Algedik’ten, Akbayır Santraliyle ilgili 14 kritik soru

Enerji ve İklim Uzmanı Önder Algedik, Akbayır Termik Santraline ait ÇED raporunu masaya yatırdı. Santralle ilgili bazı detayları açıkladı.

Haber albümü için resme tıklayın

Enerji ve İklim Uzmanı Önder Algedik, Elbistan’a bağlı Akbayır Mahallesi’nde özel bir firma tarafından yapılmak istenen termik santrale ait Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporunu inceleyerek, 14 kritik soruya cevap aradı.

Bölgede bulunan 200 milyon ton düşük kalorili linyit kömürünü kullanacak olan Akbayır Termik Santrali, 400 MW kurulu güce sahip olacak.

Santrale ait ÇED raporunu inceleyen Algedik, santralle ilgili olarak bazı soruları gündeme taşıdı. 5 başlık altında 14 önemli soruya cevap arayan Algedik, “Elbistan havzası, kömür kaynakları düşük kalori değeri, yüksek kül oranı ve açık madencilik nedeniyle ciddi miktarda hafriyat ile çıkartılabilen bir rezerv. Zaten mevcut iki santral ise elektrik üretiminden çok iklimi değiştiriyor. 2014 sonuna kadar 405 milyon ton çıkartılan kömürün şimdiye kadar 200 milyon ton mertebesinde karbondioksiti atmosfere saldığını çalışmalar ortaya koyuyor. Kömürün kalitesizliği nedeniyle üretimde sıkıntılar yüzünden, 2 santralin toplam 8 ünitesinin çalışma süresi ortalaması 2014’de 2 bin 422 saate düştü. Teorik olarak bu değerin 7-8 bin saat olduğu düşünüldüğünde, çalışamadığı ortadadır. 2005’ten sonra yapılan sondaj çalışmaları ile Türkiye’nin kömür rezervi 15 milyar tonun üstüne çıktı. Toplam rezervin üçte biri Afşin-Elbistan’da bulunuyor. Bu gerekçe ile kömürün yakılması için her türlü politik ve ekonomik destek hükümet tarafından veriliyor. Bu çerçevede Elbistan Kömürlü Elektrik Santrali projesi ÇED raporu üstünde 5 alanda tespit ettiğimiz 14 soru aşağıda yer almaktadır” dedi.

Termik santraller ve elektrik üretimini özetleyerek anlatan Algedik, şu örneği verdi:

“Kafanız karışmasın diye milyon ile başlayan rakamları bir kenara bırakalım, sadece bir kamyon ölçü ile projeyi özetleyelim: Projede 20 kamyon toprak kazılıp bundan 5 kamyon kömür elde edilecek. Santralde yakıldıktan sonra bir kamyonu kül olarak bölgeye serilecek, 2 kamyonu ise uçucu kül olarak çevreye dağılacak. Filtreler çalıştırılırsa bu miktar düşecek. Ama aynı zamanda 5-6 tanker su ise bölgenin su kaynaklarından çekilerek soğutmada ve işletmede kullanılacak. 5 kamyondan fazla karbondioksit oluşurken zaten 6 derece ısınmış ovayı daha da ısıtacak. Rapora göre çok az ama gerçeklere göre çok daha fazla ısınacak.”

İşte o 14 kritik soru ve cevapları:

1. Kömürün özelliği? Kömür hem yerli, hem ıslak hem de enerjisi çok düşük! Rapor kömürün nem oranını yüzde 52 verirken, ısıl değeri olarak 860 ile bin 200 kcal arası bir ısıl değere sahip olduğu söylüyor. Yani topraktan bir boy daha enerjik.

2. Enerjiden çok kükürt mü üretecek? Kükürt için Baca Gazı Desülfürizasyon (BGD) Ünitesi olacak. Ünite yüzde 90 verimle çalışırsa ve kükürtü tutsa bile yılda 240 bin ton kükürtdioksit çevreye yayılacak.

3. Elektrik faturası yüzünden baca gazı filtresi çalışmazsa? Baca Gazı Desülfürizasyon Ünitesi elektrik tüketiyor. Ünite elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 3’ünü harcıyor. Şirket üniteyi çalıştırmak yerine elektriği satmayı tercih ederse, 2 milyon tondan fazla kükürt dioksit çevreye yayılacak. Elektrostatik Kül Tutucu da benzer şekilde çalışması durumunda elektrik üretimin yüzde 1,8’ine kadarını kullanıyor. Normal çalışırken bile uçucu külün yüzde 99’unu tutsa bile yılda 20 bin ton kül çevreye dağılacak. Bu külün büyük bir kısmı 1 mikrometre gibi görülmeyecek büyüklükte olması. “Elbistan Termik Santrali Kahramanmaraş Bölgesi‘nde ciddi bir kirletici kaynaktır. Santralin çevresindeki tarım arazilerinde yoğun şekilde şeker pancarı yetiştiriciliği yapılmakta, tesisten çıkan atıksular uygun şekilde arıtılmadan tarım arazilerinin sulanması amacıyla kullanılmaktadır. Santralden kaynaklanan emisyonlar sebebiyle bölgede hava kirliliğinin de var olduğu gözlenmiştir“

4. Kömür Nasıl Çıkartılacak? 2 güne bir 5 bin kilo, yılda 910 ton patlayıcı patlatılacak: Kömüre ulaşmak için yapılacak hafriyat çalışmalarını kolaylaştırmak için patlayıcı kullanılacak. 2 günde bir patlama işlemi gerçekleşecek. Bu da yılda 180 defa patlatma demek.

5. Basamaklama yapılarak hafriyat yapılacak: 2011’de Çöllolar kazası, Kasım ayında Siirt Bakır Madeninden kamuoyunun da duymuş olduğu basamaklar şeklinde kazılarak ortama 75 metrede kimi yerde 100 metreden daha derinde olan kömüre ulaşılacak.

6. 5 kamyon kömür için 20 kamyon toprak çıkartılacak. Ortalama 43 metreye kadar kazılıp kömüre ulaşılacak ve ortalama 74 metre derinliği kadar kazılmaya devam ederek içinden kömür çıkartılacak. Bir başka deyişle, 572 milyon metreküp kazı yapılıp sadece bunun 145 milyon metreküpü kömür olacak. Aslında, 5 kamyon kömür için 20 kamyon kazı yapılmak zorunda.

7. Her yıl 3,5 milyon ton atık. Yanma sonucunda yılda 1 milyon 350 bin ton yatak külü, 2 milyon ton ise uçucu kül oluşacağı raporda yer alıyor. Ayıca desülfürüzasyon için yakından kireçtaşı çıkartılarak tesise getirilerek kullanılacak, buradan da 112 bin ton alçıtaşı çıkacak. Toplamda 3,5 milyon ton atık oluşacak. Tabi her söylenen yapılırsa, her yapılanda denetlenirse demeyi de ihmal etmeyelim.

8. Santralin Suyu? Santral kuraklığın etkilerini arttıracak! Tesis saatte 550 metreküp suya ihtiyaç duyuyor. Buharlaşmanın en fazla olduğu yaz aylarında bu miktar bin 200 metreküpe kadar çıkıyor. Yani yılda 5 milyon metreküpten fazla suya ihtiyaç var. Bu miktarda su bölgedeki su kaynaklarından karşılanacak. Aşırı bir kuraklıkta doğa ve halk suyunu termik santral ile paylaşmak zorunda kalacak.

9. Santral için bölge susuzlaştırılacak. Hem sulama için kullanılan 14 kuyu kapatılacak, ayrıca 33 bin dönüm arazi sulamadan çıkartılacak.

10. İklim değişikliği? Enerji Üretmekten Çok İklimi Değiştirecek! Kömürü yakarak 100 birim enerji elde edecek, bunun 38’ini elektriğe çevirecek. Ardından tesis içinde bir miktarını kullanacak. Tesis içi tüketim sonrası teorik olarak 33’ünü şebekeye elektrik olarak verecek. Yani 100 birim enerji üretecek ve o ölçüde iklimi değiştirecek, şebekeye ise sadece 33’ü gidecek.

11. Afşin-Elbistan A ve B santrallerini unuttular mı? İklim değişikliği açısından tek sorun bu değil. Ek rapor 400 MW gücündeki Diler’in termik santrali için 8,8 milyon ton karbondioksit salımı yapacağını ifade etmiş. Listeye 500 MW güce sahip ve izin sürecindeki Anadolu grubunun Elbistan termik santralini de eklemiş. Ancak 2 bin 795 MW kurulu güce sahip mevcut santralleri eklememiş. 400 MW için 8,8 milyon ton karbondioksit tahmin ederken 4 santralin oluşturacağı yaklaşık 3 bin 700 MW gücün iklim, doğa, çevre ve tarım açısından kat be kat kötü olacağını hesaba katmamış.

12. İklim zaten değişecek! Raporda DOSAB ÇED raporunda da kullanılan “2100’de atmosferde 1650 ppm karbondioksiti olacak” grafiği tekrar kullanılmış. Hem de bugün 400 ppm’i geçtiğini ifade ettiği, dünyanın 450 ppm’e yaklaştıkça iklim değişikliğinin geri dönülmez noktaya ulaştığını kabul etmesine, buna karşılık 196 ülkenin Paris Anlaşması’nı karar bağlaması ve bir kısmının imzalayarak Kasım ayında yürürlüğe girmesine rağmen.

13. Küresel ve Yerel Isınma? Küreyi ısıtacak ama iklim değişikliğine katkı sunmayacak. Doğru okudunuz. Raporun Atık Isı Modellemesi bunu söylüyor. Tek başına küresel ısınmaya 20,3×10-5 °C katkı sağlıyor. Yani, 0,000203, bir başka deyişle 1°C’nin on binde ikisi kadar arttırıyor. Akla tek başına bile bu kadar katkı sağlandığı söylenen bir projenin nasıl iklimi değiştirmeyeceği geliyor. Buna rağmen ilgili rapor açık bir şekilde şöyle diyor “Elde edilen sayısal değerlerden bahsi geçen projelerin yerel veya bölgesel iklim üzerinde önemli ve anlamlı etkisinin olması beklenmemektedir.”

14. Mevcut santraller ovayı zaten 6°C ısıttı, Akbayır Santrali daha da ısıtacak. 2014’de sunulan Afşin-Elbistan Termik Santrali Çevresinde Yer Yüzey Sıcaklıklarının Değişimi başlıklı bir çalışma yapıldı. Bu çalışma 1984’de A, 2006’da B santralinin devreye alınması ile Elbistan ovasında ise yeryüzü sıcaklık değerleri, 1984‘ten 2010 yılına kadar geçen zamanda ortalama 6 C‘lık bir artış gösterdiğini ortaya koydu. ÇED’de ortaya konan 0,000203 C ısınma gerçekte olanın çok daha altında bir değer.

05 Oca 2017 - 13:04 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistanın Sesi Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistanın Sesi Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Elbistanın Sesi Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistanın Sesi Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

30

Akbayırlı - Biz santral istemiyoruz.Biz baraj istiyoruz.Mevcutu tüketmeyelim.Düşük kalorili kömürü bırakalım gelecek kuşaklara biraz daha kalorisi yükselerek onlara intikal etsin.Biz üretmek istiyoruz.Bize istimlak parasının da gereği yok çabuk biter.Biz 60.000 dönüm arazimizde bereketli baraj sularında üretim yapmak istiyoruz.Lütfen her seçim döneminde vaad edilen şu baraj hakkaten yapılsın artık.Kamuoyuna saygılarımla...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ocak 13:04
29

Ömer Çetin - Bolgedeki 14 kuyu kapanacak 33 sulama bolgesi duracak! Verim toprak ne olacak yazik degilmi 3.dunya savasi sudan cikacak dunyanin sonu sudan gelecek biliyoruz ama yinede suyu tuketiyoruz. Allah hepimizi ıslah etsin

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ocak 13:04
28

osman elbistanlı - E.E mühendis arkadaş okadar iyi yazmışki ne güzel tuzu kuru galiba?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ocak 13:04
27

muhammed - kimileri çıkıyor kaç senelik köyünü toprağını satıp gidiyor falan diyor. Arkadaşım zaten topraklarımız verimli değilki. Bırakında devletimiz kazansın güçlensin.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ocak 13:04
26

Elbistanlı - Hocam diline sağlık... Elbistanlı ilgisizlere duyulur...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ocak 13:04
25

Ömer KURTDEDE - Elbistan ilçesini komple kaldırıp başka bir yerleşim yerine taşıyın (Nurhak,Ekinözü,Göksun gibi ilçeler) altıdaki linyitleri çıkarın üretim için kullanılsın Bu kadar insan neden zehirleniyor ki Akbayırada santlra lkurun bölgede kanser olmayan insan kalmasın

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ocak 13:04
24

Ahmet - Akbayıra termik sanntralı yapılırsa sanntral yapılsın diyenler elbistanda kansınlar kömürün tozunda bogulsun beter olsunlar inşAllah.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ocak 13:04
23

Herkes insan ama kömür burada... - " Nereye kurarsanız kurun" bencilliğe bakarmısınız. Yani diyorki buraya kurmayın başka bir yere kurun bizde Elektriği kullanalım. Yahu herkes insan ama kömür burada...Rabbim bu kaynağı buraya vermiş, yıllarca da ekmeğini yemişiniz direkt ya da dolaylı yoldan.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ocak 13:04
22

süleyman - Termik Santrali istemiyoruz gidin nereye yaparsaniz yapin

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ocak 13:04
21

SADETTİN GÜL - İNSAN SAĞLIĞININ NE ÖNEMİ VAR PARA ÖNEMLİ PARA MEZARDA PARA İŞE YARAMIYOR

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ocak 13:04
20

Bir Elbistan'lı - Türkiye'nin 4.büyük ovası,Elbistan ovasıdır.Büyük Yapalak bölgesindeki tarım arazisinden sonra en büyük ova (düzlük) tarım arazisine sahip alan Akbayır arazisidir.Susuzluk nedeniyle verimli tarım yapılamıyor olsa bile,termik santral kurmak yerine bu büyük arazinin barajlarla suya kavuşturulması çok daha mantıklıdır.Doga ve insan sağlığı için de elzemdir.Evet ülkemizin elektrik üretimine de çok ihtiyacı var.Bu üretimi güneş,rüzgar ve hidroelektik santralleri ile yapılırsa,geri dönüşü olmayan facialarında önüne geçilmiş olur.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ocak 13:04
19

Seyfo - Para milletin gözünü bürümüş gerçi enerji ihtiyacı olursa kimse devletin karşısında duramaz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ocak 13:04
18

kerim tel - biran önce kurulsun ve işçiler tilden olsun ve gadiro verilsin

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ocak 13:04
17

millet - yetkililer sadece gözlerinizi kapatın ve doktora gittiğinizi düşünün ve kansersin dediler ne düşünürsünüz ...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ocak 13:04
16

Adem yaman - Termik santrali istemiyoruz iki kuruş para ve çıkar peşinde olanlar alemdarı göz önünde bulundurun bir yerleşim yeri yok oldu tarla para edermiş baraj gelsin Tarkan yine para eder hemde elinde kalır para için sağlığını sağlığın için paranın boşa harcamış olursun belki 10tane termik santrali yapımında çalıştım kaynakcıyım akbayırlıyım santrallerin olduğu yerde sağlıklı gelecek bitmiştir para için geleceğimizi sağlıksız hale getirmeyi slmlar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ocak 13:04
15

vatansever - 1 insan size ne kadar ucuz yıllardır Elbistan insanı kanserle cebelleşiyor hiç kimsenin umuruna bile gelmiyor B termik santralinde BGD varda kaç sefer çalışıyor BÜTÜN ELBİSTAN HALKININ AYAKLANIP BU ZEHİRDEN VAZ GEÇİLMESİ İÇİN TBMM'ye yürümesini istiyorum...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ocak 13:04
14

alperen - şu anda ki termik santral bile verimsiz ve yeterince insan öldürüyor.zaten hava ve çevre tamamen bitmiş vaziyette.bir de yapalak ve til e santral yapılırsa hepimize geçmiş olsun . ceyhan nehri kuruyacak , ekilecek toprak parçası kalmayacak , santral kurulsun diyen ler artık kömür külü yerler.zaten filtreler çalış sa bile yinede kömür tozu salınımı nedeni ile hali hazırda kömür külü solunuyor.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ocak 13:04
13

Elbistan - Birlik olup durdurmamiz lazım bir olalım desek kactane elbistan lı çıkar ortaya çıkamaz elbistan busekildeki hayata memnun parayı düşündükçe daha neler olacak elbistan a hayat ucuz elbistanın kaderi bu sahipsiz elbistan boş konuşuyoruz onlar bildiğini yapıcı

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ocak 13:04
12

Davut Yaman - Ülkede elektirik sıkıntısı var akbayırda ise kömür var bu kömür tabiki kullanılacak yer altında neden beklesin bir an önce santral kurulsun

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ocak 13:04
10

Kerim Tan - Arkadaşlar iyi hoş konuşuyorsunuz çevre temizlik diye,Dünyanın gelişmiş Ülkelerindeki santralin 5de 1i bizde yok,Ayrıca toplum işsiz güçsüz bu şehirde işsizleri boşverin kaç kişi iş bulamadığı için gurbet gurbet şantiye geziyor çocuklarından ayrılıyor biliomusnuz?!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ocak 13:04
09

Çevreci - Bunu tartışmak bile yersiz bilimsel verilere bile gerek yok Afşinde kurulu iki santralin çevreye verdiği zarar çıplak gözle dahi görülmekte yıllar içinde yöreye verdiği rahatsızlık o kadar barizki başka santral yapılması yöreye ihanettir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ocak 13:04
08

salih46 - ağzınıza gönlünüze yüreğinize sağlık BELLİ Kİ İŞİ BİLEN BİR ARKADAŞSINIZ. bazı yorumcular gibi haybeye konuşmuyorsunuz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ocak 13:04
07

E.E. Mühendisi - Herkes çevreci kesiliyorda bir saat elektrik veremeyeceğiz desek kıyamet kopuyor. Elektriği kullanma o zaman arkadaş. Ülkemizin kaynakları belli ve sınırlı. Ya Baraj yapacağız, ya yerli kömürü devreye sokacağız ya da dışarıdan Doğalgaz ithal edip İranın - Rusyanın şartlarını kabul edeceğiz. Baraj yapalım deriz; doğa katliamı dersiniz; T. Santral deriz; çevre dersiniz...Enerji için varsa formulünüz buyrun sizin dediğinizi yapalım. B termik santralini hiç örnek vermeyin: Orada BGD arıtma tesisi hiç çalıştırılmıyor, Devlet Kurumu olduğu içinde kimse birşey demeden zehiri soluyor. Burada yapılması gereken B. Gazı Arıtma Tesisinin çalışma şartını birinci öncelik yapmak. Yani B.Gazı Arıtma sistemi devreden çıktığında , Santralde otomatikmen durmalı. Bu Teknik olarak çok basit olup bir iki kodlamayla yapabiliriz. Özel sektöre de bu şart olarak kanunen konmalıdır. Bu durumda Kirliliğin % 99,5 i yok edilebilir, Bölgemiz Enerji üssü olur, Ticaret hacmi katlanır, Elbistan büyür... Vesselam

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ocak 13:04
06

Dogan cimikoglu - Elbistana daha dogrusu akbayira ikinci termigi kurduklari zaman bu ölümlerin daha fazlalasmasi demel ondan dolayi elbistan birlesip karsi cikilmasi lazim .avrupa ülkelerinde yeni santral acmiyorlar ve kapatiyorlar ülkemizde günesten naden yararlanmiyorlar buna kafa yorsunlar Günesi bol olan ülkeyiz .

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ocak 13:04
05

Vatandaş - Son ırmak kuruduğunda son ağaç parçası yok olduğunda o zaman paranın yenmediğini anlayacaksınız..İstimlaktan para alabilmek için yıllarca yaşadığı toprakları köyünü arsasını bir an önce satıp boşaltacak insanlara yazıklar olsun kanser oranı giderek artıyo.Bu santraller kurulursa ELBİSTAN ölüme terkedilmiş bir ilçe olarak kalacaktır...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ocak 13:04
04

Abuzitdin Dingiltop - Evet bende habibin görüşüne katılıyorum biran önce santral yapımına başlansın çalışanlar ise öncelikli olarak tilli lerden alınsın önce para para para napolyon öyle demiş ya

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ocak 13:04
03

habib ırk - biran önce kurulsun termiksantreli

işçilerde akbayırdan olsun

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ocak 13:04
02

Meehmet - Kurulacaksa elbistan tamamen mahvolacak yapalak tarafina da kurulacakmis burayada kurulursa galiba 30 yasina kadar elbistan halki yasayacak hepsi kanserden olecek hele ozel yapip isletecekse filitre bile calistirmaz . Ozel dirketlerin yaptiklari ortada gocukler comruklar daha niceleri

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ocak 13:04
01

ADAMIN BİRİ - istimlah tan para alıcık diye.....nolucu la bu memleket ölmüş ağlayanı yok admin kardeş sana diyom ben yayımlamasanda olur..ama ıcık duyarlı olun cesaretli olun ne var yazık ...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ocak 13:04

Satılık tarla

Pınarbaşı 327 ada 29 parsel 886 M2 lik hisseli tarlam satılıktir.

MUKREMİN ÖZTÜRK

SATLIK TARLA

ELBİSTAN TAŞBURUN 3304 ADA 85 NOLU PARSEL 48774,90 m2 LİK TARLADA 2090 m2 LİK HİSSEM SATLIKTIR. FİYAT İÇİN ARAYINIZ. PAZARLIK PAYI VARDIR

MÜKREMİ̇N ÖZTÜRK

TEMİZLİK VE YEMEK

İSTASYONUMUZDA TEMİZLİK VE YEMEK İŞLERİNDE ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE BAYAN ELEMAN ARANMAKTADIR.

ELBİ̇STAN ENSAR PETROL

Eğitim Fakültesi Mezunu/ Okul Öncesi Öğretmeni

Elbistan Bahçelievler mahallesinde bulunan yeni hayat rehabilitasyon merkezine; eğitim fakültesi mezunu veya formasyon almış fen edebiyat fakültesi me...

0 ÖZEL YENİ HAYAT ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON MERKEZİ

KİRALIK 2+1 3+1 Ev Arıyorum

2+1 veya 3+1 doğalgazli ev ariyorum

MHMUT AYDİN

SATILIK BAĞ - BAHÇE

SATILIK BAĞ - BAHÇEEkinözü Orta İçme üzerinde 407 parsel 795 ada 2809 metreve 408 parsel 795 ada 1957m2' lik bahçem satılıktır.

0552 450 56 91

AKARYAKIT SATIŞ ELEMANI

İSTASYONUMUZDA ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE AKARYAKIT SATIŞ ELEMANI ARANMAKTADIR

ENSAR PETROL

Oyun ablası

7 yaşındaki kızım için oyun ablası arıyoruz.Günluk 4-5 saat ilgilenecek,oyun oynayacak,ödev yaptıracak,18-30 yaş arası bayan arıyorum.

0(506) 903 57 70 ÖZGÜL BÖKE

Esentepe Mah 3+1 sobalı kiralık daire

1.Katta 3+1 sobalı dairedir. 2 balkon 1 kileri mevcut. Çelik kapı, taban parke döşeli, camlarında demir korkuluk bulunmaktadır. Binada yalıtım vardır....

ATİLA

ELEMAN ARANIYOR

MİLLET BAHÇESİ KARSISI ADAKULE YANINDA BULUNAN ESLİNE GÜZELLİK MERKEZİNDE ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE BAYAN ELEMAN ALINACAKTIR.DAHA ÖNCE GÜZELLİK VE KUAFÖR Hİ...

ESLİ̇NE GÜZELLİ̇K MERKEZİ̇