banner136
banner191
banner162

Kaymakam Demir: “Seçim güvenliği için tüm tedbirler alındı”
banner167

Kaymakam Demir, polis ve jandarma teşkilatındaki tüm personellerin seçimlerin huzur ve güven içerisinde geçirilmesini temin amacıyla görev başında olacağını belirtti.

 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimi ile ilgili olarak, seçimin ilçemizde huzur ve güven içerisinde yapılması amacıyla İçişleri Elbistan Kaymakamı Özkan Demir başkanlığında “Seçim Güvenliği Toplantısı” yapıldı.

Toplantıya Elbistan İlçe Emniyet Müdürü Hakan Aşık, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Sinan Sert, seçime giren siyasi partilerin temsilcileri ve daire müdürleri katıldı. Toplantıyla ilgili olarak değerlendirme yapan Elbistan Kaymakamı Özkan Demir, “Bizim görevimiz vatandaşımızın özgür iradesini sağlıklı bir şekilde, herhangi bir aksiliğe, eksikliğe, güvenlik zafiyetine meydan vermeden sandığa yansıtabileceği ortamı sağlamaktır” dedi.

Kaymakam Demir, şöyle konuştu:

“Bu nedenle kaç yıllık bilgimiz ve tecrübemiz olursa olsun, daha önce şu kadar seçim geçirdik gibi düşünceler bir yana tedbiri elden bırakmamak gerektiği düşüncesinden hareketle ve ilçemiz sınırları içerisinde güvenli bir seçim geçirmek düşüncesiyle bu toplantıyı düzenliyoruz. İlçemiz demokrasi kültürünün yerleştiği güzide bir şehirdir. Oy kullanma işleminin ilçemizde huzur ve güven içerisinde geçmesi için her türlü tedbiri alarak uygulayacağız.

 “Anayasanın 79. maddesinde, “Seçimler yargı organlarının genel yönetim ve denetimi altında yapılmaktadır. Seçimlerin başlamasından bitimine kadar, seçimin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğü ile ilgili bütün işlemleri yapma ve yaptırma, seçim sürecinde ve seçimden sonra seçim konularıyla ilgili bütün yolsuzlukları, şikâyet ve itirazları inceleme ve kesin karara bağlama görevi YSK’nındır” denmektedir. Buna göre; seçim işlemlerini düzen içinde yapma ve yaptırma görevi YSK’nın, denetimi de ilçe seçim kuruluna aittir. Kamu kurum ve kuruluşları da seçimlerin başarı ile gerçekleştirilerek, millet iradesinin sağlıklı olarak sandığa yansıması amacıyla ilçe seçim kuruluna her türlü desteği verecektir.”

Seçim güvenliğinin üç aşamalı olarak değerlendirildiğini ifade eden Elbistan Kaymakamı Özkan Demir, “Birincisi kampanya ve propaganda döneminin güvenliği, ikincisi seçim günü oy verme güvenliği, üçüncüsü de seçimde oy kullanma bittikten sonra oy sayımının güvenliği, sonuçların, listelerin, evrak ve oy pusulaların ilgili yerlere, seçim kuruluna sağlıklı, güvenli ve seçim hukukuna uygun bir şekilde iletilmesini sağlamaktır. Seçim günü kolluk birimlerimizin tümü görev başında olacaktır, o gün bütün izinler kaldırılacaktır. Hali hazırda tüm polis ve jandarma teşkilatımız seçimlerin huzur ve güven içerisinde geçirilmesini temin amacıyla görev başında olacaktır.

 İlçe Emniyet Müdürlüğünde ve İlçe Jandarma Komutanlığımızda Seçim Harekat Merkezleri görevli olacak, ayrıca Kaymakamlığımızda kurduğumuz Seçim Harekat Merkezimiz, emniyet, jandarma, ilimiz Seçim Harekat Merkeziyle koordineli olarak görev yapacaktır. Kent güvenliği yönetim sistemi, okullardaki tüm kameralarla entegre olacak şekilde faaliyette olacaktır. Oy kullanılacak okullardaki kameralar ve aydınlatma sistemleri devrede olacaktır. Kolluk birimlerimiz enerji güvenliği için AKEDAŞ’ la iş birliği ve koordineli olacaktır. Sandık kurullarının bulunduğu ve oy torbalarının depolanacağı, ilçe seçim kurullarının bulunduğu yerlerin aydınlatılmasında AKEDAŞ’ la birlikte gerekli tüm tedbirler alınacaktır. Oy kullanılacak yerlerde görev alacak personele de daha önceleri yapıldığı gibi hizmet içi eğitim verilecektir.

 Seçim günü üzerinde silah bulunan kişilerin (güvenlik görevlileri hariç) seçim sandıklarının bulunduğu alanlara, binaların girişlerine izin verilmeyecektir. Aynı şekilde üzerlerinde propaganda etkisi olan rozet, amblem vs. bulunduran kişilerin de sandık alanlarına girişlerine izin verilmeyecektir. Seçim mevzuat ve YSK kararları tüm birimlerimiz tarafından takip edilecektir. İlgili seçim kanunları ve YSK kararları günü gününe takip edilecek, yeni değişiklikler tüm personele duyurulacak ve vatandaşlarımızın hür iradelerinin sandığa özgürce yansıtılması hususunda idare olarak, güvenlik birimleri olarak son derece hassas olunacak ve ilçe seçim kurullarına idare olarak her türlü desteği verilecektir, dedi.

Ayrıca İlçe Emniyet Müdürlüğünce hazırlanan seçim tedbirleri kapsamında alınacak önlemler sunum halinde siyasi parti ilçe başkanlarının katılımıyla yapılmış ve tedbirler hususunda tüm taraflarca ilçemize yakışır bir seçim geçirilmesi için mutabakat sağlanmıştır” ifadelerini kullandı.