Elbistan Deneyap Teknoloji Atölyesi’nin tanıtım toplantısı yapıldı

‘Deneyap Türkiye’ projesi çerçevesinde Elbistan’a kurulacak ‘Deneyap Teknoloji Atölyesi’nin’ tanıtım toplantısı yapıldı.

Haber albümü için resme tıklayın

Geleceğin Teknoloji Yıldızlarını yetiştirmek amacıyla “81 İlde 100 Deneyap Teknoloji Atölyesi” projesi kapsamında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı işbirliği ile hayata geçirilen Deneyap Teknoloji Atölyeleri Elbistan ilçemizde kuruluyor. Deneyap Teknoloji Atölyesi’nin tanıtım toplantısı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Misak-ı Milli Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Atölye hakkında milli eğitim camiasına bilgi vermek için Elbistan’a gelen Sanayi ve Teknoloji Kahramanmaraş İl Müdürü Kadir Uysal, toplantı öncesi Elbistan Kaymakamı Özkan Demir’i makamında ziyaret etti. Uysal, Kaymakam Demir’le, projenin detaylarıyla ilgili görüş alışverişinde bulundu.

Tanıtım toplantısına ise Elbistan, Afşin, Göksun, Ekinözü ve Nurhak İlçe Milli Eğitim Müdürleri ile bu ilçelerdeki lise, ortaokul ve ilkokul müdürleri katıldı.

Sanayi ve Teknoloji Kahramanmaraş İl Müdürü Kadir Uysal, Elbistan’da teknoloji üretme yetkinliği yüksek genç bireyler yetiştirmek amacı ile kurulan Deneyap Teknoloji Atölyesinde verilecek eğitimlerin içeriği, başvuru koşulları, hedef öğrenci kitlesi gibi konularda okul müdürlerini bilgilendirildi.

İl Müdürü Kadir Uysal, Elbistan, Afşin, Göksun, Ekinözü ve Nurhak ilçelerindeki okullarda eğitim gören proje, tasarım, teknoloji meraklısı tüm öğrencilerin sınava başvuru yapmasını beklediklerini ifade etti.

Uysal, “Elbistan Gençlik Merkezinde kurulacak olan Deneyap Teknoloji Atölyesinde öğrencilere 3 yıl boyunca ücretsiz olarak robotik kodlama, elektronik programlama, yapay zekâ, siber güvenlik, nanoteknoloji gibi teknoloji alanlarında eğitim verilmesi planlanmaktadır. Ayrıca, öğrencilerin girişimcilik, yaratıcı düşünme, eleştirel düşünme, karmaşık problemleri çözme, etkili iletişim ve takım çalışması gibi becerilerinin geliştirilmesi de hedeflenmektedir. Programa katılan öğrenciler 3 yıllık bir süreçte hem temel teknoloji yetkinlikleri kazanma, hem de özel ilgi alanlarında derinleşme imkânı elde edecektir. Atölye programları ortaokul düzeyinde hâlihazırda 4. ve 5. sınıfta eğitim gören öğrencilere, lise düzeyinde ise 8,9 ve lise hazırlık sınıflarında eğitim gören öğrencilere hitap etmektedir.

Deneyap Teknoloji Atölyelerine öğrenci kabulü, iki aşamalı seçme süreci sonunda yapılacaktır. Sürecin ilk aşaması olan yazılı seçme sınavı, e-sınav yöntemiyle 1 Haziran – 26 Haziran tarihleri arasında seanslar şeklinde gerçekleştirilecektir. Yazılı sınavın son başvuru tarihi ise 31 Mayıs 2022 olarak belirlenmiştir. Ayrıntılı bilgiye www.deneyapturkiye.org internet adresinden ulaşılabilmektedir” şeklinde bilgi verdi.

12 May 2022 - 17:05 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel