banner136
banner191
banner162

Akbayır Termik Santraline ÇED onayı
banner167

Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu’nca (İDK) yeterli bulunurken, nihai kabul edildi.  

Diler Elektrik Üretim Anonim Şirketi tarafından, Elbistan’a bağlı Akbayır Mahallesi’nde kurulması planlanan 400 MW gücündeki termik santral için 2016 yılında yeniden başlatılan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci sonuçlandı.

Akbayır Mahallesi’nde termik santrali kurabilmek için 2007 yılında kömür rezervini belirlemek amacıyla sondaj çalışmaları yapan Diler Enerji, bölgede termik santral kurmaya yeterli 200 milyon ton linyit kömürü olduğunu tespit ederken, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecini de o tarihte başlatmıştı. Akbayır Mahallesi’nde 30 ile 70 metre arasında yaklaşık 200 milyon ton kömür rezervi bulunduğunu tespit eden Diler Enerji, Şubat 2013’te ÇED süreci kapsamında halkın katılımı toplantısı yapmıştı. O tarihte düzenlenen ÇED raporu ve süreç, Devlet Su İşleri’nin (DSİ) santral sahasının bazı bölümlerinin Kavaktepe Barajı Sulama Sahası içerisinde kaldığı yönünde görüş bildirmesi üzerine iptal edilmişti. Aradan geçen sürenin ardından Danıştay’da dava açan ve davayı kazanan Diler Enerji, 2016 yılı başında ÇED sürecini yeniden başlattı.

ÇED raporu üzerinden yürütülecek olan işlemler kapsamında, projede revizyona gidilmesi istenirken, diğer yandan, santralin yapılmasına en büyük engel olarak gösterilen ve sulama sahası içerisinde kalan alanların ise, DSİ tarafından sulama sahasından çıkarıldığı belirtilmişti.

ÇED raporunun yeniden değerlendirilmesi amacıyla yapılan İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu’nu toplantısının ardından, santral için hazırlanan ÇED raporu nihai kabul edildi.

Karar yazısında, şu cümlelere yer verildi:

“Kahramanmaraş İli, Elbistan İlçesi sınırları içerisinde Diler Elektrik Üretim AŞ tarafından kurulması planlanan ‘Diler Elbistan Termik Santrali Entegre Projesi (404,5 MWm/400 MW e/1052,6 MWt projesi ile ilgili olarak ÇED Yönetmeliği gereğince hazırlanan ÇED Raporu sistem üzerinden sunulmuştur. Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonunca yeterli bulunmuş olup, nihai kabul edilmiştir.”

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Z... 3 yıl önce

Türkiye'nin üçüncü büyük ovası Elbistan ovası, bahsi geçen köyde arazimiz de olduğu halde, tarlamızın istimlak olma ihtimali olduğu halde, belki birkaç yakınımızın işe girme ihtimali olduğu halde; ailemdeki tüm büyüklerimi akciğer kanserinden kaybetmiş biri olarak, keşke baraj alanında kaldığı için değil de insan sağlığını düşündükleri için iptal etselerdi. Hava kirliliğinden dolayı yağış bile alamazken topraklarımız tarım bitme noktasındayken, fabrikalara su verme yada atıklarını boşalttırırken mahvolan ceyhanımız, kanserden ölen ve tedavi için şehrimizde imkan bulamayan şehir şehir dolaşan hastalarımız adına üzgünüm.

Avatar
Kemal 3 yıl önce

Termik santrali zararlarını bilerek onay veriliyorsa ve Elbistan halkı yetkililer sessiz kalıyorsa vay Elbistan in haline zaten havamlz çok temizya

Avatar
Mevlüt ÇANAK 3 yıl önce

Bence buradaki sorun santralden önce bölgenin DSİ tarafından sulama sahasından çıkarılması.Eğer memleketimizin sahibi olsa idi,Karahasanuşağı,Hasanali barajları biter,şuan o bölge sulu tarım ile gelişerek başka bir çehreye bürünebilir idi.Ekmek kapısı o bölge köylüsü için o zaman açılır idi.O santralin ekonomik olarak memleket ekonomisine verdiğini(Santral sahipleri hariç),kat be kat,tertemiz,helal,alınteri ile ıslanmış olarak toprağından aldığı mahsulle verebilir idi.Ama maalesef SAHİPSİZİZ!!!!!!

Avatar
murat 3 yıl önce

gözümüz aydın olsun hava kirliliği yeterli değildi zaten arada bir de olsa gök yüzü maviydi artık oda anılarda kalacak

Avatar
D 3 yıl önce

Elbistan yok oluyor desene.Bundan sonra kâr hiç yağmaz.Yerlesim yerinin içine santral yapılır mi

Avatar
Naci 3 yıl önce

Böyle bir komedi ancak bizim ülkemizde olur.

Avatar
E.a 3 yıl önce

İnşAllah en kısa zamanda yapılır da köylüye de ekmek kapısı açılır

Misafir Avatar
Ali 3 yıl önce @E.a

Ekmek kapısı değil,kansere,pisliğe açılan bir kapı olacak.

Beğenmedim! (3)
Avatar
YOK OLAN ELBİSTAN 3 yıl önce

Onayı neye dayanarak veriyorsunuz zaen elbistan kanser kusuyor hangi akıl mantık bu ceyhanı kuruttunuz yeraltı suları bitti amacınız bir ilçeyi yok etmek mi kimlere rant sağlandı UYUMA ELBİSTAN