İl genelinde en yüksek yağış Elbistan’a düştü  

Sağanak yağmurun etkili olduğu Kahramanmaraş genelinde en yüksek yağış alan merkez Elbistan oldu.

Elbistan ve çevresi, mayıs ayının ilk günlerinden itibaren serin ve yağışlı havanın etkisinde bulunuyor. Bir süre daha devam etmesi beklenen yağılı hava, haftanın son gününde de etkili oldu.  İl geneli de yağışlardan nasibini aldı. Hemen hemen bütün ilçeler, haftayı sağanak yağışın etkisinde tamamladı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, gerçekleşen son yağışları internet sitesinden duyurdu. Buna göre, il genelinde en yüksek yağış, 30,9 mm ile Elbistan’a bağlı Kangal Mahallesi ve çevresine düştü. İlçe merkezine düşen yağış miktarı ise 22,7 mm olarak hesaplandı. Ölçüm istasyonunun bulunduğu Akarca mevkiine ise 26,8 mm yağış düştü. Elbistan’dan sonraki en yüksek yağış miktarı Ekinözü ilçesinin Alişar Mahallesi’nde kaydedildi. Alişar bölgesine 28,4 mm yağmur düşerken; ilçe merkezinde de 28 mm yağış ölçüldü.

Afşin, 20,8 mm yağış alırken Nurhak’ta da metrekareye 17 mm yağmur düştü. Göksun’daki yağış miktarı da 18, 9 mm olarak kaydedildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün tahminlerine göre, Elbistan’daki yağış hafta içinde de etkisini sürdürecek. Gök gürültülü sağanak yağışın Salı, Perşembe ve Cuma günü etkili olacağı tahmin ediliyor.

16 May 2022 - 18:24 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel