banner136
banner191

KSÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mehmet ÖZKARCI, Kahramanmaraş’ın kültürüne ve sanatına emek ve gönül veren Kahramanmaraşlı sanatçı, şair ve yazarları Güzel Sanatlar Fakültesi’ne davet ederek kokteyl verdi.

Bu büyük sanat buluşmasına, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş DEVECİ, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fatih KILLI, Kahramanmaraş Büyük Şehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı M. Fethi YANARDAĞ ile 50’ye yakın Kahramanmaraşlı sanatçı, şair ve yazar katıldı.

KSİÜ Güzel Sanatlar Fakültesinde gerçekleştirilen kokteyle katılanlardan bir görüntü…

Mayıs ayının başlarında Kıymetli dostumuz, Bilim Adamı Sanat Tarihi Profesörü Dr. Mehmet Özkarcı’dan gelen telefonda beni sevindiren hatta onurlandıran bir davet vardı:

‒ Arif Hoca’m, Mayıs ayının 7’sinde perşembe günü saat 14.00’te Sütçü İmam Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde Kahramanmaraş’ın kültürüne, sanatına, düşünce hayatına hizmet eden, bir şekilde katkıda bulunan şair, yazar ve sanatçıları ağırlamak, fikir alış verişinde bulunmak istiyoruz. Sizin de özellikle aramızda olmanızı istiyoruz, katılır mısınız?

‒ Ne demek Mehmet Bey, Allah’tan bir mani olmazsa muhakkak katılmak isterim; bundan da şeref duyarım.

‒ Ne demek Arif Bey, biz şeref duyarız.

‒ Estağfurullah…

Mehmet Özkarcı, Elbistan’daki “Kale” diye bilinen Ulu Camii’nin güneyindeki höyüğün kazı çalışmalarını yönettiği için yerel basını az çok takip eden hemşehrilerimizin yabancı olmadığı, gerçek bir bilim ve gönül insanıdır. Onun TTK yayınları arasında çıkan Türkiye Envanterleri Kahramanmaraş isimli 2 ciltlik, büyük meşakkat ve özveri ile hazırladığı muhteşem eseri, çok az insanın başarabileceği bir hizmettir. Bu eseri, onun hiç unutulmamasına, saygı ve rahmetle anılmasına tek başına sebep olacak bir eserdir.

Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Özkarcı

.

Davetini, hem o davet ettiği için ve hem de toplantının amacını, çok faydalı ve yerinde bulduğum için daha o saniyede kabul ettim ve günü, saati gelince damladım üniversitenin cümle kapısına…

Kontrolden geçip iki yönlü yolda yürüyerek sol ileri tarafta olduğunu bildiğim Güzel Sanatlar Fakültesini hedefledim. Yaklaşınca bayağı enli olan refüjün otlarının biçildiği bir yerden karşıya geçerken tam ortada bir ağaca yaslanarak oturan bir kızın dizlerine yatmış, pek de rahat durmadıkları anlaşılan öğrenci çifti, içimden kınayarak, ama yine de utanmasınlar -ki utanacak olsalar duble yolun ortasında böyle haşir neşir olmazlardı- diye bakmadan tırmandım hafif rampayı. Bu tür edepsizlikler bizim toplumumuza, bilim yuvası üniversitey ve hele Kahramanmaraş’a hiç yakışmaz...

Fakülteye girip toplantının yapılacağı üst kata çıkarken Mehmet Bey tarafından karşılandık. Orada benden önce gelmiş olan birkaç sanatçı dostla tanıştırılıp salona geçtik.

Kimini şahsen, kimini ismen tanıdığım sanatçı, yazar, çizer dostlar birer ikişer sökün etti. Biz Yaşar Alparslan’la yan yana idik ve sürekli sohbet içinde bulunduk. Bahaeddin Bilginer geldi yakınımıza sonra birçok şair, yazar olarak tanıtılan insanlarla sohbet ettik. Şiirleriyle bildiğim ama Dolunay Şiir Şöleni’nin ilkinde tanıştığımız Arif Eren birkaç kişiyle geldi, Ekinözü’nden olup Kahramanmaraş’a yerleşmiş Sıddık Özer, İnci Okumuş sonra yıllardır dergi çıkartarak kitap yazarak kültür ve sanata katkı yapmak için adeta çırpınan Oğuz Paköz, Serdar Yakar geldiler. Mustafa Kök de gelip salonun girişinde bir yere oturmuş, konuşmalar başladıktan sonra fark ettim. Bu yüzden selamlaşmamız gecikti.

Herkesin rahatlıkla uzanacağı yerlere masalar yerleştirilmiş ve üzerine çeşitli meşrubat ile pasta konmuştu.

Ben bu arada katılan ve tespit edebildiğimiz yazar, şair, sanatçı, bilim ve kültür insanlarını alfabetik liste halinde vermek istiyorum:

Abdülhakim EREN, Ahmet GÖRÜZOĞLU, Ahmet İhsan ASLANTÜRK, Ali BÜYÜKÇAPAR, Ali ÇÖP, Ali ESKALEN, Ali Haydar TUĞ, Ali OLGUN, Arif BİLGİN, Arif EREN, Arif YÜCEL, Bahaettin BİLGİNER, Bekir DOĞAN, Cevdet KABAKÇI, Eshabil KARADEMİR, Fethi YANARDAĞ, Hasan EJDERHA, Hüseyin GÖK, İbrahim KASAPOĞLU, İnci OKUMUŞ, İsmail GÖKTÜRK, Mehmet Akif ORÇAN, Mehmet GEMCİ, Mehmet KIRMIZIKAYA, Mehmet KÖŞK, Mehmet YÜZBAŞIOĞLU, Memduh ATALAY, Mesut AKBEN, Metin İSPİROĞLU, Mustafa KÖK, Mustafa OKUMUŞ, Mustafa ÖNYURT, Muzaffer KAPLAN, Necati DEMİR, Nurettin ABACIOĞLU, Oğuz PAKÖZ, Ramazan AVCI, Salman KAPANOĞLU, Serdar YAKAR, Sıddık ÖZER, Tahir GÖNEN, Tuncer OKUMUŞ, Vedat AKKÖK, Yalçın YÜCEL, Yaşar ALPARSLAN, Zekai BİLGEN.

Salon gittikçe doluyor, oturulan alanı genişletiyorduk. Derken salonun dört bir duvarının önünde büyük ve oval bir daire halinde oturuma geçmek zorunda kaldık. Bu arada görevli öğrenciler fotoğraflar filimler çekiyor, muhabirler kendilerince tespitlerde bulunuyordu.

Prof. Dr. Mehmet Özkarcı açılış konuşmasını yaptı. Bu ilkti. Fakültenin kapılarını sanatçılara, yazarlara, halkın kültürü, sanatı ile uğraşanlara açarak onların fikirlerinden, tekliflerinden faydalanmayı;  birlikte hedefler koymayı ve daha emin adımlarla ilerlemeyi amaçladıklarını belirtti.

Bu sırada Üniversitenin rektörü Prof. Dr. Durmuş DEVECİ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fatih KILLI ile dâhil oldular. Hepimize hoş geldin dedikten sonra Sayın Deveci kısa ve öz bir konuşma yaptı. Sonunda “Prof. Dr. Mehmet Özkarcı’yı Güzel Sanatlar Fakültesine Dekan olarak atamakta ne kadar isabet ettiklerini” belirtti ki, bu orada bulunan herkesin ortak kanaati idi. Rektör Bey ve yardımcısı, konuşmasından sonra gayet mütevazı bir tavırla salonun kapısının hemen önüne koydurduğu sandalyede oturup konuşmaları izledi.

KSİÜ Rektörü Prof. Dr. Durmuş DEVECİ konuşmasını yaparken.

.

Belli bir sıra gözetilmeksizin, isteyen bir öncekinin konuşması bittikten sonra kalkıp düşüncelerini, fikirlerini, tekliflerini belirtti. Kimi “Üniversitemiz ile Güzel Sanatlar Fakültesi’nden çok büyük beklentilerinin olduğunu ve üniversitenin sanatçılarla işbirliği yaparak, kendilerine her türlü destek verilmesini arzu ettiklerini ifade etti; kimi ressamların sergi açması için üniversite salonlarının uygun olmasına rağmen halka uzak kaldığını, bu yüzden şehir içinde bir yer teminini ilgililerden rica etti; kimi dergi çıkartılmasını, kimi de bunun bir başlangıç olduğunu, bundan sonra daha genişletilerek devam etmesini diledi. Bir gerçek vardı, herkes memnundu, mutluydu, hamleyi beğenerek devamını istediler. Bunun üzerine Üniversite Rektörü Prof. Dr. Durmuş DEVECİ ile Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mehmet ÖZKARCIKahramanmaraşlı sanatçı, şair ve yazarlarının yanlarında olacaklarını, sanat ve kültür adına her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ve kendilerini üniversitemizde görmekten çok mutlu olduklarını” ifade ettiler.

Ben ayrıca Mehmet Bey’e “İlçelerin de dâhil edilmesini, hem ildeki hem de ilçelerdeki sanatçıların birlikte toplanması sağlanarak bir kaynaşmaya, bir fikir alış verişine temel hazırlanabilir” dedim. Mehmet Bey de “Elbette o da olacak; hatta toplantıların bazılarını ilçelerde bile yapabiliriz” diyerek daha ileri bir düşünce beyan etti.

Salondaki oturum bittikten sonra bir süre ikramları aldık, bu arada ayaküstü görüşemeyenler görüşüp selamlaştı, tanışmayanlar tanıştı, kitap imzalayıp verenler oldu. Ben de götürdüğüm ELBİSTANLI HANIM ŞAİRLER 1847-2015 isimli kitabımı yettiği kadar dostlara armağan ettim. Bu hal sürerken Sütçü İmam Üniversitesi öğretim elemanlarının hazırladığı “Türk Tasavvuf Musikisi Konseri” için ayrı bir salona davet edildik.

İnmeden önce Yaşar Alparslan Hoca, hazırlattığı bir kitap için gerekli olan bilgilerde emin olamadıkları birkaç konu hakkında bilgi vermem ve bir bölgeyi kroki halinde çizmem için üniversitede bir hocanın odasına girdik. Yaşar Bey’in gördüğü saygı, ihtimam görülmeğe değer. Buradaki işimiz bittikten sonra apar topar konserin icra edildiği salona dâhil olduk. Öğrenciler de gelmişler, salon tamamen doluydu. Tasavvuf Musikisi deyince meraklılarının aklına gelecek ve aynı zamanda temel taşları gibi duran birçok eseri, hem çalıp hem söyleyen bir topluluktan zevkle dinledik.

Bitince, Yaşar Bey’le sohbetimiz Fakültenin bahçesinde devam etti. Hem hazırlatacağı yeni kitaplardan söz ediyor hem de bana vereceği kitapları seçiyordu; bu yüzden Fakültenin cümle kapısı önünde çekilen aşağıdaki toplu fotoğrafa dâhil olamadık...

Toplantıya katılan yazar, şair ve bilim adamlarının bir kısmı ile Rektör Durmuş Deveci ve Dekan Mehmet Özkarcı ile…

-Pazartesi günü buluşalım-

ELBİSTANLI HANIM ŞAİRLER / 1847-2015

(272 Sayfa, 10 TL)

● ELBİSTANCA

(Kahkahalarla okunan sözlük… Büyük Boy, 350 Sayfa; 15 TL)

● TERK EDEN ELBİSTAN–1

● TERK EDEN ELBİSTAN–2

● TERK EDEN ELBİSTAN–3

(Üç Cilt Toplam 816 Sayfa; 25 TL)

İSTEME VE İLETİŞİM İÇİN:

İstediğiniz Kitap(lar)ın Bedelini

Arif Bilgin’in;

0199-312 78784-5001 Numaralı Elbistan Ziraat Bankası

veya 5185615 Numaralı Posta Çeki hesabına Yatırılıp

Adresinizi

aşağıdaki e-mail adresine bildirmeniz yeterlidir.

[email protected]

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.