banner136
banner191
banner162

Uslu, KOSGEB’in 2019 yılı yeni desteklerini anlattı
banner167

KOSGEB’in yenilenen vizyonu kapsamında; verilen desteklerin yanında, milli ve yerli teknoloji alanında ürün geliştirmek, yatırım yapmak, üretim yapmak isteyen KOBİ’ler öncelikli olarak desteklenecek.

Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası’nda (ETSO), değişen Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) destek içerikleri ve ilk defa KOBİ olacaklar için geçerli olacak destek oranları hakkında İl Müdürü Gülden Uslu’nun katılımıyla bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Programda, ilçedeki esnaflara ve KOBİ’lere yönelik düzenlenen eğitim programında KOSGEB’in yapısı, destek programları, başvuru süreçleri ve bu desteklerden nasıl faydalanabilecekleri anlatıldı.

KOSGEB İl Müdürü Gülden Uslu, sunumunda, KOSGEB tarafından yerli ve milli üretim hakkında, özellikle ülkemizin teknoloji düzeyini yükseltmek, ekonomimizde yer alan orta ve orta düşük teknolojili alanlardan çok, orta yüksek ve yüksek teknolojili alanların ekonomimizdeki payını artırmak üzere bir öncelik belirlendiğini söyledi.

KOSGEB’in 2019’da, büyümeyi ve istihdamı odağına alarak katma değerli ve kapasiteyi geliştiren yatırımlara öncelik vereceğini dile getiren Uslu, “Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), 2019 yılına yeni bir vizyonla giriyor. 2019'da KOBİ'lerin büyük işletmelerle yapacakları iş birliklerini ilk kez destek kapsamına aldık. İş Birliği Destek Programı kapsamında ilk kez teknoloji düzeyi yüksek KOBİ'leri 10 milyon TL'ye kadar destekleyeceğiz. Daha önce bu rakam, sadece 1.5 milyon TL idi. Yine önceki versiyonda 5 KOBİ'nin bir araya gelmesi şartı vardı. Bu da ikiye indirildi” dedi.

Yeni girişimci programıyla, hem geleneksel girişimcileri destekleyecek hem de imalat sektöründe faaliyet gösteren ileri teknoloji girişimcilerin yanında olacaklarını kaydeden Uslu, “İlk defa KOBİ kavramında olacaklar için geçerli olan Girişimciliği Geliştirme Destek Programı, 2019 yılı itibariyle yeni bir vizyon kazandı. Geçmiş yıllarda başvuru şartlarını taşıyan firmalara verilen hibe destekleri 2019’da ‘Geleneksel Girişimci’ ve ‘İleri Girişimci’ destekleri olarak iki bölüme ayrılıyor. Buna göre geleneksel girişimci statüsünde yer alan KOBİ’ler 60 bin TL’ye kadar; ileri girişimci statüsünde yer alan KOBİ’ler ise 360 bin TL’ye kadar hibe desteklerinden yararlanabilecek" ifadelerini kaydetti.

Üç programda da ilk kez erken ödeme yapılacağının da bilgisini veren KOSGEB İl Müdürü Gülden Uslu, “Girişimcilikte desteklemeye esas tutarın yüzde 50'si, iş birliğinde yüzde 30'u, teknolojik üründe yüzde 25'i erken ödenebilecek. Erken ödeme makine, teçhizat ve yazılım için olacak. Desteğin başlangıç tarihinden itibaren üç ay içerisinde başvuranlar, bu imkandan yararlanacak ve erken ödeme için Kredi Garanti Fonu kefaleti devreye girecek. KOSGEB'e başvuru süreçlerini basitleştirerek dijital dönüşüme tabi tuttuk. Daha önce KOBİ'lerimizden yaklaşık 400 evrak istiyorduk. Artık bunlar e-Devlet’e taşındı. KOSGEB, 88 hizmeti e-Devlet üzerinden vermeye başladı” şeklinde konuştu.

KOSGEB İl Müdürü Gülden Uslu, sunumunun ardından katılımcıların sorularını yanıtladı.