banner136
banner191
banner162

Engelliler için tasarladıkları özel aparat, bölge birinciliği kazandırdı
banner167

Elbistan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin, yürüme engelli vatandaşların günlük yaşamlarında büyük kolaylık sunacak elektrik enerjisi ile çalışan tekerlekli sandalye aparatı projesi, TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda bölge birinciliği ödülünü kazandı.

TESAP adı verilen proje ile manuel tekerlekli sandalyeler, elektrikli hale geliyor ve engelli vatandaşların başka birinin yardımına ihtiyaç duymadan ya da kas gücü kullanmadan şehir içinde diledikleri yere gitmelerine olanak sağlıyor. TESAP, saatte 30 kilometre hıza ulaşabiliyor ve 1,5 saat yolculuk yapmaya imkan sunuyor.

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı tarafından düzenlenen 50. Lise Öğrenciler Araştırma Projeleri Yarışması Bölgesel Sergi ve ödül töreni, Adana Çukurova Üniversitesi’nde yapıldı. Akdeniz Bölgesi’ndeki okullarda hazırlanan 100 projenin yer aldığı yarışmanın finalinde Elbistan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 2 ayrı proje ile yer aldı. Projelerden biri teknoloji tasarım dalında diğeri ise rehberlik alanında yarıştı.

Okulun elektrik bölümünde eğitim gören Taner Güzel ve Hasan Çirkin isimli 2 öğrenci, teknoloji tasarım dalında ‘Tekerlekli Sandalye Aparatı (TESAP) ile Gidelim Her Yere’ isimli bir proje hazırladı. TESAP adı verilen proje ile yürüme engelli vatandaşların günlük yaşamını kolaylaştırmak isteyen Çirkin ve Güzel, manuel tekerlekli sandalyeye monte edilen elektrikli bir aparat geliştirmek için kolları sıvadı. Öğretmenleri nezaretinde çalışmalarına başlayan öğrenciler, ilk olarak TESAP’ın çizimini hazırladı. Öğrenciler, TESAP için 4 adet akü ve 1 de tekerlek dışındaki diğer parçaları okullarının atölyesinde imal etti. Aparatın motor kısmı ise tekerleğin içine yerleştirildi. TESAP’ın yönlendirilmesi için de direksiyon sistemi hazırlandı. Projenin her detayını düşünen öğrenciler, elektrik enerjisi ile çalışan TESAP’ı kullanan engelli vatandaşın güvenliği için de fren sistemi ekledi. Öğrenciler, 30 kilometre hıza ulaşabilen ve şarjı ile 1,5 saat gidebilen TESAP’ı uzun süren çalışmanın ardından kullanıma hazır hale getirdi. TESAP, gerekli test çalışmalarında da istenilen şekilde çalıştıktan sonra Adana’da TÜBİTAK 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda yerini aldı. Jürinin önüne çıkan TESAP, yapılan değerlendirme sonucunda bölge genelinden 100 projenin yer aldığı yarışmada teknoloji ve tasarım alanında bölge birinciliği elde ederek büyük bir başarıya imza attı.

Öğrencilerini ve öğretmenlerini tebrik eden Elbistan Mesleki ve Teknik Lisesi Müdürü Asım Koçak, bölge birinciliği derecesi elde etmekten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Koçak, “TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nın temel amacı; gençleri düşünmeye, gözlem yapmaya, merak etmeye, merak ettikleri konuları araştırmaya teşvik ederek gelecekte karşılaşacakları problemlere yenilikçi ve özgün çözümler üretebilmelerine katkıda bulunmaktır. Öğrenciler yarışmaya biyoloji, fizik, kimya, matematik, coğrafya, değerler eğitimi, psikoloji, sosyoloji, tarih, Türk dili ve edebiyatı, yazılım ve teknolojik tasarım alanlarında hazırladıkları özgün projeler ile katılabilecek. Projeler özgünlük, yenilikçilik, yararlılık uygulanabilirlik, özümseme ve hâkimiyet, kullanılan bilimsel yöntem gibi kriterlere göre değerlendiriliyor. Yarışmaya, okulumuzun elektrik bölümü öğrencileri Taner Güzel ve Hasan Çirkin’in hazırladığı, ‘Tekerlekli Sandalye Aparatı (TESAP) ile Gidelim Her Yere’  projesi ile katıldık. Projemiz, teknoloji ve tasarım alanında bölge birinciliği ödülünü kazandı. Öğrencilerimizi ve öğretmen arkadaşımızı tebrik ediyorum” dedi.

TESAP’ın yürüme engelli ve tekerlekli sandalyeye bağımlı olan vatandaşlar açısından büyük kolaylık sunacağını kaydeden Koçak, “Manuel tekerlekli sandalyenin önüne bağlanan TESAP, tekerlekli sandalyeyi akülü sandalyeye çevirerek engelli vatandaşların uzak mesafelere daha kısa zamanda ve daha rahat ulaşmalarına olanak sağlar. Böylece bedensel engelli vatandaşlarımız, günlük yaşamlarında evlerine bağlı kalmaktansa başkasının yardımına ihtiyaç duymadan şehir içinde dolaşabilir. TESAP, bu durumdaki vatandaşlarımızın daha rahat daha hızlı ve daha özgür hareket etmesini sağlayacak. Böylece engelli vatandaşlarımız, toplu taşıma araçlarını daha az kullanacak” şeklinde konuştu.

 

İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayazıt, öğrencileri tebrik etti

 

Elbistan İlçe Milli Eğitim Müdürü Kürşat Bayazıt, ilçe eğitim ve öğretim veren 2 lisenin 1.’lik ve 2.’lik elde ettiğini belirterek, “TÜBİTAK 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeler Adana Bölge finallerinde dereceye giren okullara ödülleri Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk’un katılımları ile verildi. İlimizden 4 okulumuz dereceye girmiş olup Elbistan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi okulumuz projesi ile teknoloji-tasarım alanında bölge birincisi, Elbistan Anadolu İmam Hatip Lisesi de projesi ile kimya alanında bölge ikincisi olmuşlardır. Projeye katılarak ilçemizi temsil eden öğrencilerimizi ve danışman öğretmenlerimizi kutluyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.