Bayram Alış da, Müzeler Günü etkinliklerinde yer almanın kurumun faaliyetlerinin tanıtılmasındaki önemine değindi.

Birçoğu müzeyi ilk kez gezme fırsatı yakalayan öğrenciler ise; “Buradaki her şey çok güzel. Derslerimizde öğrendiğimiz bilgileri burada görme imkanımız oldu” şeklinde konuştular.

 

18 May 2022 - 17:37 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel