banner136
banner191
banner162

Elbistan Devlet Hastanesi’nde ‘Gebe Okulu’ açıldı
banner167

Elbistan Devlet Hastanesi Başhekimi Akif Türk, Gebe Okulu’nda anne adaylarının doğum korkularını aşmalarını ve normal doğuma teşvik etmeyi amaçladıklarını söyledi.

Doğumdan sonraki süreçte de bebek bakımıyla ilgili olarak annelere profesyonel destek verileceğini belirten Başhekim Türk, ilk gebelik sürecini yaşayan anne adaylarının bu süreç hakkında çok fazla detaylı bilgiye sahip olmadığını ifade ederek, “Gebe Okulları, Sağlık Bakanlığı’nın yeni bir projesi. Gebe Okulu’nda anne adaylarının doğum korkularını aşmalarını ve normal doğuma teşvik etmeyi amaçlıyoruz. Aynı zamanda doğumdan sonra bebek bakımıyla ilgili kulaktan dolma bilgilerle değil profesyonel ekiplerce bu süreç hakkında anne adaylarımızı bilgilendirmek, psiko-sosyal ve fiziksel açıdan onları bu sürece hazırlamak için gebe okulunu açmış bulunmaktayız” dedi.

Başhekimi Akif Türk; anne adaylarını normal doğuma teşvik etmek amacıyla yaptıkları çalışmalara ilişkin, "Hastanemizde normal doğuma yönlendirmek için normal doğum yapacak anne adayları tek kişilik keyifli doğum odalarında doğumlarını gerçekleştirmektedir. Ülkemizde yüksek oranda sezaryen doğumu var. Bunun azaltılmasını hedefleyerek, normal doğumu teşvik etmek amacıyla ebe arkadaşlarımız, uzman doktorlarımız Gebe Okulu’nda da çalışma yürüteceklerdir. Ayrıca gebeliğin son döneminde gerek hava şartları gerekse merkeze uzak oturan gebelerin ve doğum sonrası sıkıntılı doğan bebeklerin annelerinin kalabilecekleri kadın doğum servisi bünyesinde nitelikli odaların bulunduğu anne otelimiz bulundurmaktadır” ifadelerini kullandı.

Gebe Okulu Sorumlu Doktoru Kadın Doğum Uzmanı Dr. Fahrünnisa Sevinç ise; “Amacımız; gebelere, doğum ve doğum sonrası dönemdeki duygusal durumları ile baş etmeyi öğretmek, kendilerini anne ve babalığa hazır hissetmelerini sağlamak, eşlerin arasında güçlü ilişkiler ve verimli bir işbirliği oluşturabilmek, doğum eylemiyle baş etmeyi öğretip olumlu bir doğum deneyimi kazandırabilmek, doğum şekline karar vermek konusunda kişinin kendisini güçlü hissetmesini sağlamak, anne sütü ile beslenmenin faydaları ve bebek bakımına yönelik becerileri kazandırmak, gebenin doğum sonrası dönemde rahat bir lohusalık geçirmesini sağlamaktır. Doğum esnasında gebenin korku, ağrı, gerginlik döngüsünü kendi başına baş etme mekanizmasıyla rahat bir doğum yapmasını sağlamak istiyoruz” dedi.

Gebelere haftada bir kez fizyoterapist eşliğinde pilates eğitimi verileceğini hatırlatan Dr. Fahrünnisa Sevinç; “Gebelerde pilates eğitimin amacı; gebelerin karın kaslarını güçlendirmek, denge-konsantrasyon kontrolünü arttırmak,  gebeye kendini güçlü hissettirmek, gebelikten kaynaklanan bel ve sırt ağrılarını azaltmak, kol ve bacaklardaki ödem ve şişlikler azaltarak anne adaylarının sağlıklı bir gebelik süreci geçirmesini sağlamaktır. Anne adaylarımızı Gebe Okulu’na bekliyoruz. Gebe Okulu’ndaki sağlık görevlilerimiz anne adaylarına gebelik süreci boyunca yardımcı olacaklar” şeklinde konuştu.