banner136
banner191
banner162

Genel Başkan Akçul: “Kıdem tazminatında duruşumuz net”
banner167

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (Türk-İş) bağlı sendikalar, son üç genel kurulda oybirliği ile alınan ve bağlayıcı niteliği olan “Kıdem tazminatına dokunmak, genel grev nedeni” kararını yeniden gündeme getirdi. Konfederasyon çatısı altındaki sendikalardan Türkiye Maden İşçileri (Maden-İş) Sendikası Başkanı Nurettin Akçul, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, kıdem tazminatı konusunda kesinlikle taviz vermeyeceklerinin altını çizdi.

Tamamlayıcı emeklilik sistemi adı verilen dönüşüm sürecinin kesinlikle karşısında olduklarını vurgulayan Genel Başkan Akçul, “Bizler kıdem tazminatı konusunda hiç taviz vermedik, verilmesine de müsaade etmeyeceğiz. Gerekirse bütün varlığımızla direneceğiz. Kıdem tazminatı sadece biriken para değildir. Kıdem emekçinin güvencesidir, heba ettiği yıllarıdır, yıpranmasıdır, umududur. Emekçinin umudunu söndürmeye, hiçbir emekçi izin vermeyecektir” dedi.

Sunulan yeni sistemin, işçiler açısından bir kazanım değil hak kaybı anlamına geldiğini savunan Genel Başkan Nurettin Akçul, “Son yıllarda ısıtılıp ısıtılıp farklı şekillerde önümüze koyulan kıdem tazminatlarının fona devredilmesi konusu, kamuoyunun büyük tepkisi sonucu geri çekilmişti. Şimdi yeni bir modelle önümüze çıktılar. Yeni sisteme göre işçiler 60 yaşına kadar kıdem tazminatlarının sadece yüzde 25’ini alabilecek. 75 yaşına kadar da toplu ödeme alamayacak. İşveren, tazminat verme korkusu olmadan işçi kıyımı yapabilecek. Bu iş hukuksuzluktur, bu iş emekçinin geleceğini mezara koymaktır. Kıdem tazminatı işçinin son kalesidir ve kırmızıçizgisidir. İşçilerimizin, emekçilerimizin zararına olan her türlü girişimin, yeni oluşumların, hak kaybına yol açacak süslü paketlere sonuna kadar karşısındayız. İşçinin teminatı kıdem tazminatına dokundurtmayacağız” ifadelerini kullandı.