banner136
banner191
banner162

Kahramanmaraş’a 277 proje için 11.7 milyar TL kaynak
banner167

Toplantıda konuşan Vali Özkan, il genelinde 277 projeyi finanse edecek toplam parasal meblağın 11 milyar 700 milyon TL olduğunu söyledi.

Söz konusu 277 projeden 55’inin tamamlandığını belirten Vali Özkan, “Devam eden proje 149, ihale aşamasında olan 38 projemiz var, başlamayan proje sayısı 35” dedi.

Kahramanmaraş Valiliği Fikret Kiraz Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen 2019 yılı 2’nci Dönem Değerlendirme Toplantısı’nda kurum ve kuruluşlar arasındaki koordinasyonun artırılması ve işlemlerin hızlandırılması gibi konular masaya yatırıldı. Toplantıya, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, Kahramanmaraş Emniyet Müdürü Doğan İnci, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Serdar Zabun, ilçe kaymakamları ve kurum müdürleri katıldı.

Toplantıya başkanlık yapan Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, yaptığı değerlendirmede, 2019 yılının 2’nci Koordinasyon Toplantısı’nı hep birlikte gerçekleştiriyoruz. Birinci dönemdeki gerçekleşmelere bakacağız, ikinci dönemde neler yapacağız onların analizini edip hep birlikte daha sağlıklı kararlar alacağız. 2019 yılı yatırımlarının dönem sonu genel icmaline baktığımız zaman bizim mülki sınırlar içinde ağırlıklı olarak yatırım yapan kurum sayısı 21, ilimizdeki toplam proje sayısı 277, bu projeleri finanse edecek toplam parasal meblağ 11. 7 milyar TL. Bu projelerle ilgili daha önce de yapılan harcama 5.3 milyar TL. 2019 yılı ödeneği 638 milyon TL, dönem sonu harcaması dediğimiz birinci dönemin yani yılın dörtte birlik periyodunda yapılan harcama 423 milyon TL. Bu aslında parasal olarak yüksek bir meblağa tekabül ediyor. Bunda belki de geçen dönem hak edişlerden yapılmayan ödemelerin bu döneme nakledilişi gözükebilir. Yüzde 66 oranında bizim dönem içinde projelere tahsis edilen ödeneği harcamış gözüküyoruz. İnşallah fiziki gerçekleşme de bunun üstündedir” ifadelerini kullandı.

277 projenin 149’unda çalışmaların devam ettiğini hatırlatan Vali Özkan, eğitim yatırımlarıyla ilgili işlemlerin de hızlandırılması gerektiğini vurguladı.

Vali Özkan, şöyle konuştu:

 “Bizim İl Yatırım Komitesi var, burada kırsal kalkınma başta olmak üzere özel sektöre rehberlik yapabilecek hem hukuki alt yapının iyileştirilmesi, hem idari olarak işlerin hızlandırılması hem de yatırımcının önündeki bütün engelleri kaldıracak tedbirler nelerdir komite tarafından zaten çalışıyor. Bu noktada Ticaret ve Sanayi Odası ayrı, diğer yatırımcı kuruluşlar ve özel sektör ayrı ayrı çalışıyor. Bunların önünü açabilecek arsa tahsisleri başta olmak üzere Organize Sanayi Bölgeleri’nin yönetimi ve işleyişini hızlandırmak başta olmak üzere diğer yatırımcının önündeki engelleri kaldırmak için bütün arkadaşlarımızdan istirhamımız hep beraber seferber olmamızdır. 10 adet yapılması gereken karar vardı, onlardan hangileri yapıldı, oradaki eksik konuları sürekli hazırlayıp dolandıracaksınız, bizleri siz çalıştıracaksınız. Bu yoğunluk içerisinde çok basit şeyler bir meşguliyet tuzağına düşürüyor, iş yapabilmemiz için aldığımız o 10 tane önemli kararı sürekli izleme ve değerlenmeyi bizim adımıza yapacaksınız. İl Yatırım Komitesi’ni hemen toplayacağız, bu 10 madde başta olmak üzere yeni gündem maddeleriyle birlikte tartışacağız.”

Tarım sektöründe bitkisel üretimle ilgili olarak örnek tarlalar oluşturulduğunu belirten Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, “İlçelerimizde özellikle de kırsal alanlarda biraz daha satın alma gücü düşük olan insanlarımızın yoğun yaşadığı yerlerde İl Kırsal Kalkınma Planı’nın iz düşümü olarak ilçe kırsal kalkınma planları yapılmıştı. Kaymakam arkadaşlarımızın koordinasyonunda her ilçede somut, kullanılabilir 5 ya da 10 tane proje tespit edilmiş ve bunları uygulamaya koymuştuk. Hemen geçen hafta da özellikle bitkisel üretimle ilgili aşağı yukarı 7 ayrı kalemde değişik ilçelerimizde 20 tane örnek tarla oluşturduk. Bunlar tuttuğu zaman oradaki insanlar bakarak o işi yapacaklar. Bu çok öncelediğimiz önemli bir proje.

Bunlara bütün arkadaşlarımızın başta tarım olmak üzere orman ve diğer ilgili birimler alt yapı oluşturma açısından destek verecek. O havzada ne oluyorsa biz onu tespit edeceğiz, oraya bütün finansmanı YİKOP’tan sağlıyoruz, daha doğrusu yüzde 95’ini biz, yüzde 5’ini ise çiftçimiz karşılayacak. Bu yapacağımız en büyük hizmetlerden birisi olacak. Onun için bütün arkadaşlarımızdan istirhamımız bu projelere çok ağırlıklı destek vermesi. Bunların hepsi yüzde yüz başarılı olur diye bir şey yok, bir tanesinin başarılı olması bile çok önemli. İlgili birimlerin kırsal kalkınma noktasındaki çalışmalara da destek vermesi önemli. Önümüzdeki dönemde bu iş birliğini daha da geliştirerek mahalli müşterek ihtiyaç dediğimiz, aslında kırsal alandaki nüfusumuzu tutmak, şehir hayatındaki yaşam kalitesini kırsala götürebilmek amacımız. Bunu lafla değil, somut projelerle gidip gösterdiğimiz zaman çiftçisi de bütün vatandaşlar da müdahil olur diye düşünüyorum” dedi.

Son olarak Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi’nin imkan kabiliyetinin artırılması gerektiğini vurgulayan Vali Özkan, “Her bakanlığın ya da her kuruluş milli teknolojileri çok iyi bir derecede kullanıyor. Merkezi düzeyde bir izleme değerlendirmesi var, bu değerlendirmeye ilişkin yazılımlar ya da insan alt yapısı var. Bu programların iyi bir şekilde takip edilmesi, kendi bakanlığımızın kendi kuruluşumuzun ya da mahalli idarelerimizin belirlemiş olduğu hedefler nedir, kriterler nelerdir onun iz düşümünü yapıp takip etmemiz lazım. Ayrıca ikinci üniversitemizin hızlı bir şekilde imkan kabiliyetini artırmak, fiziki alt yapısını iyileştirmek üzere hangi birimimize ne iş düşüyorsa ona hep beraber yardımcı olacağız” ifadelerini kullandı. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
B.Yapalak 2 yıl önce

Yeni yapılan arazi toplulaştırma yolları eskisinden kötü.Parke taşıyla yapılan yeni yollar bozuldu,mütaitlerden hesap sorun.Denetim yok.