banner136
banner191
banner162

DSİ Genel Müdürü Aydın: “Adatepe, ülkemizin en önemli barajları arasında”
banner167

Son 16 yılda Kahramanmaraş’a 5 baraj ve 4 gölet inşa ettiklerinin altını çizen Aydın, bunlardan en önemlilerinden birinin de Adatepe Barajı olduğuna dikkat çekti.

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “İnşa ettiğimiz barajlar ülkemizin en önemli barajlarındandır. Tamamladığımız barajlardan birisi olan Kılavuzlu Barajı ile Kahramanmaraş, Gaziantep ve Hatay illerinde toplam 1.060.910 dekar arazinin sulanmasını sağlayacağız. Baraj aynı zamanda enerji maksatlı olup, santral ünitesinin hizmete girdiği 2013 yılından itibaren 1,131 milyar kiloWatt.saat enerji üreterek milli ekonomiye 375 milyon TL katma değer sağlamıştır. Kahramanmaraş’a kazandırdığımız diğer bir baraj da 95 metre yüksekliğindeki Adatepe Barajıdır. Toplam 239 bin 860 dekar zirai araziyi sulayacak Adatepe Sulaması 1. Kısım çalışmalar devam etmektedir. Kahramanmaraş’ın su kaynaklarını en iyi şekilde değerlendirerek çiftçilerimizin kalkınmasını sağlamak için yeni baraj ve göletler inşa etmeye devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

İl genelindeki su yapılarının artmasının tarım sektörü başta olmak üzere diğer sektörlere de olumlu etki sunduğunu kaydeden Aydın, “Kahramanmaraş’a yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Kahramanmaraş ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır. Kurumumuz tarafından tarım alanlarında gerçekleştirilen projeler doğrultusunda gelişen tarım sektörü diğer sektörlerin de itici sektörü olmuştur. Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana gelmiş, bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansımıştır.

Son 16 yılda inşa edilen sulama projeleri ile Kahramanmaraş’ta 146.660 dekar zirai arazinin sulama açıldığını açıklayarak sözlerine devam eden Aydın, ‘Sulu tarım ile birlikte Kahramanmaraşlı çiftçilerimizin yüzünü güldürdük ve yıllık 59 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. Son 16 yılda Kahramanmaraş ve ilçelerinde 99 adet taşkın koruma tesisi inşa etti. Bu tesislerle Kahramanmaraş şehir merkezi, 120 yerleşim yeri ve 143 bin 220 dekar araziyi taşkın zararlarından koruduk. 11 adet taşkın koruma tesisinde de inşaat çalışmalarına ise devam ediyoruz” bilgilerini aktardı.

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın; “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.