Yapalak’taki termik santral için son viraja girildi

Anadolu Enerji Üretim A.Ş. tarafından Elbistan’a bağlı Büyükyapalak, Küçükyapalak, Çatova ve Eldelek mahalleri sınırlarında kurulması planlanan Elbistan Enerji Santrali’nin ÇED Raporuyla ilgili olarak, son viraja girildi.

Haber albümü için resme tıklayın

500 MWe kurulu güce sahip termik santral projesine, bölge halkının yüzde 53’nün karşı çıktığı, projenin çevre ve insan sağlığına zarar vereceği görüşünün de ağırlıklı olduğu, bizzat yatırımcı firma tarafından yaptırılan anketlerle görüldü.

Anadolu Enerji tarafından Elbistan’da hayata geçirilmesi planlanan 500MWe kurulu güce sahip olan termik santral için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu Toplantısı (İDK) yapılacak. Bu toplantının ardından santralin ÇED Raporu ile ilgili olumlu ya da olumsuz kararı verilecek.

ÇED raporu kapsamında düzenlenen halkın katılımı toplantısında, bölgede yaşayanların, ‘Mezarlarımızı bile sırtımıza alıp gitmemizi istiyorsunuz, biz ise yaşamak istiyoruz” şeklinde tepkisi ile karşılanan Elbistan Enerji Santrali’nin 500 MWe/506,59 MWm/1.108,86 MWt, termik Santral, Endüstriyel Atık Depolama Alanı (Kul-Cüruf) ve Kömür Ocakları Dahil) entegre projesi ile ilgili 4 Ocak 2018 tarihinde İDK Toplantısı gerçekleştirilecek. Söz konusu toplantı ile ilgili olarak duyuru niteliğindeki açıklama Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinden yayınlandı.

Elbistan’da insan hayatını ve doğal yaşamı büyük çapta etkileyeceğine kesin gözüyle bakılan Elbistan Enerji Santrali, ilçeye bağlı Küçükyapalak, Büyükyapalak, Akören, Eldelek ve Çatova Mahalleleri’nin verimli tarım arazilerinin üstüne kurulacak. Firmanın, hazırlattığı ÇED Dosyası’nda, kurulması planlanan 500 MW güce sahip termik santralde özellikle Avrupa’da faaliyet gösterenlerde kullanılan Akışkan Yatakta Yakma Teknolojisi tercih edilecek. Santralde, Yarı Kuru Tip Baca Gazı Desülfürizasyon (BGD), Elektrostatik Filtre (ESF) ve atık su arıtma tesisi gibi üniteler de mevcut olacak. Santralde kullanılacak soğutma suyunun tamamı yer altı sularından karşılanacak.

Anadolu Enerji Üretim San. ve Tic. A.Ş. tarafından yapılması planlanan Elbistan Enerji Santrali Entegre Projesi kapsamında öngörülen maden ruhsatlarını kapsayan yaklaşık 48 bin 660 dönümlük arazinin büyük çoğunluğu özel şahıslara ait olup, kalan kısmı ise hazine arazisinden oluşuyor. Proje kapsamında alanın bin 725 dönümü santral alanı, 44 bin 440 dönümlük alan da kömür ocağı olarak kullanılacak. Anadolu Enerji Üretim San. ve Tic. A.Ş. tarafından kurulması planlanan projenin toplam yatırım tutarı 2 milyar 700 milyon TL olarak tahmin ediliyor. Proje inşaatı sırasında ortalama 1.500 kişi çalışacak olup, çalışanların meslek grupları arasında mühendisler, teknisyenler, kazan yapımcıları ve montajcılar, marangozlar, duvarcılar, elektrikçiler, kaynakçılar ve vasıflı-vasıfsız inşaat işçileri yer alacak. Proje kapsamında arazi hazırlık ve inşaat aşamalarında tüm ünitelerde 1.500 kişi, işletme aşamasında ise yaklaşık 500 kişi istihdam edilecek. Çalışacak vasıfsız personel ile daimi personellerin istihdamı, mümkün olduğunca yöredeki insanlar içinden gerçekleştirilecek.

Bölge halkının yüzde 53’ü santral istemiyor

Firma tarafından hazırlatılan ÇED Dosyası’nda söz konusu yatırımın ‘çevreci ve doğa dostu’ teknolojilere sahip olacağı belirtilse de, kısa ve uzun vadede birçok olumsuzluğa yol açacağı, bölge halkıyla yapılan anketlerde de bir kez daha ortaya çıktı. Çevre örgütlerinin ve sivil toplum kuruluşlarının da ‘Elbistan’ı yaşanmaz kılacağı’ yönündeki görüşleri ile karşı çıktığı Elbistan Enerji Santrali yatırımı öncesinde bölge halkının görüşünü öğrenmek için yaptırılan ankette ‘santral istemiyoruz’ yanıtları, ‘santrale evet’ diyenlerden yüzde 15 daha fazla oldu.

Santral yatırımını, teknoloji ve istihdam artışı, ekonomik katkı olarak ön planda tutmaya çalışan Anadolu Enerji A.Ş., projenin gerçekleşmesine bağlı olarak projenin sosyal etkilerini ortaya koymak amacıyla ÇED dosyasını hazırlayan firmaya Sosyal Etki Değerlendirme çalışması yaptırdı. Sosyal Etki Değerlendirme çalışması kapsamında saha çalışması gerçekleştirildi. Saha çalışmasıyla proje alanında yaşayan hane halkının sosyoekonomik profili, yaşadıkları yerlerdeki mevcut durum ve proje hakkında ne düşündüklerini, aynı zamanda projenin sosyal etkilerinin neler olduğu araştırıldı.

Hazırlanan Sosyal Etki Değerlendirme raporunda hane halkı üyeleriyle yapılan görüşmelerle veri toplandı. Yüz yüze görüşmeler yoluyla yapılan hane halkı görüşmelerinde; proje etki alanı içinde görüşülen kişilerde, kendi yaşadıkları yörede Elbistan Enerji Santrali Projesinin yapılmasını destekleyenlerin oranı yüzde 41’de kaldı. Projeyi desteklemeyenlerin oranı ise, yüzde 53 olarak belirlendi. Görüşülenlerin yüzde 2’si projenin yapılması konusunda herhangi bir fikrinin olmadığını belirtirken, yüzde 4’ü de koşullu destek verdi. Görüşülen kişilerin yüzde 49,7’si projenin herhangi bir olumlu etkisinin olmayacağını düşünmekte iken, yüzde 38,7’si de iş olanakları doğuracağını belirtti. Projenin çevre üzerinde olumsuz etkilerinin olacağını düşünenlerin oranı ise yüzde 52 olarak belirlendi. Ayrıca insan sağlığına zarar vereceği yönünde yöre halkında tedirginlik söz konusu olduğu da kayıtlara geçti. Firma, kendi yaptırdığı anketten, “Yöre halkının projenin çevre sorunlarına, doğal alanların tahribatına ve insan sağlığına zarar vereceğini düşündüğü söylenebilir. Nitekim yüzde 49,7’si projenin herhangi bir yararı olmayacağını düşünmektedir” sonucuna ulaştı.

En fazla destek Büyükyapak’tan, Küçükyapalak’tan hiç destek yok

Projenin etki alanı içerisinde kalan Büyükyapalak, Küçükyapalak, Akören, Eldelek ve Çatova’da yapılan sosyal araştırma sonucunda Küçükyapalak Mahallesi’nde görüşülen hanelerin hiçbiri projenin yapılmasını desteklemezken, Büyükyapalak Mahallesi’nde halkın yüzde 81’i projeyi desteklediği sonucu ortaya çıktı. Eldelek ve Akören mahallelerinde desteklemeyenlerin oranı yüzde 50’nin üzerindeyken, Çatova’da projeyi destekleyen ve desteklemeyenlerin oranı birbirine çok yakın olarak gerçekleşti.

09 Ara 2017 - 15:23 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistanın Sesi Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistanın Sesi Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Elbistanın Sesi Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistanın Sesi Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

59

Memiş satılmış - Allah oraya o nimetin vermiş sizde faydalanan yapılsın fakir fukara ekmek yar enerji ihtiyacımız var

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23
58

Fatih Demir - Yeni termik santrali ile birlikte yeni mezarliklar için de yer ayrilsin çünkü mevcut mezarliklar ihtiyaci karsilamayacak duruma gelecek . Toplu ölümler oldugunda toplu mezarlik da bir çözüm olabilir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23
57

Yapalak - Yapılırsa ovayı bitirir,ceyhanı kurutur.500 kişi çalışacak zaten 300 ü kendi elamanı.Çifçilikten binlerce insan ekmek yiyor,biterler.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23
56

Mehmet Ali - Bence de yapılsın.millet aç,işsizlik yüzünden gurbette...tüm dünya ülkeleri yapıyor.filtre denen bişey var biraz maliyetli ama emisyon sıfıra düşüyor.yapılmasın diyenler ;çevreyi senin kasıla kasıla bindiğin dizel arabandan daha az emisyon değeri olan ve daha az kirleten termik santraller var...hollanda ,almanya,vb..oku önce oku...HAYIRLI olsun ELBİSTANIMIZA....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23
55

vatandaş - Yapılsın ama gerçekten doğanın dengesi ile çok oynamadan yapılsın ama oradaki halk madur edilmesin yapılsın zira elektrikde olmadan hayat olmuyor

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23
54

Tuğkan - Yapılsın iş yok güç yok .dünyaya bir daha gelen yok

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23
52

fahri - iş diyorsunuz da yapalak lı mı alınacak Siirt li Güney Doğulu dolacak....pislik bize kalacak isteyen arkadaşlar bunu iyi düşünmeli bize faydası olmaz..Yapalaklı almazlar işe asla almaz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23
50

dede - bize her şey yakışır ne yeraltı suyu kaldı nede hava yapın yapın topluca yok olsun elbistan

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23
48

ALBUSTANLI - yapılsın arkadaş iş imkanı sağlar eldeki topraklarda belki para eder ülkeye katkıda bulunur karşı çıkan varsa yAllah karadenize

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23
47

talha - Allah hayirli ise nasip etsin kanser diye hastalik tek bu nedenden olsa termik santral olmayan ywrlerde olmazdi bu hayatta Allah ne nasip ederse o olur hayirlisi indAllah

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23
46

Serdar - Almanya Hollanda bizden iki Kati daha fazla ama yapilmasin diyenler kahvede iki Paket sigara icer dizel arabaya biner Koska koska gelismesini hic istemez demeki Gelismek islerine gelmiyor ama bütün cocuklarinda avrupaya gönderir calismaya orda iki Kati war Ona bisey demezler demeki war Bunda bisey

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23
45

Cengiz - Yaw he he yapmayak kahvede iki Paket sigara icek okeye devam edek saglikli yasamaya devam edek cocuklarida avrupaya gönderdimiydik ama orda iki Kati santral war Olsun € lar da geliR yan Gel yan yat Osman Gel keyfim Gel

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23
44

Hayali - Dumanını biz çekeriz derdiyle beraber

Parasını el yer

Elbistanlı da bakar

Hayırlı ilsun...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23
43

Ali - O bolgedeki koyler tasinmali bence tamamami cela tarafina tasinmali hatta elbistan merkezi de o tarafa kaydirilmali.Bu yatirimlarin yapilmasi elzem herkes fedekarlikta bulunmali.Devletimizde yatirimlari insan sagligi gozetilerek en iyi sekilde yapmali bu kadar.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23
42

Fuat - Abıcım bırakın bu ıslerı ya gelısmek sadece tarım arazılerıne termık santralı yapmak ve fakırın fukaranın ekıp bıctıgı bır karıs topragı elınden almak ve vatandası evınden barkından ve mezardakı gecmıslerını bıle orda rahat bırakmayacaklar boyle gelısmeyı bız ıstemıyoruz fakır fukaraya ıs ımkanı dogacak dıye sızı ve kabırdekı meftalarınızı bıle ordan kaldırmanızı ısteyecekler sızden ısıde baska yerde calısırsınız ıkı uc yıllık bır ıs ıcın babalarınızın atalarınızın yasadıgı toprakları sadece bırkac kısının cebı dolacak dıye oraları baskalarına bırakıp gıdersenız ahırette dedelewrınızın yuzune nasıl bakacaksınız

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23
41

Kürşat - Herkesin şimdiki derdi ekmek parası bunu engellemeye niye çalışılır anlamadım yatırım yapıyor devlet istihdam sağlıyor tuzu kuru olanlar bide başkalarının aklıyla hareket edenler karşı çıkıyor bu kadar iyi de millet neden dışarıya çalışmaya gidiyor ekmek parasına

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23
40

Yapalak - Yapalağın 280 bin dönüm kayıtlı arazsi var.Tamamı sulanır.Yağmurlama-damlama var,kıraç arazi kaldımı bir yerde.Hazır Adatepeden suyu cela götürdüler.Arazi sulansa,toprak para etse millet yapılsın dermi.Bölge sahipsiz,devletyok.Nufus 80 milyon olmuş,toprak ekilmezse millet ne yiyecek?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23
39

Madi - Şimdiye kadar çiftçilik yapıldı söyler misiniz çiftçi ne kazandı gübre mazot tohum fahiş fiyatta sen ürettiğini 3 kuruşa bu proje yapılacak yıllardır bunun için uğraşıyorlar mademki buraları alacaklar onların dediği değil bizim dedediğizden alsınlar 3 kuruşa kimse vermesin evlerimizin yerine evlerimizi yapsınlar bizim istediklerimiz olmayacaksa onların istediğini de biz vermeyelim

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23
38

Abdullah - yapalakli parayi alip yurt dışına kacacak gibi yazmayin onlarinda gidip gidecegi elbistan bu iste tek onlarin cebine para girmeyici bunu yapanlar cevreyide hesap ederler herhalde insAllah kimse zarar etmez Allah buyuk hayirlisi dua edelim arkadaslar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23
37

ali bulut - Orda misafir diye biri yazmış yapalaklılar birbirini istemez diye sen istemiyosun yapalaklıların birlik olmasını zorunamı gidiyo yoksa yaranmı var ismini açıkça yaz ha santrale gelince Cenabı Allah memleketimizin hakkında ne hayırlı ise onu nasip etsin arazim var ama gitmesini istemiyorum yapılmasın

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23
36

H cetin - Elbistan temiz o!adam Büyükbakkalköy vardır!r santral yapıldığı zaman kaçacak temiz havaları

Olan yerlere gideceksiniz maalesef güzel köyümüz kanser yuvası ve aynen cogulkangibi dağılacak

Sonunda yaparak diye bir köy olmayacak hep beraber hayi diyeljm

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23
35

Mavi cehennem - O civardaki çoğu arazi sulak değil bin yılda geçse ordan bir şey çıkmaz

Maddi durumu iyi olanlar yapılmasın diyor.kötü olanlar istiyor tabiki.bugün türkiye yurt dışından enerji satın almak için tonlarca para veriyor.kendi elektrigimizi kendimiz üretmemiz lazım böylece dışarıya bağımlı kalmayiz.tabiki bu üretimi sadece kömürden değil diğer yani tarım da sanayide de devletin icraatlar yapması gerekir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23
34

Hasan - Oralarda benimde arazi var. Ama yapilmasina sonuna kadar karsiyim Allahtan korkun be atmosferi,havayi kirletip kanser edecenize GES prozelerine agirlik verin

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23
33

Emrah - Kardeşim önce insan sağlığı Elbistan zaten yeterince pis yaşanacak tek yer yapalak ve o bölgeler kaldı insan sağlığı gittikten tonla paran olsa ne olur çocukların geleceği için bence yapılmasın çünkü bölge çok zarar görür.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23
32

Ahmet - Allah akıl fikir versin bu yapılsın diyenlere... elbistanin havası şu anda bile çok kirli kış lari yaşanmıyor nefes alınmıyor bizim imkanımız var kış ları kaciyiruz elbistandan santraller yapildikca artık tamamen terk edip gideceğiz memleketimizi

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23
31

Elbistanli - Ula Elbistana köyler göz dikenin gözu ciksin

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23
29

Ahmet hoca - Ya şaka gibi..sadece %/ 53 ü karşi cikiyormus.oran cok az görünce hemen dikkatimi cekti.ama haberin icerigini okuyunca çok ķızdım.şirketin bizzat kendi yaptigi anketmiş..ya çocuk mu kandiriyorsunuz.ama elbistanlilar alismis bak bir tane protesto yok gösteri yok

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23
28

Mehmet - Desteklemeyenler canının kıymetini bilenler ,bile bile zehirlenmek istemiyorlar..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23
27

sıradan biri - yapalaklılar birbirlerini istemez. Demek ki bi iş var bunda

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23
26

vatandaş - bu santralin yapılması değil yapılmasının düşünülmesi bile bu yöre halkına hakaret, hiçe saymak, hor görmek, başka yerlerde hidroelektrik santraller bile yapmıyolar tepkiden dolayı..burda şehrin kalbine zehir kuruyolar..kıyamete kadar tarım yapılacak arazileri öldürmeyi düşünüyolar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23
25

Serkan - Zaten mevcut santraller cevreyi havayı toprağı kanser etti elbistan ı farklı biyere harita da taşıyacaksanız buyrun yapın ALLAH TAN KORKUN DOGAN COCUK KANSER DOGUYOR UYAN ELBISTAN

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23
24

çifçi - yer altı sularıyla soğutma sağlanırken tüm çevrenin yer altı suları dengesi bozulmayacak mı

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23
23

bilir kişi - Santral, çevreci olmak koşuluyla yapılmalıdır. Eğer halk ve siyasi irade yeterli tepkiyi koyabilirse; son versiyon -sıfıra yakın emisyon değerli- güzel bir santral yapılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken konu: Santral Kazanının çalışma şartı, Bacagazı arıtma sisteminin çalışmasına bağlı olmalıdır. Yani Bacagazı arıtma sistemindeki küçük bir hatada Kazan mutlaka devre dışı olmalı(bu teknik olarak çok kolay); devre dışı olmazsa çevreye SO2 ve CO -CO2 yayacağından ilgili firmaya çok ağır ceza şartı konmalıdır. Şartlar sağlandığında:

1- Enerji alanında yerli kömürümüz değerlenir.

2- Bölge de işsizlik azalır.

3- Bölge ekonomisi olarak herkes kazanır

4- Kıraç topraklar değerlendirilir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23
22

Tuğkan - Büyükyapalaklı olarak yapılsın.bu memlekete bisey yapılsa bazı belli guruplar karşı çıkıyor.fakirlik işsizlik daha kötü.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23
21

vatandaş - parayı mezara mı götürücün fakirlik daha kötü diyon zehirlenip ölücük para derdindesin

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23
20

Tuğkan - Çabuk yapın kardeşim 2 sene oldu ,daha neyi bekliyorsunuz,buyuk yapalaka hayırlı olur insAllah

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23
19

Cihan TEMUR - Degerli hemserilerim, kisa vadede belki ekonomik acidan bazi getirileri olacak ama uzun vadade sadece doga tahribati,yeralti su kaynaklarimizin dengesinin bozulmasi,bilmedigimiz kanser türleri ve daha nice sorunlari gelecek nesillerimize birakmaktan baska bizlere faydasi olacagini düsünmüyorum o yüzden hayir diyorum.Saygilar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23
18

:) - Öleceksiniz elbistanlı hemşehrilerim :) Ben kaçtım kurtuldum..Siz uyumaya devam edin öyle sesiniz çıkmasın..Yarın göreceksiniz,hastalığa yakalanınca hastane hastane gezeceksiniz..

Kaçtım kurtuldum bu şehirden..Tepki göstermeyin aman ha :))))

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23
16

kaan teke - İnsanlarımız zehir solurken Dogayı Koruma Platformu haricinde hiçbir sivil. Toplum kuruluşu çevreye duyarlı etkinlik yapmıyor ve bunu desteklemiyor...

Elbistanın taşınması lazım.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23
15

Muhammet - Destekleyenler sırf istimlak parası almak isteyenlerdir.Aklı selim hiç kimse bu santrali desteklemez.Diğer santrallerin verdiği zarar ortada iken biryenisinin yapımı asla ama asla desteklenecek. Haberin tamamı okunduğunda herşeyi destekleyen Elbistanın Sesi Gazetesinin dahi satır aralarında bu santrale karşı olduğu görülmektedir.yeter artık zehir solumaya Hayır diyorum. (Editör: Sayın Muhammet Bey, bu yorumunuzun onaylanması ve yayınlanması aklıselim insanlar için yeterli açıklama yerine geçecektir. Bazı okuyucularımız yorum yaparken bile isim soyisim kullanamazken bizler Elbistanın Sesi olarak tüm kimliğimizle buradayız. İyi ki varsınız.)

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23
14

M.genc - Buyukyapalakli olarak ISTEMIYORUZ 5 TANE SIRADAN ADAM TÜM yapalak adina karar veremez 2000 köyde 5000 şehir de yaşayan var B santrali de son teknoloji karagöz köyü gozukmuyo pislikten doymadı doymaz bu buyuk yapalak paraya

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23
13

insan - yapılmasın eğer maraba ve ovanın diğer sulu arazileri zarar görecekse yapılsın yapalaktaki kıraç araziler kulanılacaksa

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23
12

polat - ölüm Allah'ın emri 42 yaşındayım büyükyapalakta şimdiye kadar hiçbir gelişme, ilerleme olmadı varsa yoksa iki üç kahve ver papazı al kızı bence yapılsın ,gelişsin artık yapalak yeniliklere...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23
11

buğra - yapılsın destekliyorum. bırakın bu kanser ölüm hikayesini desteklemeyenler de arazisi olmayanlar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23
10

Zekeriyya Peker - Elbistan,çevresindeki su kaynaklarıyla doğal yaşamı yakalamak üzeredir.Tarım ve hayvancılık buraların geçim kaynağıdır.Termik santrale arezilerini verme eğilimi olanların ekonomileri yukarıda bahsedilen özelliklerden dolayı zaten kazanç sağlıyacaktır.ÇED Raporu daha sonra başka ortaklıklar için satılacak,pazarlanacak karakter taşımaktadır.Durduk yere doğallığınızı bozmaya gerek yoktur.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23
08

Tuğkan - Büyükyapalaklı olarak yapılsın diyoruz,karsı çıkan büyükyapalakliların arazilerini gitmiyorya ondan karşı çıkıyorlar,bu adamlar menfaati için parti değiştiren ler kişiler

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23
07

Tuğkan - Muhacir,denen herşeyi yabancı lardan almaya tüketmeye alısmışzıniz .petrol doğalgaz mı var memlekette ...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23
06

Müslüm - Yapmayın etmeyin emşerilerim hep bir ağızdan karşı çıkın her şey para değil ki sağlığımız söz konusu bu yapılmak istenen santralda yapılırsa vAllahide Elbistan'ın sonu olur artık nefes alamayız artık Hep bir ağızdan karşı çıkın

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23
05

.. - Tabi canım yapın. Bütün pis hava bize girsin çıkan para da Elbistan’lı olmayan herkesin Cebine. Hatta bu sefer Suriyeliler bile işe alınabilir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23
04

ali - Ben termik santralinde güvenlik olarak çalışıyorum buralarda çalişmadan önce sorsalar evet yapılsın derdim ama buraları görünce yapılmasın diyorum metan gazı kül ne ararsan benim orda arazim var yinede yapılmasın diyorum

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23
03

Yapalaklı - İstemiyorum kardeş iyice tarım arazileri Yok oluyor

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23
01

Muhacir - Yapın yapın çatovaya değil Tepebaşına yapın. Şehrin içine sokun santrali. Halkın %53'ü istemiyormuş. Geri kalan %47'nin aklına tüküreyim.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:23