banner136
banner191
banner162

C Santrali için ikinci kez İDK toplantısı düzenlenecek
banner167
 

Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) tarafından Afşin ilçesine bağlı Altunelma Mahallesi sınırlarında yapılması planlanan Afşin C Termik Santrali’nin ÇED dosyası için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda, İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) ikinci kez toplanacak.

4,5 milyar tonluk rezervi ile Türkiye'nin en büyük linyit kömür rezervine sahip olan, A ve B Termik Santralleri olmak üzere 2 termik santral bulunan Afşin- Elbistan bölgesine yapılması planlanan santrallerden biri olan C Termik Santrali’nin ÇED süreci devam ediyor. her biri 600 MWe gücündeki 3 üniteden oluşan 1800 MWe kurulu güce sahip Afşin C Termik Santrali’nin ÇED süreci ile ilgili olarak bakanlık nezdinde yapılan ilk İDK toplantısında, kurulması planlanan dev enerji tesisinin, mevcut santrallerle de etkileşimi göz önünde bulundurularak oluşturacağı çevre kirliliğinin boyutunun tespit edilmesi için kapsamlı bir araştırma yapılması kararlaştırılmıştı. Ekim 2019’daki toplantıda, ÇED Dosyası görüşülmüştü. Toplantı sonucunda C Termik Santrali’nin, yol açacağı çevre kirliliği konusunun kapsamlı olarak yeniden gözden geçirilmesi kararlaştırılmıştı. C Santrali’nin, bölgede kurulu buluna termik santrallerle birlikte değerlendirilip çevre üzerindeki etkilerinin de araştırılmasını öngören kümülatif ve kapsamlı araştırmanın sonucunun ÇED sürecine yön vereceği belirtilmişti. Aradan geçen 4 aylık sürenin sonucunda ikinci İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantısının tarihi belli oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda düzenlenecek toplantının tarihi ise, 14 Şubat olarak açıklandı. Toplantının ardından, ÇED süreci ile ilgili nihai karar verilmiş olacak. ÇED olumlu kararının çıkması ile birlikte de yatırım için fiziki boyutun başlamasının önü açılacak.

 

Acele kamulaştırma kararı verilmişti

 

EÜAŞ tarafından yapılması planlanan Afşin C Termik Santrali için alınan acele kamulaştırma kararı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

Kararda, “Kahramanmaraş ili Afşin ilçesinde yapımı planlanan Afşin- Elbistan C Termik Santrali  ve yan üniteleri ile Hurman Nehri'nin derivasyonu işi kapsamında ekli krokide sınır ve koordinatları belirtilen alanda bulunan taşınmazların Elektrik Üretim Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü  tarafından acele kamulaştırılmasına 2942 Sayılı Kamulaştırma Kanunu'nun 27'nci maddesi gereğince karar verilmiştir” ifadeleri yer almıştı.

 

Başkan Güven, ÇED dosyasındaki eksiklere dikkat çekmişti

 

Afşin ilçesine bağlı Altunelma Mahallesi’nde kurulması planlanan C Termik Santrali ile ilgili olarak düzenlenen ilk İDK toplantısına katılan Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, ÇED dosyasındaki çevre kirliliği boyutunun belirlenmesiyle ilgili olarak görüşlerini, “Afşin’de bulunan termik santrallerin olumsuz sonuçlarını gördüğümüz ve bildiğimiz için ve iyi örneklerini görmediğimiz için gerginiz. Afşin’de A ve B Termik Santrali olmak üzere iki adet santral var. Ne yazık ki bunlar Almanya’da gösterilen örneklerine uygun olarak çalıştırılmadı. Bölgede yaşayan insanlar olarak A ve B termik santrallerinin iyi örneklerini hiçbir zaman görmedik. Yeni yapılacak termik santral belki çok iyi bir örnek olacak fakat biz buna ne yazık ki inanamıyoruz. Eldeki santrallerin iyi örneklerini görmediğimiz için bu konuda endişelerimiz çoğunlukta. ÇED raporuna yine raporun geneline baktığımızda -olması gereken -kurbağanın bile geleceği düşünülmüş fakat burada yaşayan insanların geleceğine yer verilmemiş. Kurbağayı, kuşu düşünüyoruz, insanımızla olumlu veya olumsuz ilgili hiçbir değerlendirme yok.

ÇED raporunda 35 yıldır Afşin’de enerji üretimi yapan termik santralle alakalı 1 tane bilimsel veri oluşturulmamış. Termik santralden kaynaklı hastalıklarla alakalı araştırma yapılmamış, istatistiklere yer verilmemiş. Kuşları, kurbağaları, bitkileri düşünmemiz lazım. Ama şu raporda insanla ilgili bir değerlendirme bulamadık” şeklinde açıklamıştı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Metin 1 yıl önce

Yeter be memleketi mahvettiniz
. Açıyorsanız Çöllolar ı açın .devletteyken tki kömürü B ye 16 tl den alıyordu şimdi çelikler kömürü B ye 67 tl den satıyor.B santralının sahasını açında bari bir iş yapın.çölloları açın

Avatar
Vatandaş 1 yıl önce

Bir vatandaş olarak söylüyorum bir çok genç nesil işsiz
Ïşsizlik almış başını gidiyor
Peki bir işkur var
Oraya gidiyor sun ama bir yaraya merhem olduğunu göremedik
Ïş kur felan hepsi boş bu devirde iyiler dürüst ler dünyası değil devir adamı olanların dünyası

Avatar
Ali riza 1 yıl önce

Havamızı suyumuzu toprağımız kirletenler burada yaşıyor olsalardı santral kararlarına imza atmazlardi.afşin Elbistan ovasında yaşayan insanlar sakil hiç bir canlı onların umrunda değil ne yazikki.sermayenin vatanı olmaz onlar dünyanın her yerinde yaşayabilirler ama biz yoksul halk her karışında anılarımız olan bu toprakları asla terke edemeyiz.çesitli entrikalarla oylarını çaldığımız bu halka zehiri reva gören

Avatar
Elbistanlibiri 1 yıl önce

Allahina kurban mahir bey.seni cok sevdik.hizmete devam

Avatar
Arda 1 yıl önce

Yenilebilir enerjiye yonelin..ulkeyi zehirlemeyin..kanserden hasta olanin ölenin haddi hesabi yok..halk uzerinden siyaset yapip sosyal devlet gibi davraniyorsunuz ama en cok halki eziyorsunuz..santral ölümďür

Avatar
Elbistanlı 1 yıl önce

Yeter artık santral istemiyoruz çocuklarımız sürekli hasta ilaçlar bitmeden tekrar ilaca başlıyorlar iş imkanı bir tek santralde mi var pisligin Elbistan halkı cekiyo ekmegini godomanlar yiyo

Avatar
Efsus 1 yıl önce

Afşin Elbistanın santral sevdasına verilen canların son bulmasını beklerken yaramıza tuz mu ekilecek