banner136
banner191
banner162

Besi OSB, Elbistan ekonomisinde 500 milyon liralık döngü oluşturacak
banner167

Sunulan ÇED dosyasında işletme aşamasında doğrudan çalışacak 1.843 kişinin yanı sıra dolaylı olarak da toplam 5.000 kişilik istihdam sağlaması beklenen Elbistan TDİOSB’de 20 adet 50 başlık, 70 adet 100 başlık, 70 adet 150 başlık, 88 adet 250 başlık ve 39 adet de 500 başlık olmak üzere yaklaşık 300 işletme yer alacak.

60 bin adet hayvan kapasitesinin 1 yılda kesime hazır hale gelmesi ile üretilecek ortalama 20 bin ton karkas etin bugünkü piyasa koşullarındaki getirisi ise 500 milyon liranın üzerinde olacak. Bu rakama; Elbistan TDİOSB’de ahırların çatısındaki güneş enerjisi panellerinden ve kurulacak biyogaz tesisinden üretilecek elektrik enerjisinin ile kurulacak diğer işletmelerin getirisi eklendiğinde ilçe ekonomisine sunacağı katma değer daha da artacak.

 Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş Valiliği ve Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası’nın ortaklığında Elbistan’a bağlı Doğan ve Evcihüyük Mahalleleri arasında kalan 4 bin dekarlık alanda Elbistan Tarıma Dayalı İhtisas Büyükbaş Besi Organize Sanayi Bölgesi (TDİOSB) kurulması için başlatılan çalışmalarda önemli bir aşamaya geçildi. Bir süre önce başlatılan ÇED süreciyle ilgili olarak hazırlanan ÇED dosyası, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne sunuldu. İl müdürlüğü de, resmi internet sitesinden yaptığı duyuru ile ÇED dosyasının incelenmesine başlandığını açıkladı.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne sunulan ÇED dosyasında; Elbistan TDİOSB ile ilgili olarak kapsamlı bilgiler yer aldı.

ÇED dosyasından derlenen bilgilere göre, Elbistan Tarıma Dayalı Büyükbaş Besi Organize Sanayi Bölgesi’nde (TDİOSB) besi işletmeleri, et kombina tesisi, biyogaz üretim tesisi, yem üretim fabrikası, deri ve sakatat ön işleme tesisi, et kombinasında oluşan boynuz, tırnak, paça ve kemiklerin bertarafı için rendering tesisi, idari binalar, sosyal ihtiyaçların karşılanması için cami, kafeterya, yemekhane, dinlenme salonu, dezenfeksiyon ünitesi, hayvan muayene ve sevk kontrol merkezi yer alacak.

Projenin arazi hazırlığı ve inşaat döneminde yaklaşık 200 kişi istihdam edilecek. Elbistan TDİOSB’nin işletme aşamasında işletmelerde, yem fabrikası, biyogaz tesisi, atıksu arıtma tesisi, idari ve sosyal birimlerde, güvenlik gibi birimlerde toplamda 1.843 kişinin çalıştırılması planlanıyor. Kurulması planlanan 4 MW gücündeki biyogaz tesisi ile Elbistan TDİOSB’nin enerji ihtiyacının bir kısmını karşılanacak. Et kombinası ve işletmelerde yer alan acil kesim ünitelerinde oluşan deri, bağırsak, karın, paça, dalak, böbrek v.b. gibi sakatat ve derinin işlenerek güvenli ve sağlıklı bir şekilde pazara sunulacağı ön işleme tesisi kurulacak. İşletmelerde yetiştirilen besilerin beslenme ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olarak yem üretim fabrikası tesis edilecek ve halk arasında; sanayi yemi, fabrika yemi, karma yem diye bilinen kesif yem, silaj ve hazır yem üretilecek. Et kombinasında oluşan boynuz, tırnak, paça ve kemiklerin bertarafı için rendering tesisi kurularak kemik unu üretimi gerçekleştirilecek. İşletmelerin çatıları güneş enerjisi ile donatılmaya uygun olarak tesis edilerek işletmelerin enerjilerinin bir kısmını güneş enerjisinden sağlamaları sağlanacak.

Kahramanmaraş’taki sığır varlığı ortalamasının Avrupa Birliği ülkelerindeki sayıya ulaşmasının hedeflendiği belirtilen ÇED dosyasında, işletmelerin faaliyete başlaması ile birlikte veteriner hekim, ziraat mühendisi, çevre mühendisi, harita mühendisi, hayvan bakıcısı, muhasebeci, gıda mühendisi, makine mühendisi, elektrik mühendisi, güvenlik personeli, şoför, gıda teknikeri meslek gruplarından ve tarım işçisi, kalifiye işçilerden oluşan çalışan grubu proje kapsamında istihdam edilecek. Her bir besi işletmesinde en az bir adet ziraat işçisi yöreden olmak üzere mümkün olduğu ölçüde çalışanlar yöre halkından seçileceği kaydedildi.