banner136
banner191
 

Bir sohbette konuşandan dinlemiştim yazacağım hikâyeyi.  Bir Peygamberin ümmetinden 29 kişinin fili livata suçu işlemelerine; o yerin halkı mani olmayıp seyirci kalmalarından dolayı; Cenabı ALLAH gazaba gelerek bir tufan gönderip hepsini yerle bir edip silip süpürür.

Konuşma zamanı geldiğinde Peygamber;  Allah'a: Ya Rab;  merak ediyorum, bu günahı işleyenler 29 kişiydi. Gazabınız günah işlemeyenleri de içine aldı. Bundaki hikmetinizi merak ediyorum der demez, Peygambere derin bir uyku verir Allah; yarattığı karıncaların binlercesi peygamberin bacağını dalar. İçlerinden biri bacağını ısırdığı anda uyanır uyanmaz elini dizine indirip kaşıyınca karıncanın hepsi ölür. Cenabı Allah; Peygamberine: "Gördün mü, seni bir karınca ısırmıştı, sen hepsini öldürdün. Senin ümmetin de fiili livata suçu işleyenlere mani olmayıp seyirci kaldıkları için gazabım hepsini kapladı",   buyurması ile secdeye kapanan Peygamber; affet diye yalvarır." AFFIN kabul GÖRDÜ KALK" buyrulur.

Bugün, dünyada, bu günahı işleyenlerle kıyaslansın...

Bir başka örnek;  Âraf Suresi -133. (Bu, yazacağım hikâye (RUHUL-BEYANDAN ALINTI)  olup kendi üslubumla yazıyorum).  Musa Peygamberin ümmetinin azdıkça azması üzerine Cenabı Allah; " Vereceğim bu belâdan ayıkıp bana dönerler diye halk ettiği milyonlarca çekirgeyi, ektikleri tüm bitkilere tebelleş (musallat) edip kemirerek verdikleri zarar üzerine, kıtlık başlar, halk açlıkla boğuşur yıllarca. Ama ayıkmazlar, isyana devam ederler.

Cenabı ALLAH,  2. belâ olarak, halk ettiği yüz binlerce kurbağayı; isyancıların içtikleri su ile ektikleri zerzevatları suladıkları suya (musallat) eder. Kurbağalar içtikçe sular azalmaya başlar. Gitgide susuzluğa mahkum olmaları da kıtlık getirir. Halk yıllarca kıtlık içinde kıvranmak suretiyle yıllarca ıstırap çekmelerine rağmen, yine ayıkmayıp isyana devam ettiler.

Sıra 3. felâkete gelmiştir. Cenabı Allah, halk ettiği sayısız BİT'i (kehle de denir) isyancıların vücutlarına musallat eder. Bitler vücutlarını ısırdıkça kaşınmalarından vücutlarında kızartılar oluştuğu için zayıf düşmelerinden dermansız hale geldiler. Bu sıkıntı da yıllarca sürer; amma velâkin yine ayıkmayıp isyana devam etmelerinden Cenabı Allah gazaba gelir:

•Dördüncü felâket akıllara durgunluk verecek-şekildedir: sofrada kaşığa aldıkları yemek ağızlarına alacakları anda KAN olur. Şaşkına dönerler. Biraz akılları başlarına gelir, koşarlar Musa Peygambere: "Ya Musa; ALLAH'A sor bakalım, bu belâları bize niçin gönderiyor?, şimdide kaşığa aldığımız yemek, ağzımıza götürdüğümüz anda KAN olmaya başladı. Bu belâ çekilecek gibi değil deyip yalvarmaları üzerine,  MUSA PEYGAMBER; "Peki, bu haftaki görüşmemde soracağım. Aldığım cevabı size getiririm" der.

Vakit gelmiştir. Musa peygamber Cenabı Allah ile konuşurken, Ya Rab, sana âyan-malûm; isyancılar: "Ardı ardına bu belâları bize niçin gönderiyor?  Sor dediler. Ne buyrulur?"

Cenabı Allah: "Ya Musa, söyle o kullarıma; sana gönderdiğim, senin de onlara duyurduğun TEVRAT kitabımızdaki Ayetlerimi okudukları halde verdiğim emirleri tutmadılar. Ayrıca, seni onlara peygamber olarak gönderdim. Senin TEVRAT kaynaklı hadislerini de okuyup bildikleri halde kabul etmeyip aksini yapıp isyana devam ettiler. Üç felâketi ara ara gönderdim ki belki birinde ayıkırlar da bana dönerler diye. Yine ayıkmadılar. Dördüncü felâkette; "kaşıklarındaki yemeği kan yapınız" emrimizden sonra uyandılar ama iş işten geçti. O isyancı kullarım suya gark edilecek, silip-süpürüleceklerdir" buyurması derhal gerçekleşmiş, su da boğularak silip süpürülmüşlerdir.

Yukarıda yazdığımız iki hikâye, Kur'an-ı Kerim kaynaklıdır. Bu günkü insanlık âlemi; Cenabı ALLAH'ın ve Son peygamber olarak gönderdiği Hz. MUHAMMED(s.a.v.)'e ne kadar inanıyor, emir, buyruk ve  tavsiyelerine ne kadar uyuyor ve uyguluyoruz, aşağıdaki yazacağımız olaylarla kıyaslayalım: O ZAMAN (KOVİD-19) felâketinin neden dünyayı kasıp kavurduğunu anlayacağız) sanıyorum:

-Dünyada 7 milyar insan var. Bunun 1.5 milyarı Müslüman, gerisi: Allah'ın; Cebrail adındaki meleğiyle vahyettiği 6666 Ayetten oluşan Kur'an-ı Kerimi ve Resul olarak gönderdiği Peygamberimiz  Hz.Muhammed (sav)i, ALLAH'ın Resulü olarak kabul etmedikleri için müşrik oldular.

Bu gün dünyayı kasıp kavuran (KOVİD 19 felâketini Cenap-ı Allah niçin gönderdi? Düşünüp kanaate döküp, bunun sebeplerini şöyle sıralayabiliriz:

1-Kur'an-ı Kerim'de açıkça beyan edilmiştir. BEYTULLAH'A yer olarak SUUDİ ARABİSTAN'ı seçmiştir.

O yıllardan beri milyarlarca Müslüman yılda bir defa ziyaret etmektedir. Böyle bir kutsal ülkenin Kıralı Faysal'ın, Kansız darbe ile yönetimi eline alır almaz; Müslüman oldukları için Filistin toplumuna ait 100 binlerce dönüm topraklarını cebren gasp eden,  birçok insanını öldüren, eziyet ve işkence eden, bir çok yetişkine ilaveten 7, 8, 9, 10 yaşlarındaki çocukları bile hapishanede çürüttüklerinin feryat ve figanlarını Arşa dayandıran İSRAİL DEVLET BAŞKANI Zalim NETENYAHU'ya damdan düşer gibi pot kırıp TEŞEKKÜR etmesi,

2-Dünyanın başının belâsı diye adlandırılan Amerika, Dünkülerde dahil bu günkü Devlet Başkanı Trump'un; Suriye'ye, binlerce askerinin koruma ve kontrolünde binlerce  ton ağır silah yığdırması, PKK örgütünü taşeron yapıp, eline silah verip Suriye, Irak ve komşu ülkelerin binlerce savunmasız masum insanını öldürtmesi, işkence yaptırması, evlerinden zorla çıkarttırıp sürgün ettirmesi,

3-Şiî mezhepli Suriye Devlet Başkanı zalimden de zalim Beşar Esad'ın;  bunlar Sünni Müslüman diye, savunmasız-masum kendi vatandaşlarını 9 yıl önce öldürmeye başlaması, ne acı ki halen devam etmesi, bu zalime; ne acıdır ki merhamet yoksunu İran Devlet Başkanının ve daha da acımasız Rusya Devlet Başkanının, gönderdikleri bombardıman uçakları ile bombalatarak binlerce masum insanı acımasızca öldürmesi, öldürmeleri,

4-Yukarıda saydığımız, yürekleri sızlatan, gözlere kan ağlatan vahşetlere ilâveten, dünyanın başka bir çok yerlerinde de böyle sıkıntılar yaşandığı bilinmektedir. Bu acımasızca yaşanan facialara dünya seyirci kaldığı için; Cenabı Allah'ın (c.c.) gazabı, (KOVİD 19) felaketini gönderdi sanıyoruz.

Bu salgından yalnız Amerika'da ölenlerin sayısı, 29 Mayıs 2020 tarihi itibariyle YÜZ BİN'i aştı . Dünya'da ölenlerin sayısı DÖRT YÜZ BİN'e yaklaştı.

Bu kadar örneklere rağmen, dünya insanları, Allah ve peygamberinden uzaklaşmaları böyle devam ederse;  daha büyük felâketlerin gelebileceği sürpriz olur mu, olmaz mı onu bilemeyiz.

Kalın sağlıcakla.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kamuran 1 yıl önce

Önce ; " alma mazlumun ahını " diye Çin'e laf atarak başladınız, bizim ülkemize de salgın gelince rotayı başka kanallara çevirerek sebepler sıralamaya başladınız. Demek ki ; ülke ve ırk önemli değil ; " iyi insan olabilmek ve insanca yaşayabilmek " önemlidir.Her ülkede, her toplulukta iyi insanlar da kötü insanlar da var ! Önemli olan " iyi " olabilmek...Din kavramı ise herkesin kendi vicdanında yaşaması gereken ve kurallarına yaşayarak uyabildiği bir değerdir.