banner136
banner191
banner162

İstiklal Marşı’nı güzel okumak için ter döktüler
banner167

Öğrenciler, performansları ile jüri üyesinden yüksek not almak için uğraş verirken hazırladıkları koreografiler de büyük ilgi gördü.

İstiklal Marşının kabulünün 98. yıl dönümü ve İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy’u Anma Haftası dolayısıyla Elbistan’da okullar arasında İstiklal Marşı’nı en güzel okuma yarışması düzenlendi. Bu yıl ‘Milletin Sesi Mehmet Akif’ teması ile Elbistan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen program, Misak-ı Milli Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde organize edilen yarışmaya 93 öğrenci katıldı. Öğrenciler, İstiklal Marşı’nın 10 kıtasını en güzel şekilde okumak için ter döktü.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan Elbistan İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Bekir Dal, Milli Şair Ersoy’un İstiklal Marşı'nda, milletin tarihinin yolculuğunun, ruh derinliğinin, gönül yüceliğinin, manevi değerlerinin ve vatan sevgisinin en müstesna biçimde anlattığının altını çizdi.

 Dal, “Milletlerin tarihinde unutulmayan, iz bırakan mümtaz şahsiyetler vardır. Mehmet Akif Ersoy da eşsiz bir insan olarak tarihte yerini almıştır. O, doğruluktan asla vazgeçmeyen bir insandır. Aradan 98 yıl geçmesine rağmen gönüllerimizde halen tazeliğini korumaktadır. Gayemiz, Mehmet Akif Ersoy’u anlamak, İstiklal Marşı’nın manasını anlamak ve buna göre yaşamımıza tatbik edeceğimiz düsturları belirlememiz gerekiyor. Bu yıl 4.’sünü yaptığımız bu yarışma, sizlerin mukaddes değerleri yaşama, sizden sonrakileri yaşatma maksadıyla bugün bir yeniden düşünüş, yeniden şahlanış, maziden aldığımız güçle atimizi şekillendireceğimiz bir inançla farkındalıkların oluşacağı bir gün olur” şeklinde konuştu.

Konuşmanın ardından sahne sırası öğrencilere geldi. Kendi okullarında birinci olan öğrenciler, jürinin karşısında en iyi performanslarını sergilemek için çaba sarf etti. Yarışmacılar; şiire hakimiyet, özgünlük, ezber gücü, beden dili, diksiyon, Türkçeyi doğru kullanma ve vurgu ve tonlama alanlarında Türkçe ve müzik öğretmenlerinden oluşan jüri tarafından değerlendirildi.

Yarışmaların tamamlanmasının ardından ödül töreni gerçekleştirilecek ve dereceye girenlere çeşitli ödüller verilecek.