Öztunç’tan sığınmacı açıklaması: “Misafir, ev sahibini kovuyor artık”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, sığınmacıların Türkiye’nin demografisini ve sosyolojik yapısını bozduklarını belirterek, “Evet, geldiler, sığındılar, misafir oldular ama yeter kardeşim. Misafir, ev sahibini kovuyor artık” diye konuştu.

Öztunç, partisinin Kahramanmaraş İl Başkanlığı'nda basın toplantısı düzenleyerek gündeme ilişkin açıklamalar yaptı.

Kahramanmaraş’ta AK Parti Teşkilatı’nın düzenlediği iftar programını eleştirerek sözlerine başlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, şöyle devam etti:

“Sığınmacı meselesi var şu anda. Erdoğan, dün yine Suriyeliler konusunda bir açıklama yapmış. Erdoğan'ın açıklaması samimi değil. Efendim, şu kadar insanı göndereceğiz, şöyle planlıyoruz... Önce gelenleri durdur gelenleri. Her gün sınırlardan binlerce insan giriyor bu ülkeye. Kim oldukları, neyle geldikleri belli değil. Arlı mı arsız mı, terörist mi değil mi kim bunlar? Her gün binlerce insan sınırlardan Türkiye'ye giriyor, sen çıkmışsın, 'biz göndereceğiz' diyorsun, hadi oradan. Sınırlar yolgeçen hanına dönmüş. Sınırlarımız delik deşik olmuş. Her gün binlerce insan Türkiye'ye giriş yapıyor. Kim oldukları belli olmayan binlerce insan. Sen önce bu girişleri durdur, ondan sonra bak. İnşallah, bizim iktidarımızda iki yıl içerisinde bu Suriyeli meselesi çözeceğiz. İki yıl içerisinde Suriyeliler, mültecilerle ilgili sorunu çözeceğiz.

Türk askeri onların vatanını korumaya çalışıyor, onlar Türkiye'de keyif yapıyorlar. Geziyorlar, tozuyorlar, bir de bizim toplumumuza laf ediyorlar, videolar çekiyorlar, utanmadan. Kimseye düşman değiliz, bu bir ırkçılık değil. Şüphesiz ki bunlar savaş mağduruydu. Evet, geldiler, sığındılar, misafir oldular ama yeter kardeşim. Misafir, ev sahibini kovuyor artık.”

Sığınmacı sorununu çözecek partinin CHP olduğunu dile getiren Öztunç, “Bu sorunu Türkiye'nin başına bela eden Tayyip Erdoğan'dır. Gelenleri görüyorsunuz, İstanbul'da, sahil kasabalarında hareketlerini, yaptıklarını... Türkiye'nin demografisini, sosyolojik yapısını, aile kültürünü bozuyorlar. Tayyip Erdoğan bu sorunu çözemez. Çözme şansı yok. İnşallah biz bu sorunu çözeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

05 May 2022 - 17:35 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel