banner136
banner191
banner162

Patates yetiştiricisini rahatlatan açıklama
banner167

Müdürlük, hastalık tespit edilen 470 dönüm alanda 5 yıl süre ile patates, patlıcan, domates ve biber ekiminin de yasaklandığını dile getirdi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, aralarında Kahramanmaraş’ın da bulunduğu 25 ilde patates ekim yasağına ilişkin olarak bir açıklama yaptı. Açıklamada, il genelinde bulaşıklık tespit edilen sadece 470 dekar alanda 5 yıl süre ile patates üretimi yasaklandığının altı çizilerek diğer alanlarda güncel mevzuat çerçevesinde patates üretimi yapılabildiği kaydedildi.

Yasaklama kararının, hastalığın temiz alanlara ulaşmasını engellemek için alındığı vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Son günlerde patates üretim alanları ile ilgili olarak; üreticilerimizi tereddüde düşüren birtakım bilgiler paylaşıldığı görülmektedir. Sayın Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli’nin 06.02.2019 tarihinde yapmış olduğu açıklamada ilimizin de içinde bulunduğu ülkemiz genelinde 25 ilde ralstonia solanacearum etmeni ile bulaşıklık tespit edilen 141 bin 650 da alanda, hastalık etmeninin temiz alanlara yayılmasının engellenmesi için karantina tedbirleri kapsamında sadece bulaşık alanlar ve yakın çevresindeki alanlarda 5 yıl süre ile patates ekimi yasaklanmıştır. Söz konusu etmenle ilimizde bulaşıklık tespit edilen sadece 470 dekar alan üzerinde 5 yıl süre ile solaneceae familyasına (patates, patlıcan, domates, biber) ait türlerin üretimi yasaklanmış olup, diğer üretim alanlarımızın tamamında, patates üretimi açısından herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir” denildi.