banner136
banner191
banner162

250 bin insana ve Ceyhan’a ne olacak?
banner167

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulan 434 sayfalık ÇED Dosyası’nda, proje sahasının hemen yanı başında Ceyhan Nehri’nin kaynak noktası adeta yok sayılarak, kilometrelerce uzaktaki Malatya ve Adana’daki önemli bitki ve doğal alanlar baz alındı. Projenin, Elbistan’dan doğarak döküldüğü Akdeniz’e kadar milyonlarca insana yaşam kaynağı olan Ceyhan Nehri’ne vereceği zarardan tek kelime ile bile söz edilmedi.

Diler Elektrik Üretim A. Ş. tarafından Elbistan’a bağlı Akbayır ve Bakış mahalleleri sınırlarında kurulacak linyit kömüre dayalı 400 MWe güçteki Diler Elbistan Termik Santrali Entegre Projesi’nin onaylanan ÇED raporu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sitesinde yayınlandı. ÇED dosyasında, projenin hazırlık aşamasından işletilmesine kadar geçen süredeki en ince detaylar başlıklar halinde sıralandı. Planlanan 2x200 MWe güçteki Diler Elbistan Termik Santrali projesindeki elektrik üretimi, çevre dostu olarak tabir edilen Akışkan Yatakta Yakma Teknolojisi’ne göre yakılacak. Santralde çevre kirliliğini en aza indirmek için Elektrostatik Filtre (ESF), Baca Gazı Desülfürizasyon (BGD) sistemleri de bulunacak. Proje kapsamında santralin çalışma süresi 7.000 saat/yıl projenin ekonomik ömrü ise 30 yıl olarak belirlendi. Santralin soğutma suyu için ise, yeraltından su çekilecek. Bu su, oluşturulacak yapay gölet alanında depolanacak.

Diler Elektrik Üretim A.Ş. tarafından kurulması planlanan Diler Elbistan Termik Santrali Entegre Projesi, çoğunluğu tarım arazisi olmak üzere yaklaşık 3 bin 800 hektarlık alanda kurulacak. Proje kapsamında bulunan özel mülkiyete ait alanlarda ise öncelikli olarak karşılıklı anlaşma yoluna gidilecek, anlaşmazlık durumlarında ise 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu‘nun 19‘uncu Maddesi çerçevesinde kamulaştırma işlemleri gerçekleştirilecek. Projeyle ilgili olarak hazırlanan ÇED dosyasından derlenen bilgilere göre, projenin çevresel olumsuzluklarının yanında en önemli faydası (!) bölge insanına olacak. Santralin kurulum aşamasındaki bin 500 ve işletme aşamasındaki 500 kişi, mümkün olduğunca bölge insanından karşılanacak. Tabii bir de istimlak edilecek araziler için ödenecek para da ekonomik katkı olacak ve bölge insanının yıllık geliri artacak.

Projenin yer aldığı bölge ve yakın çevresindeki ağaç, bitki, kuş, böcek, sürüngen varlıkları da tek tek irdelenen yaklaşık 500 sayfalık ÇED dosyasında, 250 bin insanın nelerle karşılaşacağına ilişkin ise bacadan atmosfere verilecek gazların yol açacağı çevre sorunlarının Elektrostatik Filtre (ESF), Baca Gazı Desülfürizasyon (BGD) sistemleri ile önleneceğinin haricinde hiçbir veriye ulaşılamadı. Kurulacak bu sistemlerin, insan hayatının ve doğal yaşamın olağan bir şekilde sürmesini sağlayacağı öngörüldü. ÇED dosyasında, santralin doğrudan etkisi altında kalacak Elbistanlıların günlük yaşamlarının nasıl değişeceği, sadece santral bölgesinde değil diğer mahallelerdeki tarımsal faaliyetlere ne gibi zararlar vereceği, hiç dillendirilmedi.

Yine ÇED dosyasından alınan verilere göre 15x15 kilometre yani 225 kilometrekarelik bir etki alanı bulunacağı iddia edilen Diler Elbistan Termik Santrali’nin yer altı su kaynaklarını kurutarak Ceyhan Nehri’nin can damarını kesebileceği, hiç kimsenin hatırına gelmedi.

Asıl korkutucu olanı ise, Ceyhan Nehri’nin kaynağının resmi olarak korunan alan olarak kabul edilmemesi. ÇED dosyasında da bu durumla ilgili tek cümle edilmedi. Onun yerine santrale 100 kilometre uzaktaki Malatya ve Adana’daki özel koruma alanları baz alındı.

Ceyhan Nehri’nin kurumasının şehrin yeraltı su seviyesini düşüreceği, bu nedenle ilerde Doğan mahallesinde yaşamış olduğumuz gibi çöküntülerin ve obrukların oluşup şehir merkezindeki binaları yutabileceğine hiç değinilmedi.

33 yıldır A Termik Santrali’nin külünü yutan bölge halkı ise, yeni kurulacak santrallerle etraflarının çepeçevre sarılmak istendiğini belirterek, ‘Bu gidişle kaçacak yer kalmayacak. Çevremizi bacalar saracak ve tek göreceğimiz zehirli bulutlar olacak. Biz de bu çemberde sessiz sessiz ölmeyi bekleyeceğiz” cümleleri ile tepkilerini dile getirdiler.Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İlker 3 yıl önce

Şehir zaten 2 tane termiksantralini kaldıramıyor 3. ise bu şehrin tamamen bitmesi ve insanların sessiz usuldenn ölüme terkedilmesidir. Ne yazıkki bazı insanların gözünü resmen para bürümüş güzelliklerin bitmesi umurlarında bile değil üzülüyorum bu sahipsiz şehirimize .

Misafir Avatar
tc 3 yıl önce @İlker

7 millet vekili var buranın oy zamanı gelince soyleyin birileri rant saglayacak birileride zehirinden ölecek köyune dön inek koyun verelim diyor verimli olan arazileride yok ediyorlar ise yaramayan kurak tarlaları kulanmıyorlar nerde sulu tarla var oraya dökum yapıyorlar elbistan obasının dört bir yani kostebek yuvasına donecek

Beğenmedim! (2)
Avatar
vatandaş... 3 yıl önce

eger o termik santrallerin yapilnasina izin veriyorsak yok olalim gitsin ...
katliyam bu

Avatar
Ali 3 yıl önce

Bütün dünya güneş enerjisine geçiyor bunlar hala termik santırali yapıyar o güzelim ovayı tarımdan kulansanız hayvancılıktan kullanılsa ne insanlar zehir solur nede Ceyhan kurur zaten var olan santıral zehir yeter salık gitikten sonra işin olsa ne olur

Avatar
Ali 3 yıl önce

Duyarlılığınız İçin teşekkürler İnsan sağlığı Bu kadar ucuz olmamamalı zaten güzel Elbistanımız yıllardır zehir soluyor

Avatar
elbistanlı 3 yıl önce

NE Mİ OLACAK??? ELBİSTANLILAR 10 KİŞİDE 1 KİŞİ KANSERDEN ÖLÜYORSA HEPSİ KANSERDEN ÖLECEK ONKOLOJİ HASTANELERİ ELBİSTANLILARLA DOLU MALESEF....

Misafir Avatar
bnp 46 3 yıl önce @elbistanlı

Elbistanda on kişiden biri ne zaman kanserden ölmüş Asparagas haberlere inanmayalım. Dediğiniz gibi olsaydı Elbistandaki hastanenin halini bir siz düşünün Şehir kanserden geçilmezdi. Türkiyenin kanser haritasına bakarsanız ve bölgemizdeki kanser oranına bakarsanız daha sağlıklı bilğiye sahip olursunuz. Masa başında klavye ile yazmakla bu işler olmuyor.. Solunum yolu ile meydana gelen kanserlerin büyük çoğunluğu siğara ve alkoldür. İnsanlarımız bunları terk ederse. kanser vakalarından kurtulur. Dünya ülkelerinde binlerce Termik santralleri ve nukleer santraller var kimsenin sesi çıkmıyor. Oysa ülkemizde bu tür hizmetler olduğu zaman Çevreciler ortaya çıkıyor. Lütfen kanmayalım. Elektriklerde kesildiğinde niye elektrikler kesiliyor demeyelim.

Beğenmedim! (27)
Avatar
akbayırlı 3 yıl önce

santralin çok hızlı bir şekilde yapılması gerekiyor bu santral modeli insaNA çok zarar vermez ama iş aş ekmek lazım memlekete. Altını işlemek sevaptır KARŞI gelen İNSANLAR önce kendini sorgulasın günlük 2 PAKET SİGARA İÇMESİN KANSER OLMAZ BU SANTREL SİGARADAN ZARARSIZ SAYGILAR AVRUPADA BU SANTRELDEN BİNLERCE VAR ADAMLAR 100 YIL ENERJİ SORUNUNU ÇÖZMÜŞ

Avatar
Hacı 3 yıl önce

O yapılmasın bu yapılmasın diyorsunuz Elbistanda Tki ve Şeker fabrikası kaldırılsa ne olacak hiç düşündünüzmü nerden para girecek nerde calısacak bu kadar insan..

Misafir Avatar
selim 3 yıl önce @Hacı

demi ya nerden torpil bulup çalışacaksınız

Beğenmedim! (1)
Avatar
Elk. Elektronik Mühendisi 3 yıl önce

Çevre Emisyon konusunda mutlaka hava kirliliğine dikkat edilecektir. Zaten çevreyi kirleten T. Santral değil, Kalorifer/soba atıkları ve partikülleridir (hava kirliliğinin kış aylarında had safhada olmasından anlayabilirsiniz), bu anlamda sorun yok; ancaaaak:
Soğutma suyu ve Kömür sahasının susuzlaştırılması, işte en büyük sorun bu! Bölgeye vurulacak olan yüzlerce sondaj kuyusu yüzünden Elbistan'ımızın yeraltı su seviyesi çok aşağılara düşecek, kesinlikle ama kesinlikle Ceyhan Nehri/ Pınarbaşı kuruyacak, kuraklık, verimsizlik baş gösterecek, bölge kıraç ve bozkır şeklini alacaktır. Ve suların çekilmesi ile Konya ve Doğan köydeki gibi müthiş obruklar oluşacak; şehir merkezinde çökmeler, binaları yutan kuyular meydana gelecektir.
Buradaki devasa arazinin mümkünse Baraj suları ile buluşturulup tarıma kavuşturulması, tepe ve yamaçların Güneş Panelleri ile donatılması Tarım ve enerji üssü olan bölgemiz için elzemdir.
Elbistanın geleceği için engellenmelidir.