banner136
banner191
banner162

Başkan Bulut, Elbistan Ovası için kenevir izni  talep etti
banner167

Ovanın, kenevir ekimi için uygun şartları taşıdığını belirten Başkan Bulut, Elbistan çiftçisinin de bu yönde istekli olduğunu hatırlattı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye’nin 19 ilinde izin alınması şartıyla kenevir üretimine izin verdi. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre izinli kenevir yetiştiriciliği; Amasya, Antalya, Bartın, Burdur, Çorum, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak illerinde ve bu illerin bütün ilçelerinde yapılabilecek. Fakat Yönetmelik çerçevesinde belirlenen hükümlere uymak şartı ile bilimsel araştırma amacıyla ana veya tali bitki olarak kenevir yetiştiriciliğine belirtilen bölgeler dışında da izin verilebilecek. Kenevir yetiştiriciliği için başvuruda, çiftçinin daha önce izinsiz kenevir ekme, uyuşturucu imal etme, dağıtma, ticaretini yapma veya kullanma suçu işlemediğine ilişkin taahhütname verilmesi gerekiyor. Yönetmeliğe göre yetiştiricilik izni; lif, tohum, sap ve benzeri amaçlara yönelik başvurularda en fazla bir üretim dönemi, bilimsel araştırmalar için yapılan başvurularda proje uygulama süresi dikkate alınarak en fazla üç yıl geçerli olacak.

Bir dönümlük alanda, 25 dönümlük orman kadar oksijen üreten ve başta ilaç, kağıt, kumaş yapımı, otomotiv sektörü, petrokimya gibi birçok alanda kullanılan kenevir bitkisinin Elbistan Ovası’nda da ekimine izin verilmesi için harekete geçen Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, bu konudaki talebi, Tarım ve Orman Bakanlığı nezdinde tüm ilgililere ulaştırdı.

Başkan Bulut, Elbistan Ovası’nda münavebeyi sağlayacak alternatif bitki olmadığını ifade ederek, bölgenin bu konuda uygun bir yapıya sahip olduğunu dile getirdi.

Bölgenin, kenevir üretimi yapılacak alanlar içine dahil edilmesi ile birlikte ekonomik açıdan da bölgeye büyük katkı sunacağının altını çizen Başkan Bulut, “İlçemiz Türkiye’nin 4.büyük ovası olup; 2 milyon 546 bin 530 dekar araziye sahiptir. İlçemizde 1 milyon 25 bin 518 dekar arazide tarım yapılmaktadır. Bu arazinin 330 bin 400 dekarı sulu, 695 bin 115 dekarı kıraç arazi olup ağırlıklı olarak kırsalda hububat ekimi yapılmaktadır. İlçemiz karasal iklime sahip olduğundan sulu tarım alanlarında ve kuru tarım alanlarında münavebeye sokacak alternatif bitki bulunmamaktadır. Özellikle sulu tarım yapılan alanlarda iyi bir münavebe bitkisidir. Her kültür bitkisinden sonra ekilebileceği gibi, her bitki için iyi bir ön bitkidir. Bitkinin ilçemize girmesi ile oluşacak kenevire bağlı sanayi kollarının gelişmesi ve istihdamın gelişmesine katkıda bulunacağı gerçektir. Bölgemiz kenevir ekimine müsait bir yapıya sahiptir. Çiftçilerimizden gelen yoğun talep üzerine kenevir ekimine bölgemizin dahil edilmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.