banner136
banner191
banner162

Komisyon Başkanı Akbaş, kabul edilen planın detaylarını anlattı
banner167

Elbistan’ın imar noktasındaki sorun ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı hazırlamaya özen gösterdiklerini belirten Akbaş, bu süreçte sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların da görüşlerini önemsediklerini söyledi.

Elbistan’da inşaat sektörünün önünü açmayı hedeflediklerini vurgulayan Elbistan Belediyesi İmar Komisyonu Başkanı Alper Akbaş, şöyle devam etti:

“Elbistan için önemli bir gün yaşadık. 1/1000’lik Uygulama İmar Planımızı Belediye Meclisimizde kabul ettik. Bu süreçte komisyonumuz yaklaşık 1 senedir aralıksız olarak komisyondaki değerli arkadaşlarımızla birlikte şehirdeki sivil toplum kuruluşlarından, mühendisler odasından, mimarlar odasından, çeşitli meslek odalarından ve vatandaşlardan yaklaşık 2 bin civarında dilekçe aldık. Yazılı görüş aldık. Bu görüşleri değerlendirerek Elbistan’ın imar planı noktasında ihtiyacı nedir, sorunları nedir, aksayan noktaları nedir bunları değerlendirmeye çalıştık. Vatandaşlarımızı dinledik, komisyonumuza davet ettik. Şeffaf bir şekilde Elbistan’da inşaat sektörünün önünü açmayı hedefleyen bir noktada çalışma sürdürdük. Bunun da bugün sonucunu almış bulunuyoruz.

Bu konuda bize her türlü desteği veren başta Sayın Bakanımız Mahir Ünal’a teşekkürlerimi sunuyorum. Belediye Başkanımız Mehmet Gürbüz Bey, komisyonumuza zaman zaman katıldı. Çalıştaylar yaptık. Bu konuda da komisyonumuzun fikirlerine mümkün olduğunca riayet etti. Kendisine de teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

Elbistan’ın, imar noktasında tıkandığını anımsatan Akbaş, yeni imar planı çalışmalarının da şehri geleceğe hazırlama amacı taşıdığını dile getirdi.

Karaelbistan ve Çiçek Mahalleleri’nin imar planına dahil edilmesi ile birlikte Elbistan’ın doğu-batı aksı üzerinde genişlemesinin hedeflendiğini belirten Akbaş, “Elbistan, uzun yıllardır imar noktasında tıkanmış; mevzi imar planlarıyla imar planımız deforme olmuş noktadaydı. Elbistan, kabuğuna sığmayan ve hızlı büyüyen bir kent. Elbistan’ı geleceğe hazırlama sorumluluğu komisyon olarak bizlerin üstünde. Bu noktada yaptığımız çalışmalar, imar plan sınırını şuan için değiştiremedi ama Büyükşehir Belediyesi, Çiçek ve Karaelbistan mahalleleri ile ilgili 1/5000’lik nazım imar planları hazırlıyor. Önümüzdeki süreçte bu planları, Elbistan planına entegre ederek şehrimizi doğu-batı aksı üzerinde uzatmayı hedeflemekteyiz. Bu da Elbistan’ın sınırını genişletecek ve ovadan daha sağlam zemine taşıyacak bir plan olacaktır” dedi.

Elbistan Belediyesi İmar Komisyonu Başkanı Alper Akbaş, kabul edilen 1/1000’lik Uygulama İmar Planı’nda göze çarpan değişikliklere ilişin de şunları söyledi:

“Kent içinde değişen donatılarımız var. Küçük sanayi sitemizin alanı yetmiyordu. Çok ciddi bir artışla küçük sanayi alanımızı 438 bin metrekare artırdık. Spor tesislerimiz yaklaşık 27 bin metrekare civarında arttı. Özel eğitim alanlarımız 15-16 bin metrekare civarında arttı. Elbistan’ın rekreasyon alanı, bu planda 236 dönüm daha artırıldı. Elbistan’da tanımlı hiç otoparkımız yoktu. Bu planla birlikte yaklaşık 44 bin metrekare tanımlandı. Semt pazarı alanlarımızda eksiğimiz vardı. 6 bin metrekare pazar alanı tanımladık. Şehir merkezinde artık ticaret alanına dönüşmüş yerleşimlerimiz var. Buralar, önceki planda konut olarak tanımlıydı. Yeni planla birlikte buraları, TİCK’ya çevirdik. Çünkü mevcut kullanımları bu şekilde. Elbistan’ın prestij caddeleri tanımlandı.”

Elbistan Belediyesi İmar Komisyonu Başkanı Alper Akbaş, planla ilgili itirazların askı sürecinde alınacağının da bilgisini vererek, sözlerini, “Elbistan için ne yapsak azdır. Elbistan’a yetmeyecektir. Bunu da nihayetinde Çiçek ve Karaelbistan’ı da biran önce tamamlayarak Elbistan’ı geleceğe hazırlamak fikrindeyiz. Bu azimle çalışıyoruz. Komisyon arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Hepsi ayrı ayrı noktalarda çok büyük destekler sundu. Elbistan için hayırlı olur. Atladığımız, gözümüzden kaçan bir nokta varsa bu planın son hali değildir. Vatandaşlarımızın itiraz hakkı vardır. İtiraz sürecinde bunlar değerlendirilebilir” cümleleri ile tamamladı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Vatandaş 1 yıl önce

Şuan bu planın netliği hakkında bilgi sahibi olan var mı . Kat sayıları kaç ile sınırlandırıldı , eski döneme göre yoğunluklar arttı mı , yoğunluklar bögesel mi genel mi , yoğunluk arsanın büyüklüğüne göre mi verilecek yoksa eski düzenden devam mı ?
Tüm bu sorularıma cevap verirseniz sevinirim . Selametle

Avatar
Gerçekçi... 1 yıl önce

5 kattan fazla istemiyoruz.
Verilmiş olan ruhsatlar da iptal edilsin.
İlla bir afat mı gelecek ki aklınız başınıza gelsin.
Yapılan tüm güzel şeylere eyvAllah.
Lakin imar planı 3~5 mütahiti ihya edecekse sonuna kadar hayır.

Avatar
fatieh 1 yıl önce

ya lafı evelemiş mesela kat artırımı oldu mu
...hiç bir açıklama yok,,,

Avatar
Irfan kurt 1 yıl önce

iki sene sonra biter hepsi obur seçime oy için lazım olur

Avatar
Elbistan 1 yıl önce

İnşaAllah baban rahmetli gibi unutulmaz hizmet yaparsın başarılar diliyorum

Avatar
Elbistanlı 1 yıl önce

Pınarbaşında inşaatı bitirmişiniz elinize sağlık

Avatar
Ali deniz 1 yıl önce

Elbistan’ın en sağlam ve temiz havadar yaşanabilir bölgesi herkesin bildiği gibi GÜBLÜCE dir. Şehiri Karaelbistan a sokup boğmasaydınız iyiydi.