Müftü Kılınç, “İslam’ın böyle bir emri yok”

Elbistan İlçe Müftüsü Hacı Mustafa Kılınç, cenaze sahibinin verdiği ‘taziye yemeği’ geleneğinin dinimizde yeri olmadığının altını çizerek, “Cenaze evini, düğün evine çevirdiler” diye konuştu.

Cenaze yemeğinin, İslam dışı kültürlerdeki ‘cenaze helvası’ adetinden kültürümüze yerleştirildiğini ve cahilliye dönemine ait olduğuna ilişkin hadisler bulunduğunu belirten Müftü Kılınç, bu uygulamanın, yeni bir hurafeye doğru gittiği tehlikesine de dikkati çekti.

Ülkemizin özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde olduğu gibi Elbistan’da da taziye sahiplerinin mağduriyete neden olan ‘taziye yemeği’ geleneğinin sonlandırılması için çalışma başlatıldı. Bazı ailelerin misafirlerine taziye yemeği vermek için kredi çekmesi, borçlanması gibi durumların yaygınlaşması sonucunda İslam diniyle de bağdaşmayan bu geleneğin ortada kaldırılması için Elbistan Müftüsü Hacı Mustafa Kılınç, bir açıklama yaptı.

İslam dininin, cenazesi nedeniyle kederli olan aileye yük üstüne yük yüklemek yerine, onların yüklerini üzerlerinden almayı emrettiğini vurgulayan Müftü Kılınç, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in de (sav) ölünün kendi ailesinin yemek hazırlayıp gelenlere ikram etmesini hoş karşılamadığını hatırlattı.

“Haramdır, mekruhtur”

Ölen kişinin mirasçılarının fakir ya da aralarında buluğ çağına ermemiş çocuk olması durumunda geriye bıraktığı maldan yemek yapılarak gelenlere verilmesinin haram olduğunu kesin bir dille anlatan Müftü Kılınç, mirasçıların fakir ve yetim olmaması durumunda ise o yemeği yemenin mekruh olduğunu belirtti.

“Din, böyle bir şey istemiyor”

İslam öncesi ve İslam sonrasındaki adetlerin ayrımının iyi yapılması gerektiğine işaret eden Elbistan Müftüsü Hacı Mustafa Kılınç, şöyle konuştu:

“Bazı adetler İslam’ın emri olarak hayatımıza girmiştir. Bazıları da İslam öncesi kültürlerin adeti olarak sokulmuşlardır. İkisini ayırmak ise, hiçbir zaman zor değildir. Zira İslam’ın emirleri akla, mantığa uygundur. İslami olmayanlar ise bunun tam aksinedir. Bir evden cenaze çıkması, o evin hem filen hem de fikren meşgul olması demektir. O hane halkının artık ne yemek yapmaya ne de başka ikramla meşgul olmaya takat ve istekleri vardır. Ama İslam dışı kültürlerden alınma adete bakın ki; ‘cenaze helvası’ diye bir tatlı adetini cenaze evine yerleştirmişler. Bunca acı ve kederi yetmiyormuş gibi, taziye için gelenlere helva yapılacak, gözyaşlarına baka baka her gün yemek hazırlanacak, üçüncü günde ayrıca program yapılıp yemek yenecek. Ne için? Din, böyle istiyor da onun için mi? İslam’ın böyle bir emri yoktur. İslam, böyle zamanlarda kederli aileye yük üstüne yük yükleme yerine, onların yüklerini üzerlerinden almayı ister. Hatta onların ikram etmeleri yerine, onlara ikram etmeyi emreder; ellerinin, ayaklarının tutmaz olduğu bir zamanda onlara yardımcı olunmasını ister.”

“Cenaze sahipleri mahalle baskısı altında kalıyor”

Cenaze yemeği adetinin ‘mahalle baskısı’ nedeniyle süregeldiğini hatırlatan Müftü Kılınç, “Meşhur sahabi Hz. Ca’fer’in şahadet haberi gelmesi üzerine bir ara merhumun evine giden Resulullah (sav), “Ca’fer’in evine yemek getirin; çünkü onların başına kendilerini meşgul edecek bir musibet gelmiştir. Onların yemek yapıp, çocuklarını doyuracak vakitleri yoktu” buyurmuşlardır. İslam’ın emri, cenaze çıkan eve komşu evlerin bir müddet dışarıdan yemek getirmeleri, komşularının üzüntü ve elemlerine ortak olup duydukları ıstırabı hafifletmeleridir. Ne acıdır ki; yemek götürme adeti, zamanla deforme olarak yerini cenaze sahiplerinin yemek tertip ederek gelene gidene ikram etmesi haline dönüşmüştür. Bu iş de kolay olmuyor tabii ki. Vatandaşın imkanı yok, ‘mahalle baskısı’ ve ‘ne derler’ endişesi ile kredi çekiyor, yemek yaptırıyor. Bunu da lüks arabalarla gelene yediriyor; bir nevi ziyafet çekiyor. Sevap kazanacağı yerde günah işliyor, harama giriyor” dedi.

“Cenaze evini düğün evi ile karıştırdılar”

Din İşleri Yüksek Kurulu'nun da cenazede dağıtılan bu yemeğin helal olmadığı yönünde açıklaması olduğunu anlatan Elbistan Müftüsü Hacı Mustafa Kılınç, “Son yıllarda cenaze sahibi evlerde cenazenin ilk günlerinde bazen üç gün boyunca bazı yerlerde de bir hafta boyunca yemek yaptırılıp dağıtıldığıdır. Buraya kadar ortada problem yokmuş gibi görünüyor. Ama dikkat edilince insanların yeni bir hurafeye doğru gittiği ortadadır. Cenaze evlerinde yemek, çay ikram edilmesi mecburi bir adet haline geldi. Yapılmaması hor görülüp terk edilmesi artık çok ayıp karşılanır oldu. Cenazesi olup acısı taze olan ölü yakınlarının bir de kendilerine gelen ziyaretçileri tabiri caiz ise düğün merasimi gibi ağırlama yükü yüklendiğidir. Cenaze evi midir? Düğün evi midir? İslam'da düğün evinde yemek verilir. Cenaze evini düğün eviyle karıştırdılar. Lokantaya çevirdiler. Cenaze sahipleri kendi derdine mi yansın, üzüntüsünü mü çeksin, millete yemek mi dağıtsın?” ifadelerini kullandı.

“Cenazelerimizi, sünnet ölçüsünde uğurlayalım”

Bu konuyu ciddiye alıp herkesin cenazesini sünnet ölçütlerinde uğurlamasının oldukça yerinde bir karar olacağını belirten Müftü Kılınç, “Nedir bunun doğrusu? Misafirler geldiği zaman o misafirler eğer uzaktan gelmişlerse, onlara yemek verilebilir. Yani git nerden yersen ye denilmez. En doğrusu komşular o misafirleri evlerinde ağırlarlar. Yemek işi nerden çıktı? Eskiden böyle imkanlar yoktu, gelenler geri dönemiyordu. Mecburen yatılı kalıyordu. Elbette yemek verilecek ve yatırılacak ama en doğrusu da hemen vefalı komşular devreye girecekler. Ama günümüzde şehir içinde yemek veriliyor. Komşular gelip yemek yiyor. Yani yedireceği yerde maalesef yemek yiyor. Herkes yemek yiyor, çay içiyor, şakalaşıyor, gülüşüyor. Cenaze sahibi üzüntü içinde, adam kahkaha içinde. Demek ki ateş düştüğü yeri yakıyor” cümleleri ile özetledi.

“40., 52.gecesi diye bir şey de yok”

Ölünün, vefatından sonraki bazı günlerde yapılanların da doğru olmadığını ifade eden Elbistan Müftüsü Hacı Mustafa Kılınç, açıklamasını, “Ayrıca, ölünün kırkıncı, elli ikinci gecesi ile ilgili hiçbir şey varid olmamıştır. Yani ne bir ayet ne de bir hadis yoktur bunlarla alakalı. Tamamen adetten öteye gitmiyor. Böyle geceler için özel merasim tertip etmek doğru değildir. Ölen kimse için dua ve tasadduk etmek her zaman iyidir. Şu veya bu geceye tahsis edilmez. Bir de kişi ölmeden önce kazandıklarından Allah rızası için infak etmesi işin en doğrusudur. Ama kişi sağlığında iken veremiyor, eli cebine gitmiyor. Korkmayın cebinizde akrep yoktur. Vasiyette bulunuyor; "Ben ölürsem benim adıma şöyle şöyle yapın" diyor. Muhterem kardeşim sen niçin vermiyorsun da arkadakilere güveniyorsun. Dinde olmayan yemeklere güveniyorsun. Allah Teala, Kur’an-ı Kerim’de; "İnsanın yaptığından (kazandığından) başkası kendisinin değildir." buyuruyor. Biz de diyoruz ki; Ne verirsin elinle o gider seninle Şu örnekle yazımı bitiriyorum. Akşam oldu, yatma vakti geldi. Sen diyorsun ki; "Siz yatın ben sizin yerinize yerim." Peki yatanların karnına bir şey gider mi?” cümleleri ile tamamladı.

05 Ağu 2019 - 14:56 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistanın Sesi Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistanın Sesi Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Elbistanın Sesi Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistanın Sesi Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

68

Kılıç Ali - Hocam bu konu hakkında herkes bilgilendirilmeli sizin de dediğiniz gibi insanlar Allah rızası için yapmıyorlar mahallesi baskısı yüzünden yapiyorlar.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
67

serhat akcıl - müftüden çok bir şirket ciosunu andırıyosunuz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
66

garib - islamada rüşvet,adam kayırma devlet malını menfi kullanma kul hakkı partizanlık bunnlarda yok müftü efendi onlara deyinin biraz.ayda yılda bir cenaze yemeğinde et yiyoruz onuda burnumuzda getirme.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
65

Ahmet - Elbistan li ünal kardeş peki bir soruda ben sorayim size 3 saatlik düğün için eski parayla milyarca parayı verirken için sızlamıyorda 3 gün boyunca gece gündüz her gelene kur-an okuyan imama veya hocaya verdiğin para mi zoruna gidiyor?Ha para vermek istemiyorsan cenaze sahibi olarak gelene gidene oku kardeşim hoca imam arama.Bu millet herşeye oluk oluk para akıtırken zerre zoruna gitmez ama iş hoca olduğu zaman laf bol.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
64

Vatandaş - Hee hocaların işi yok üç gün sizin cenzesini beklesin niye bi faydasımı var hocaya sizin kapınzda üç gün kuran okumasının kendineee neymiş hocaya üç beş kuruş vermekten neden korkarsınz Elbistanlı ünal kardeşimmherşeyin bir bedeli var

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
63

vatandas riza - hocam bu yurekli konusmanizdan dolayi Allah razi olsun sizden.Bu cenaze yemek olayi iyice cilki cikti bi an evvel kaldirilmali.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
62

Mehmet Boyraz - Allah senden razı olsun.Ben yıllardır sizin söylediklerinin hepsini yeri geldikçe söyleyip durdum.Ama çevremdekilerden birde azar işittim.2.5 yıl önce annemin vefatında kendi doğru bildiklerimi yattım.Elbistan dışından gelecekler için yemek hazırlattım.Diğer hurafelerin hiç birini yapmadın.Sizin bu açıklamalarınız da yüreğime su serpti.Sağ olun,Allah ömrünüzü uzun etsin.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
61

FARUK TAMER - Pidenin yanında ikram edilen ayranı görünce ‘kola olsaydı iyi olacaktı ‘ diyenler bile var..

Cenaze sahipleri uyuşmuş bir vaziyette gelenlere tabak taşıyıp hizmet ediyor..

Bırakın kul ne derse desin, Allah korkusuyla yaşayın ve bırakın abartılan bu bidatleri.

Ölümü ölüm gibi yaşayın.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
60

FARUK TAMER - Ölen bir cenazenin arkasından

gelene gidene hizmet edip, ölenin nasıl öldüğünü (!) anlatmaktan acıyı yaşayamamak..

Uzun zamandır birbirini görmeyen, cenaze günü inceden ince sohbet kaynatan, gıybetin belini kıran akrabadan..

Yan yana izdihamla oturup cenaze

kalkmadan ikram bekleyen komşulardan.. Öyle kişiyi teselli için değil. Hele dert ettiğinden hiç değil de sırf merakını

tatmin için cenaze sahibini konuşturanlardan.. İlk perşembesi, yedisi, kırkı, elli ikisi..

40'ı okutulurken "Ne yapılması gerekir, yoksa konu komşu ne der ?'' fetvaları veren çok bilmişlerden.. Ölenin kıyameti kopmuş, arkada dulu yetimi kalmış kimin umurunda..

Mevlüdlerde, nerede ne altını varsa takmış, evin içinde topuklu terlikle geziyor, bir de elinde gül suyu..

Yahu, insan ölmüş farkında mısınız ?

Eğer ölümü bir dakikacık tefekkür

edebilse bir kaşık pilav

yiyemeyecek halde olurdu.

Ne samimiyetimiz kaldı, ne edebimiz, ne de meftaya saygımız !

Evden ölüden önce pide, lahmacun,

yemek kokuları çıkıyor..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
59

Ateşdağlı - Muftumuz dogruyu demis acısı uzuntusu arasinda bide ahmede mehmede ne yedirecek onu dusunuyor adette cenaze sahibi degil yakinlari komsulari verir yemegi

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
58

Şule - Elbistan li vatandaş ne adetinden bahsediyorsun adetse eskiden böyle değildi eskiden komşular getirirdi kahvaltı öğle akşam komşular kendi aralarında sıraya girerlerdi ben annemin bı çok kez bu hazırlığı yaptığına şahidim adetse gelenekse buydu işte ...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
57

MİSAFİR - sayın müftü beyim.iyi güzel hoş fakat, kuran okuyan hocalarımızın cenaze evi zengin ise güzel vede uzatarak okumaları, cenaze evi fakir ise kısa ve geçiştirerek okumaları artı olarak da 400 500 tl. para istemeleri az verdiğiniz zaman ise kurtarmaz diye pazarlık yapmaları kısacası kuranı kerim'i Allah rızası için değilde para için okumaları sorarım size dinimize göre caizmi dir ????

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
56

Ahmet - Buyuk sehirde yasiyorum elbistanliyim ,ama buralarda yas evinden insanlar birsey beklemez ,komsular tencere tencere yemek yapip getirirler ,yemek degil cay bile yaptirmazlar,insanlik bitmemis yani denildigi gibi ...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
55

Elbistanlı - Para alınmasına bende karşıyım ve uygun bulmam.ancak 3 gün seninle beraber oturup derdini ortak olan.seni ve gelenleri teselli eden vede cenazeni yıkayan hocalara verdiğin 300-500 tl seni üç gün boyunca verdiğin yemeğin bedeli yanında devede kulak bile değil.çünkü bir öğün yemek 2000-3000 bin tl'ye mâl olmakta.bu hocalarım aldığı(verilen diyelim)3 kuruşun hesabı yapılıyor.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
54

Mehmet - Ünal kardeş. Cenazelerde o para alan hocalar resmi hocalar değil. Ve hiç bir resmi hoca para talep etmez.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
53

Ahmet ÖZDEMIR - Ben tek tip ezanın okutulmasına karşıyım

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
52

Ahmet ÖZDEMIR - Cenaze sahibi bir evlat onunda hiç bir imkana sahip olmadığı yemek masrafini da bankadan kıredi çekerek yemek vermiş gibi algı göster üç beş kişi söyledi diye halklı göster sonrada çık fetva ver olacak bir şey mi yazık burda hiç kimse bazılarının düşündüğü gibi hal ve harekette bulunmamaktadır bu böyle biline

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
50

Kaya - Memlekette iken karnım acıkırsa yakınlarda cenaze evi varsa tam yemek vakti giderdim öleni tanımıyorum ama kimse sen kimsin demiyor duami eder yemeğimi yer çıkardım

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
49

Alperen - Sayın Hocam zaten cenaze evinde yemek yapılmıyor cenaze akrabaları tarafından ikram ediliyor mevlüt yemeğide yine eş ve dost yaptırıyor. Şayet ölen şahıs miras bırakmış varlıklı biriyse normal fakir biriyse zaten onlara düşürülmez diğer taraftan günümüzde şehir dışından gelen misafirler var unutmayın acı paylaşıldıkca hafifler....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
48

Elbistanseverler - Sayın müftü milletin imanı tehlikede herkes faizle besleniyor parasını faize yatırıyor sen bunla ilgili bi fetva ver. Yok cenazede erli pilav dağıtmışsın yok tavuklu pilav dağıtmışsın. Koca müftülük bunlarla uğraşmasın siz milletin imanını kurtarın.Milletin düğününe cenazesine karışmayın herkes yüzünün layığını yapar.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
47

Ahmet3 - Bence mirasta bölünmesin ölenin malları da devlet hazinesine gitsin bu yemek vermye korkan hocaya para vermeye korkanlarr mirasıda bölmeyiinnn

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
45

DOGAN DOGANCAN - TEFECİLİK YAPANLAR HAKKINDA YORUM YAPSAYDIN DAHA ÇOK ALKIŞ ALIRDIN.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
44

eray - imamlar cenaze yıkamak zorunda deyıl 3 gun taziye evini beklemek zorunda deyil müftü efendi imam görev alanı ve sorumluluklarına bir açıklama getırmeli

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
43

Kronik Muhalif(!) - Üslubuyla, gündeme getirdiği toplumsal konularla uzun zamandır Elbistan'ın hasret kaldığı müftü.Ancak o kadar çok sorunlu uygulamalarımız var ki saymakla bitmiyor ama bir yerden de başlamak lazım ki arkası gelsin.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
42

Ahmet ÖZDEMIR - Ezanın türkçe okutulması hususunda ne der ilçe müftümüz dahası ezanın tek tip okutturuyorsa bunun babalı kime ait mademki ezanı ses tonu iyi olmayan kişiler okuması yasakladıysa ozaman niçin din görevlisi alınıyor veya görev verilir ah ülkem ah nelere kadirsin doyası ezanı hafta içi sabah ezanı dinliyorum inşAllah buda kalkmaz yarın buda kaldırılır diye korkuyorum her tarafımız dayatmacı zihniyetlerle doldu yazıklar oldun ezanı muhammeti okumayan hocalara aldıkları maaş helâl mi bir kendilerini sorgulasınlar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
41

DOGAN DOGANCAN - GELENEK-GÖRENEKLERİMİZE BİRAZ SAYGI GÖSTERSEN.OLUMSUZ YAZAN ARKADAŞLARA TEŞEKKÜRLER KONUYU ÇOK GÜZEL ÖZETLEMİŞLER.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
40

elbistan - cenazede yemek vermek ev halkı acı ıcındeyken oradakı ınsanları ıhıtyacını karsılamak cenaze evın de 3gün yemek pısmezmıs acılıdırlar oyuzden konsuları da yemek verır ve ordakı herkes sepeplenir kimse oraya yemek icin deyin acılarına ortak olmak ıcın

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
39

Doğan - İslam kolaylık dini bu konuda çoğunluk olarak vatandaş muzdarip oluyorsa bunun yapılmaması lazım her gelenek devam edecek diye bir kural yok her açıdan vatandaş için artısı çok yapmayanıda bu konuda kınamaya hiç kimsenin hakkı yok bu konu sürekli gündemde tutulmalı müftü beye teşekkür ediyoruz.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
38

elbistan - yorumları okudum da...

cenaze yemeğinden,hocaların aldığı paraya döndü.

sonuçta israf ve külfetten yakınıyoruz.

keşke büyük şehirlerdeki gibi herşey mezarlıkta bitse...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
37

Vatandaş - Hocam hayriniza yemekleri siz üstlenseniz elbistanda

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
36

cemal özkaya - sayın müftümden bir ricam daha olacak. sandalyede oturarak namaz kılınır mı? bununda bir fetvasını öğrensek bende yanlış biliyorsam düzelteyim. ben olmaz yere oturulması lazım diye biliyorum.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
35

OKTAY VURAL - CENAZEYE UZAKTAN GELENLER OLUYOR YEMEK VERİLMESİNDE DURUMU OLUPTA YAPANDAN ALLAH RAZI OLSUN SAYIN MÜFTÜ AÇIKLAMAYI YAPARKEN MİSAFİRLERİ UZAKTAN GELENLERİDE GÖZ ÖNÜNE ALIP FEDVA VERMESİ GEREKİRDİ BEN YEMEK VERMENİN DURUMU OLANLAR İÇİN HARAM OLDUGUNU DEGİLDE BİR İNSANLIK HİZMETİ OLDUGUNA İNANIYORUM .BAGIŞLAYIN.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
34

Tebliğ Şart - Doğru bir demeç ancak halkımız basın açıklaması yerine cumalarda, bayramlarda, kandillerde yani her fırsatta gerçekçi ve “diyaloğa dönük” hutbe ve sohbetlerle ikna edilmeli. Ayrıca radyodan veya minberden “kalıp ifadelerle” bu iş yetersiz kalır. Halkın içine girmeli ve yaşamın içinden müdahale edilmeli. Sayın müftüyü tebrik ediyor daha aktif ve işteş olmaya davet ediyorum.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
32

Vatandaş - Allah razı olsun hocam. Fakir aileler çok zor durumda kalıyor zenginler verdigi yemekler le birbirinen yarışıyor Bazı vatandaşlar öğle akşam yemeği yemek için cenaze evlerini mercek altına almış nerde bedavaya getirrim diye zaten çoğu insanlar yeyip içiyor fatiha bile okumadan gidiyor

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
31

Alperen - Îslamin tüm emirleri bitti sadece bu kaldi.Yazik.yumurtami tavuktan cikar tavukmu yumirtadan hikayesiyle oylanin.hirsizlik tefecilik ahlaksizlik almis basini gitmis.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
30

özelbistan - Allah razı olsun hocam.Kaldır şunuda kurtulak.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
29

İDRİS - ALLAH RAZI OLSUN İLK DEFA BÖYLE BİR KONUDA AÇIK VE NET BİR CEVAP GELDİ

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
28

Ayşe - Allah razı olsun hocam inşAllah yazdiklarinizdan herkes faydalanır ve anlar uygular.her cenazede anlatılmalı bunlarki insanlar iyice ögrensin

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
27

Aslan doğan istanbul - Sayın müftü bey şu emekli olupta cenazeden mendaat uman emekli imamlara ne diyeceksiniz gelen biliyorsa okusun yoksa büyüklerden biri el fatiha der biter.imamlar emekli olmuyorsu bu yüzden emekli imam sayısı hızla artmaya başladı bir kaçtane olan sayı 6 7 çıktı saygılar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
26

vatandaş - ilk defa toplumsal olaya el atan bir müftü çıktı.

tebrik ediyorum.

kalkıncaya kadar kararlılıkla devam edin lütfen.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
25

MEHMET YÜCEL - Sayın müftüm üç beş cenazeye katılıp cenaze yemeği getirmeyin derseniz belki olur ALLAH razı olsun

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
23

cemal özkaya - sayın Müftü'm den Allah razı olsun. İnsanları inşaAllah harama girmekten kurtarmış olur. mahalle baskısındanda kurtarmış olur. çünkü elin yüzüne bakamayız diye yapılıyor bu işler. nereden biliyorum başımdan geçtide ondan. birde ricam olacak. 3 gün kuran okumanın hükmü nedir. bir hocanın 3 gün boyunca oarada tutulmasının mantığı nedir. bundan hocaların ücret almasının hükmü nedir. amel defterinin açık olmasına katkısı var mıdır?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
22

vatandaş - Sayın Müftüm birde tokalaşma olayı insanlar taziyelerini sunar çıkıp gider elli kişi sıraya giriyor tek tek cenaze sahibini yoruyor.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
21

cenaze sonrası - sn. hocam yıllardır insanımızı mağdur eden bu hurafeleri lütfen cuma hutbelerinde, vaazlarda dile getiriniz. Bir cenaze bir ailenin batması demek oldu. Elbistan'da bu uygulamayı başlatarak tüm Türkiye' örnek olalım. Vefat edenin yakınları içeride yanarken, mutfakta adeta düğün evi gibi sesler yükseliyor. Yemekler hazırlanıyor, aç karnımız doymak bilmedi!!! Elbistanlı Ünal'da güzel bir ayrıntıya temas etmiş, hoca gelip Kur'an-ı Kerim okumasın. Her müslüman fatihayı zaten bilir okur. Arkasından duasını eder.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
20

Beytullah şimşek - Sayın müftüm Allah razı olsun.çok önemli konu.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
18

Hüseyin - Çok haklısınız fakat cehalet ile nisbet tutkusu insanları bu hale getirdi. Gittikçe de daha abartılarak devam etmektedir. Her ne kadar yanlış olduğu defalarca en yetkili kişilerce söylense de bu davranıştan vaz geçmeyi garip bir şekilde kabullenemiyorlar.Her şeyin başı eğitim. Tıpkı düğünlerde silah sıkmak, trafikte gösteriş yapıp kural çiğnemek, gürülü yapmak, geç saatlerde havai fişek atmanın garip bir " eğlence " (!) olduğundan vaz geçemeyen cahillerin davranışları gibi...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
17

Ramazan - Hocam cok haklisiniz fakat özellikle Elbistan hizli bir sekilde cahiliye dönemine dogru gidiyor malesef Allah islah eylesin

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
16

Ahmet ÖZDEMIR - Cenaze yemeğini kalkmasını isteyen müftü acaba tek tip ezan okutulması hususunda ne demeç verir bu konuda açıklama yapsa da bizleri aydınlatsa çok memmun olurum.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
15

Mesut Köprübaşı - Müftü Efendinin:- Cenaze sahiplerinin CENAZE YEMEGİ vermesinin dogru olmadığını anlatmasi çok önemli bir konu..

Eskiden bu adet yoktu.Cenazenin Birinci dereceden yakınları Definci yemegi verir diyer yakinlari sira ile cenaze evine sofralı gelirdi.Bu yemege sadece cenaze sahipleri sofraya otururdu..

Şimdi ticari gelenek haline getirildi..Firinlar Kasaplar Lokantalar Yemek Fabrikalari bu sektörlerde para kazananlar Müftü Efendinin Açıklamalarına karşı çıkmaktalar...

Bu saçma sapan adetin kalkması için iyi bir zamanlama..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
14

Vatandaş - Elbistanda cenazede yemek vermedi demesin diye gene verir bizim halkımız

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
13

Mevlüt ÇANAK - PEKİİ İSLAM'da CAMİİ KİLİTLEMEK VARMI MÜFTÜ Efendi?PARA KARŞILIĞI NAMAZ KILDIRMA,KUR'AN OKUMA CAİZ Mİ?RÜŞVET,TORPİL ile Devlet makamlarını liyakatsiz,sadece BİATKAR şahıslarla doldurmak hakkında ne Diyor Yüce DİNİMİZ?ANLAT ANLAT da Dinleyek baam!!RUHBAN SINIFI MÜSLÜMANlık ta varmı?Yediği,içtiği haram İnsanların bir de çıkıp Fetva vermesi? ,KOMİİK!!!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
11

Pasa - Dinde olmayan cok sey var dahada hangisini saysam. Uydurulmus dinden kurtulmak lazim.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
10

Doğan - Bu konuyu sürekli gündemde tutmanız lazım hocam teşekkürler.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
09

Haklı - Valla hocam. Onu elbistan gibi düşüncesiz. İnsanlara anlatamazsınız. Millet bir fatiha okumaya değil AÇ KARINLARINI DOYURMAYA gidiyorlar. Ahlaksız bizim millet....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
08

Elbistanlı Ünal - Sayın müftüm açıklamanız için teşekkür ederim.yazdıklarınızın hepsine katılmakla birlikte birde soru sormak istiyorum.hocam cenaze yemeği hepimizin bildiği üzere dinimizde olmayan bir uygulama.peki cenazeden sonra hocaların gelip kuran okumasının cenazeye bir faydası varmıdır.en az bu yemekler gibi hocaların okuduğu kuran için para alması da yakınları için bir külfet değilmidir?üstelik hocanın beklediği kadar parayı almadığında yüzünü ekşitmesini etrafınızdan hiç mi duymuyorsynuz.cenazede kuran okunması dinimizce gerekli bir uygulama ise o zaman müftülük olarak neden maddi durumu iyi olmayanlar için ücretsiz bir hoca görevlendirilmesi yoluna gitmiyorsunuz?bu konudada bir açıklamanız olacakmı?merakla bekliyorum!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
07

Cesur - Ünal arkadaşıma katılıyorum doğru söylüyor bizzat bende şahit oldum hocam borcumuz ne deyince borç diye bir şey yok ama ne verdiler diye sorarsan diye lafa başladı gerisi malum

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
06

Vatandas - Sayin unal yorumun güzel yalniz calisan hiç imamam gördün mü göremezsiniz halkin sırtından gecinen biri kuran okuyor para kazaniyor teknoloji gelişti kasetle okunsa gecersiz olurmu Müftü böyle şeyler hiç demiyor yemek işi haram temam katiliyorum para ile kuran okumak helalmi o saten maasini aliyor birde buna deginse iyi olur

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
05

Elbistanlı Vatandaş - "Cenaze Yemeği" geleneği hem Anadoluda binlerce yıldır var olan hem de orta asyadan günümüze kadar getirmiş olduğumuz bir gelenek-görenektir. Sırf din adamları böyle diyor diye ben geleneğimden, adetimden vazgeçemem. Din adına yapılan çoğu şey de dinde yok ama hala nedense yapılıyor. Din adamları ilk önce onlara çözüm bulsunlar. Gelenek- göreneklerimize karışmasınlar. Biz Anadoluluyuz, biz bu toprakların insanlarıyız ve adetlerimize hep sahip çıkacağız. Biz bedevi değiliz, bedevi geleneklerini İslam diye önümüze getirip bize yutturmaya çalışmasınlar!!!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
04

Osman - Sayın Müftü Bey bu konuyu sık aralıklarla cuma günleri vaazlarda ve hutbede dile getirmeniz halinde bu çirkin adetin son bulacağına inanıyorum.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
03

İDRİS - ELBİSTANLI ÜNAL BEYEFENDİNİN SORDUGU SORU BİR BU KADAR ÖNEMLİ OLDUGUNU DÜŞÜNÜYORUM BU KONU HAKKINDA BİR ÇALIŞMANIZ OLUSA SEVİNİRİZ

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
02

Ahmet - Hocam dediklerinizin hepsi doğru ama cenazelere ücretli gelen hocalara hiç deginmemissin en az 1000 TL de hocalara gidiyor mahalledeki camii hocaları bu işi yapamaz mı

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56
01

Mehmet - Yorumunuz çok güzel sayın müftüm hoca görevlendirilmesi yapsanız parayıda cenaze sahipleri gönlünden kopan kurs ve camilere verse Nasıl olur.hocalar resmen pazarlık yapıyor

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:56

KİRALIK DAİRE

Yunus Emre Mahallesi Karanfil Sitesi Güney Cepheli 180 m2 3+1 Adliye Karşısındaki  Doğalgazlı Dairem Kiralıktır. KAMU PERSONELİ TERCİHİMİZDİR

0543 607 53 33

YEMEK VE TEMİZLİK

istasyonumuzda yemek ve temizlik işlerinde çalıştırılmak üzere bayan çalışma arkadaşları aranmaktadır. başvuruların şahsen istasyon adresimize yapılma...

0(344) 415 17 49 ELBİ̇STAN ENSAR PETROL (OPET)

Aşçı Aranıyor

Şirket Şantiyemizde kahvaltı,yemek,akşam yemeği çay servisi gibi işleri yapabilecek temiz çalışan bay ya da bayan 45 yaş üstü olmayan personel aranmak...

0(344) 413 13 23 EMEL MADENCİLİK SAN.TİC.LTD.ŞTİ

KİRALIK DAİRE

Pınarbaşı mahallesi Tapu Müdürlüğü Karşısı 3+1 Doğalgazlı dairem kiralıktır.

0505 631 56 00

KİRALIK DAİRE

Kızılcoba Mah Anadolu Lisesi Civarı 3+1 doğalgazlı dairem kiralık.

0542 535 64 65

Kiralık Daire

Köprübaşı Mahallesi, Gariplik Caddesi Göktürk Apartmanı No.19 Kiralık, eşyalı, doğal gazlı, güneş enerjili, okula ve çarşıya yürüme mesafesinde 2+1 da...

0(552) 881 92 84 AYŞE EKİCİ

BAYAN ELEMAN ARANIYOR

Optik sektöründe diksiyonu düzgün ikna kabiliyeti kuvvetli tecrübeli yada tecrübesiz bayan eleman aranıyor.. Müraacaatlar şahsen yapılacaktır.yer. Yaş...

413 20 00

Öğretmen aranıyor

Merkezimize ;Özel eğitim öğretmeni (Lisans) veya Özel Eğitim Alanında Destek Eğitimi Verecek Uzman Öğretici Yetiştirme Kursuna katılmış olan Sınıf Öğr...

YENİ HAYAT REHABİLİTASYON MERKEZİ

SATILIK TARLA

Çiçek mahallesinde örme yol mevki 894.parsel 5 dönüm 250 m2 olan tarlam satılıktır.Zübeyir Çoban

0505 866 66 95 - 0505 389 79 12

KİRALİIK DAİRE

Eğitim öğretim boyunca şehir dışından gelecek olan öğretmenler için kiralık 1artı 1. Şehrin göbeğinde öğretmen evininin karşısında eşyalı olarak İster...

SÜLEYMAN BEY