banner136
banner191
banner162

Tarım ve hayvancılığa elektrik desteği verilecek
banner167

Bakan Dönmez, tarımsal sulama için güneşten elektrik üretmek isteyenlere de kendi elektriklerini üretebilme imkanı tanıyacaklarını bildirdi.

Konuyla ilgili olarak hazırlanan kurul kararının çıkma aşamasına geldiğini kaydeden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı fatih Dönmez, “Tarımsal sulama gurubuna, sulamanın yanı sıra sera, hayvancılık küçükbaş, büyükbaş, kanatlı hayvancılık, süt toplayıcıları ve işleyicileri dahil olmak üzere tarımsal faaliyetlerin hemen hemen tamamını içeren bir düzenleme yapıyoruz. Bunlar dana önce iç ticari işletme grubunda yer almaktaydı. Kilovat saat elektrik ücretleri görece daha yüksekti. Bu uygulamadan sonra yüzde 12 civarında indirimden yararlanmış olacaklar. Biz bu uygulamayla hayvancılığı da desteklemiş olacağız. İnşallah hem yereldeki destekler hem hükümetimizin yapmış olduğu bu desteklerle tarımı hayvancılığı da kalkındırmış olacağız” dedi.

Bakan Dönmez, güneş enerjisiyle ilgili düzenleme için de “Eğer tarımsal sulama amaçlı güneş enerjisi santrali yapacaksanız kurulu gücünüz neyse o kurulu güce kadar güneş santrallerini kurabileceksiniz. Hayvancılık ve diğer faaliyetleri yapıyorsanız orada da yine çatılarınızda kurmak suretiyle kendi elektriğinizi kendiniz üretme imkanına sahip olacaksınız” ifadelerini kullandı.