Fen Lisesi’nden yabancı dil eğitiminde örnek olacak proje

Elbistan Fen Lisesi’nde uygulanan ‘Project-Based Language Learning’ projesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nca binlerce proje arasından en iyi uygulamalardan biri seçilerek Bakanlık ve Talim Terbiye Kurulu tarafından tüm Türkiye’ye tanıtılacak.

Haber albümü için resme tıklayın

Okul müdürü Mikail Şahin, söz konusu projenin sunumu için İstanbul’da düzenlenecek ‘Dil Eğitiminde İyi Uygulamalar Konferansı’na davet edildiklerini belirterek, “En İyi 60 Uygulamadan biri olarak yabancı dil eğitiminde Türkiye’ye örnek olma imkanını yakaladık” dedi.

Elbistan Fen Lisesi İngilizce Öğretmeni Ayşe Erçetin tarafından tasarlanan okulda uygulanan “Project-Based Language Learning” isimli proje, Milli Eğitim Bakanlığı, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından En İyi 60 Uygulamaya seçildi.

Kahramanmaraş’tan seçilen tek proje olan Project-Based Language Learning’in ulusal çaptaki tanıtımı, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Türkçe ve Dil Eğitimi Araştırma ve Geliştirme Merkezi tarafından İstanbul'da düzenlenecek olan konferansta yapılacak.

Konuyla ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Elbistan Fen Lisesi Müdürü Mikail Şahin, farklı dil öğretmenlerinin, akademisyenlerin, alan uzmanlarının ve Bakanlığın ilgili personelinin katılacağı konferansın, yabancı dil eğitimi noktasında okullarına Türkiye’ye örnek olma fırsatı sunduğunu söyledi.

Projenin, özgün bir şekilde tasarlanıp geliştirildiğini vurgulayan Şahin, şöyle devam etti:

“Elbistan Fen Lisesi İngilizce Öğretmeni Ayşe Erçetin tarafından tasarlanan ve Elbistan Fen Lisesinde uygulanan “Project-Based Language Learning” isimli proje İngilizcenin yabancı dil olarak kalıcı öğrenilmesi amacıyla Proje Temelli Öğrenme Yaklaşımı ve Çoklu Zekâ Kuramını esas alan bir projedir. Özgün olarak tasarlanan öğrenci projelerinin öğrenci ilgi istek ve ihtiyaçları doğrultusunda belirlenen gruplar halinde hazırlanıp sunularının yapılması üzerine kurulu bir öğretme yöntemidir. Bu yöntem İngilizce Öğretmenimiz Ayşe Erçetin tarafından yeni bir yöntem olarak özgün bir şekilde tasarlanıp geliştirilmiş ve uygulanmaktadır. Uygulamış olduğumuz bu proje ile Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Türkçe ve Dil Eğitimi Araştırma ve Geliştirme Merkezi tarafından düzenlenen "Dil Eğitiminde İyi Uygulamalar: Eylem Araştırması" Konferansına yapmış olduğumuz başvuru kabul edilmiş ve Türkiye genelinden en iyi 60 uygulamadan biri olarak seçilmiş ve konferansta sunulması için davet edilmiştir. Öğretmenimize teşekkür ediyoruz.”

Elbistan Fen Lisesi olarak okullarda “iyi örnek” olabilecek değişik birçok faaliyet ve etkinlik yaptıklarını anlatan şahin, “Okulda yaptığımız deneme sınavlarının birincilerini kahvaltı programında ağırlıyoruz. Yine deneme sınavlarının sınıf birincilerini ödüllendiriyoruz. Onur Kurulumuz tarafından her ay ayın öğrencisi belirleniyor ve ödüllendiriyoruz. Yarışmalarda derece kaydeden öğrencilerimizi ayrıca okul olarak ödüllendiriyoruz. 2019 yılından beri uyguladığımız Sosyal Sandık Projesi ile okulumuzda oluşturduğumuz yardımlaşma sandığı sayesinde ihtiyaç sahibi öğrencilerimizin ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Hedef öğrenci kitlemiz olan 8.sınıf öğrencilerine ilçe geneli ödüllü Matematik ve LGS deneme sınavları yapıyoruz. Bunlar gibi birçok faaliyet ve etkinlik okullarda iyi örneklerdir ve farklı türlerde bu örnekler çoğu okullarda uygulanmaktadır” bilgilerini aktardı.

Okulun akademik başarının yanı sıra birçok farklı alandaki girişimlerini de sıralayan Elbistan Fen Lisesi Müdürü Mikail Şahin, “YKS ve MSÜ sınavlarındaki başarıları ve dereceleri, akademik başarıları birebir ÖSYM verileri olarak zaten paylaşıyoruz ve duyuruyoruz. Bu anlamda mesela 2021 YKS sınavında sayısal alanda Kahramanmaraş’ın tamamından Türkiye geneli ilk 1000 içerisinde 15 öğrenci varken bunların 5 tanesi Elbistan Fen Lisesi öğrencisidir. Akademik eğitim dışında bu yıl ilk defa Elbistan Fen Lisesi olarak TEKNOFEST’e başvurduk. 28 öğrencimizle matematik, fizik, kimya, biyoloji ve bilgisayar dallarında TÜBİTAK Ulusal Bilim Olimpiyatlarına başvurduk. Yine Türk Patent ve Marka Kurumuna Elbistan Fen Lisesi olarak 1 marka, 1 tasarım, 1 patent, 5 faydalı model ürünü için tescil başvurusunda bulunduk.

“İyi örnekler” olarak uyguladığımız proje etkinlik ve faaliyetlerin dışında yeni olarak, yeni bir yöntem olarak tasarlanan, geliştirilen ve uygulanan projemizin Milli Eğitim Bakanlığı, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından En İyi 60 Uygulama içerisine seçilmesi ve konferansa davet edilmesi gurur vericidir. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.İçmelerde satılık pansiyon

383metre kare arsa içerisinde 7 oda, bir büro ve bir kileri mevcut. Odalarında toplam 20 yatak ,buzdolabı Ve tv mevcuttur.Çatımız 100 bin masrafla yen...

MEHMET ALİ

akaryakıt satış elemanı (pompacı)

istasyonumuzda çalıştırılmak üzere akaryakıt satış elemanı aranmaktadır. başvuru şahsen alınacaktır.

ELBİSTAN ENSAR PETROL

ETİ PLASİYER ALIMI

YÜKSELEN PAZARLAMA BÜNYESİNDE ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE; ETİ SATIŞ PAZARLAMA ELEMANI ALINACAKTIR. TERCİHEN TECRÜBELİ ASKERLİĞİN TAMAMLAMIŞ. GÖRÜŞMELER YÜZYÜ...

0(344) 419 07 37 YÜKSELEN PAZARLAMA

İş arıyorum

İş arıyorum 30 yaşındayım daha önce muhasebe şantiye garsonluk işlerinde çalıştım sgk lı ve en az asgari ücretli olması şartı ile çalışırım

SEMİH

KİRALIK BÜRO

KİRALIK BÜROKral İş Merkezi Kat 2 2+1 doğalgazlı Büro Kiralıktır.+90 (541) 899 99 09

+90 (541) 899 99 09

NUSRET YILMAZ KÜLEKCİ

İş verenlerden SGK lı çalışabilecigim iş arıyorum NUSRET YILMAZ KÜLEKCİ

0553 301 46 07

Ufuk can batmaz

Pınarbaşı mesire alanında bulunan MİHMANDAR CAFE DE çalıştırılmak üzere BAY- BAYAN deneyimli Garson alınacaktır..

UFUK CAN BATMAZ

bayan kasiyer

akaryakıt istasyonumuzun market bölümünde çalışacak bayan kasiyer alınacaktır

TUNCAY YARBI

BAY - BAYAN ELEMAN ARANIYOR

Pınarbaşı mesire alanda çalışacak çalışma arkadaşları arıyoruz.bay- bayan garson gözleme ve börek yapacak bayan elemanlar alınacaktır.

0532 654 10 08

ERKEK ELEMAN ARANIYOR

Aranan Eleman Şartları; 1 ) Lise mezunu olması 2) 20 yaşını geçmemiş olması. 3) Ofis ortamında çalışabilecek 4) Elbistan da ikamet ediyor olması Not:...

0(344) 415 58 44 MEHMET ÜZÜM MALİ MÜŞAVİRLİK OFİSİ