banner136
banner191
banner162

12 yaşındaki çocuk robotik kodlama ile dondurma kabından kuluçka makinesi yaptı
banner167

İsmail Tatar adlı ortaokul öğrencisi, 2 haftada yaptığı kuluçka makinesindeki 8 yumurtanın 3’ünden 21 günde civciv çıkarmayı başardı.

Elbistan Özel Yıldız Ortaokulu’nda eğitim gören 12 yaşındaki İsmail Tatar, robotik kodlama tekniği ile tamamen bilgisayar destekli kuluçka makinesi yaptı. Dondurma saklamada kullanılan köpük kap kullanarak yaptığı kuluçka makinesinde, sıcaklık, nem ve havalandırma gibi tüm sistemleri kendi yazdığı kodla bilgisayar üzerinden kontrol eden Tatar, 21 günde amacına ulaşarak makinesinden civciv çıkardı.

Kuluçka makinesinde civciv çıkarmak için her ayrıntıyı düşündüğünü anlatan 6.sınıf öğrencisi İsmail Tatar, civcivleri çok seven kız kardeşine sürpriz yapmak istediğini söyledi.

Tatar, makinenin çalışma sistemi ile ilgili olarak şu bilgileri aktardı:

“Kardeşim Gül Nida civcivleri çok seviyor. Ben de pandemi sürecinde evde kaldığımız için öğrendiğim kodlama tekniği ile kuluçka makinesi yaparak kardeşime sürpriz yapmak istedim. Kuluçka makinesi için dondurma saklanan köpük bir kap kullandım. Isıyı ve nemi çok iyi tuttuğu için bunu tercih ettim. Kuluçka makinesi için viyolden başladım. Bir servo motor ve ardunya yaptım. Ardunyanın içerisine bir kod yazdım. Ardunya 4 saatte bir servo motora sinyal gönderiyor. Servo motorda makinenin içindeki viyolü 45 derecelik açılarla sağa sola döndürüyor. Buradaki termostat ise içerideki ampulün yanma süresini ve sıcaklıkla nemi ayarlıyor. Benim istediğim sıcaklığa ulaşınca ampul sönüyor. Sıcaklık azaldığında ise tekrar yakıyor. Bir de fan kullandım. Makinenin içerisindeki havanın temizlenmesi gerekiyor. Yumurtalar, karbondioksit üretiyor. Oksijen alamazlarsa civcivler doğmadan ölebiliyorlar. Bu fan sayesinde içerideki karbondioksit dışarı çıkıyor ve içeriye de temiz hava giriyor. Nemölçerle de civcivlerin çıkması için gerekli olan nemi ayarlıyor. Makinenin içine su doldurmak için de elektrikli bir düzenek kurdum.”

Makineden çıkan 3 civcive gözü gibi baktığını kaydeden Tatar, “Kuluçka makinesi tamamen robotik kodlama ile çalışıyor. Okulda öğretmenlerimden robotik kodlama kursu alıyorum. 2 haftada yaptım bu makineyi. Civcivler, 21 günde çıktılar. Mayıs ayının 12’inde makineye koyduğum yumurtaları 17 gün sonra çıkıma aldım. Sonra da 1 Haziran’da ilk civciv çıktı. 8 yumurta bırakmıştım. 2 tanesi boş çıktı. 3 tanesi ise çıkamadı. Kardeşim çok sevindi” ifadelerini kullandı.

Özel Yıldız Eğitim Kurumları kurucu müdürü Nurullah Çelebi Köker ise, okulda 3 yıldır robotik kodlama eğitimi verdiklerini belirtti.

Köker, “Çocuklarımızın böylece ufku açılıyor. Kendi seviyelerinin de üstünde robotik kodlama ile bir kuluçka makinesi yapmış. Kendi etrafındaki materyalleri kullanmış. Civciv üretmiş. Koronavirüs nedeniyle çocuklarımız evlerinden çıkmıyordu. Küçük kardeşinin de civciv sevgisinden hareket etmiş. Zaten robotik kodlamada da altyapısı var. Civcivleri de çıkarmayı başarmış. Takdirle karşıladık. Anlattığı ve yaptığı şeyler çok güzel. Kendisini tebrik ediyoruz. Daha önceden de öğrencilerimiz bu noktada birçok çalışma yapmışlardı. Kendi icadını yapmış. Küçük kardeşini sevindirmiş. İnşallah, gelecekte de bu tür başarıları bekliyoruz. Öğrencimize ve öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Ağabeyinin yaptığı kuluçka makinesinden çıkan civcivlerle oynayan 7 yaşındaki Gül Nida ise, “Civcivleri çok seviyorum. Ağabeyim bana kuluçka makinesi yapacağını söylediğinde çok sevindim. Civcivlerimiz makineden çıktı. Şimdi onlarla zaman geçiriyoruz. Onları büyütüyoruz” ifadeleri ile sevincini dile getirdi.