23 Nisan’ı 2 yıl aradan sonra doyasıya kutladılar

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, tüm yurtta olduğu gibi Elbistan’da da coşkuyla kutlandı.

+9
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye Büyük Millet Meclisinin (TBMM) açılışının 102. yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında Elbistan’da gerçekleştirilen tören renkli görüntülere sahne oldu. 23 Nisan kutlamaları, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk anıtına İlçe Milli Eğitim Müdürü Kürşat Bayazıt’ın çelenk sunumuyla başladı. Kutlamaların etkinlik bölümleri ise AEL İlkokulu ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan törenin açılış konuşmasını okul öğrencilerinden Zeynep Çelik yaptı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) açılmasının kurtuluş mücadelesinin en önemli dönüm noktalarından biri olduğunu belirten Çelik, “Bugün Mustafa Kemal Atatürk, TBMM’yi açarak bağımsız, müreffeh, aydınlık ve mutlu bir geleceğin adımlarını atmıştır. Mustafa Kemal Atatürk, bu bayramı çocuklara armağan etmiştir. Dünyadaki ilk ve tek çocuk bayramıdır. Atatürk, dünya tarihinde çocuklara bayram hediye eden tek liderdir. Dünya barışı adına geleceğin büyüklerinin bir araya gelmeleri bizim için gurur kaynağı olmuştur. Bizler kahraman ve yüce milletimizin evlatları olarak ülkemizin yarınlarıyız. Ne mutlu Türküm diyene” şeklinde konuştu.

Konuşmanın ardından kendilerine armağan edilen 23 Nisan’ı doyasıya kutlama görevi çocuklara düştü. Pandemi nedeniyle 2 yıldır bayram sevinci yaşamayan öğrencilerin, öğretmenlerinin eşliğinde sergiledikleri halk oyunları ve dans gösterileri ile büyük alkış aldı. Okul bahçesindeki gösteriler, birbirinden renkli görüntülere sahne oldu. Programın en özel bölümü ise, tarihteki Türk devletlerinin bayraklarıyla oluşturulan koreografi oldu. Ellerinde tarihteki Türk devletlerinin bayraklarını taşıyan öğrenciler, daha sonra ay yıldızlı bayrağımızın etrafında toplandı. Aileler, gösterilerde yer alan çocuklarını görüntülemek için büyük çaba harcarken, öğrenciler, Elbistan Kaymakamı Özkan Demir’e ay yıldızlı bayrağımızı hediye etti. Kaymakam Demir ve protokol üyeleri, program sonunda hatıra fotoğrafı çektirerek çocukların bayramlarını kutladı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için düzenlenen törenlere, Elbistan Kaymakamı Özkan Demir, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Şehmuz Altuner, İlçe Jandarma Komutanı Kıdemli Yüzbaşı Recep Üncü, Emniyet Müdürü Mehmet Ali Kayhan, CHP Elbistan İlçe Başkanı Tayfun Barış Arslan, MHP Elbistan İlçe Başkanı Üzeyir Bostan, kurum amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

24 Nis 2022 - 14:13 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel