banner136
banner191
banner162

Türkiye Varlık Fonu, C Termik Santrali için kolları sıvadı
banner167

Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) Genel Müdürlüğü’nün, Afşin'e bağlı Altunelma Mahallesi ve Tanır Mahallesi sınırları içerisinde kurmayı planladığı C Termik Santrali, her biri 600 MWe gücünde üç üniteden oluşacak. Toplam 1.800 MWe kurulu güce sahip Afşin C Termik Santralı ile Açık Kömür İşletmesi ve Düzenli Depolama Alanını içeren projenin, yaklaşık 17 milyar 300 milyon liralık bir yatırımla hayata geçirilmesi öngörülüyor.  EÜAŞ’a ait olan 1954 ruhsat numaralı maden işletme ruhsatlı sahada yer alan ve yaklaşık 1 milyar 459 bin ton kömür kaynağı bulunan C Termik Santrali’nden yıllık ortalama net 11.380 GWh enerji üretimi hedefleniyor. Santralin çalışma süresi 6.948 saat/yıl, santralin ekonomik ömrü ise 35 yıl olarak öngörülüyor.

Bölgeye devlet eliyle yapılması planlanan ve ÇED onayı verilen enerji yatırımını, Türkiye Varlık Fonu (TVF) Yönetimi AŞ’nin üstleneceği belli oldu. 17 milyardan fazla yatırım bütçesi bulunan C Termik Santrali projesi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında gündeme geldi. Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi ile Türkiye Varlık Fonunun 2018 Yılı Mali Tabloları ve Faaliyetleri ile ilgili Denetim Raporlarının Sunulduğuna Dair Cumhurbaşkanlığı Tezkeresinin görüşüldüğü komisyonda sunum yapan Türkiye Varlık Fonu (TVF) Yönetimi AŞ Genel Müdürü Zafer Sönmez, 2018 konsolide denetimine göre TVF'nin sermaye toplamının ise yaklaşık 33 milyar dolar olduğunu söyledi.

TVF’nin, ekonomide yapısal sorunlara çözüm getiren, yatırım stratejileri kurgulamak üzere harekete geçen bir yapı olduğunu kaydeden Sönmez, TVF'nin yol haritasında, şirketlerin değerini arttırmak, Türkiye'nin stratejik yatırımlarına sermaye sağlamak, yurt dışı stratejisine destek için şirketleri destekleyen yatırımlar yapmak, finansal piyasalardaki iyileşme ve derinleşmeyi desteklemek olduğunu söyledi.

Maden projelerini de devreye soktuklarını, 20'ye yakın önemli, kıymetli madeni TVF altına aldıklarını vurgulayan Zafer Sönmez, “Türkiye'nin büyük bir maden holdingini oluşturmak için çalışmalara başladık” şeklinde konuştu.

Cari açığa yönelik başka bir projenin yerli kömürden elektrik üretimi olduğuna değinen Sönmez, TVF'nin Afşin-Elbistan C segmentini aktive etmek için fiili olarak çalıştığını kaydetti.

Bu 3 konunun Türkiye'nin cari açığına dönük yatırımları olduğunun altını çizen TVF Genel Müdürü Zafer Sönmez, bu yatırımlara Türkiye'nin ihtiyacı bulunduğunu ifade etti.

Sönmez, son olarak, "Türkiye Varlık Fonunu uluslararası benzerleriyle rekabet edecek hale getirmek, kurumsallık anlamında her gün bir adım öteye götürmek ve uluslararası anlamda finansal kuruluşlarla uzun vadeli ilişkiler kurmak. Bunun ötesindeki ana amacımız, Türkiye Cumhuriyeti ekonomisindeki yapısal sorunların çözümüne dönük yatırım stratejileri geliştirmektir” değerlendirmesinde bulundu.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sadettin 1 yıl önce

Yazıklar olsun size c termik santralin yapılması için çaba gösterenler eğerki bu çabayı baraj için harcasaydınız bizlere kötülük yapmamış olurdunuz

Avatar
Vatandas 1 yıl önce

Daha yapmadan ,satmazlar ise ben de birşey bilmiyorum...
Hiç masraf etmeden direk yer altındaki kömürü neden satmıyor lar anlamadım...

Avatar
Sadettin 1 yıl önce

Yazıklar olsun c santralini yapmaya çalışanlara akıllı olunda birtanane baraj yapın

Avatar
Tema Vakfı Elbistan 1 yıl önce

Türkiye Cumhuriyeti ekonomisindeki yapısal sorunların çözümüne dönük yatırım stratejileri geliştirmek amacı güden C termik santrali yerine Türkiye'nin ihtiyaci olan enerji gereksinimi daha ekonomik koşullarla kurulabilecek yenilebilir enerjiler ile karşılamak mümkünken özellikle kömür santralleri yüzünden bölge halkı sağlığının , tarımın ve doğal kaynakların tehdit altında olması Elbistan'da halkın büyük çoğunluğunun istemediği santralin kurulmasında ki ısrar doğru değildir.Dünya yenilebilir enerji üretimine dönmek için özel çaba sarf ederken bizim hala fosil atıklarla enerji üretme politikamız ülkenin doğal varlıklarını ve insan sağlığını tehdit etmesi nedeniyle gözden geçirilmelidir

Avatar
Yapalakli yavuz 1 yıl önce

Fransada 70 tane nukleer enerji santrali var yeter artik elbistani afsini zehirlediginiz ,guney afrika 3 km derinlikte kömür madenlerinin derinliklerinde alton madenlerini çıkarıp işliyor elbistanin hissesine kül düşürmekten vazgecin

Avatar
Doktor kadir 1 yıl önce

Doktorlar ve halk sagliğı çalışanları ne diyor bu işe ? Aynı külü çocuklarınıza solutmaya devam edecek misiniz beyler ,siz insan sagligini korumak icin yemin etmediniz mi ?

Avatar
18 yılda bir ilk 1 yıl önce

Yapılırsa, Akp hükümetinin yaptığı ilk kamu yatırımı olacak. Ama yapacaklarını zannetmiyorum.

Avatar
Emre 1 yıl önce

Çok çalışın ne kadar çok insan ölürse o kadar iyi sizin için