Prof. Dr. Ketizmen’den, tarihi Elbistan evini, 53 ülkeye tanıtan çalışma

Elbistanlı akademisyen ve ressam, Prof. Dr. Abbas Ketizmen'in, tarihi Elbistan evi Nakibzade Münir Ağa Konağı’nın yer aldığı ‘Türk Evi Resimleri’, Cumhurbaşkanlığınca Kordiplomatik Misyon Temsilciliklerine takdim edilen hediye kutularında ve 53 ülkenin milli kütüphaneleri, enstitüler ve kültür kurumlarında yer aldı.

Elbistan’ın tanıtımı için hazırladığı proje ve eserleriyle bilinen Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abbas Ketizmen, Yunus Emre Enstitüsü tarafından 2022 yılı için hazırlanan, Arap, Fransız, İngiliz ve Rus dillerinde yayımlanan ‘ Türk Tarihinden Yapraklar’ adlı kitaba ‘Türk Evi Resimleri’ çalışmasıyla katkı sundu.

Eserler, 53 ülkedeki 64 enstitüdeki milli kütüphaneler ile enstitülerin kendi kütüphanelerinde okuyucuların hizmetine sunuluyor. Ketizmen’in eserleri ayrıca ilgili ülkelerdeki muhatap kültür kurumları, diplomatik misyonlar ve kültür sanat çevrelerine hediye olarak takdim ediliyor.

Söz konusu çalışma, Cumhurbaşkanlığınca Türkiye’de bulunan kordiplomatik misyon temsilciliklerine takdim edilen hediye kutularında da yer aldı.

12 adet ‘Türk Evi’ içinde, tarihi değeri kadar özgün cumbalı mimari yapısıyla önemli eserlerden biri olan tarihi Elbistan evi Nakıpzade Konağı da kapak çalışması ile yer aldı.

Söz konusu konak olan tarihi Elbistan evi Nakibzade Münir Ağa konağı bir süre önce yıkılsa da öncesinde rölöve ve projesi tamamlanmıştı.

Ketizmen, bu çalışmasıyla ülkemizden eserleri müzelerde ve kütüphanelerde dünya çapında en çok yer alan tek sanatçı konumuna ulaştı.

04 May 2022 - 13:21 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel