banner136
banner191

Elbistanlı tarihe iz bırakmış kaç imparatorluğa damgasını vurmuş bir topluluktur. En daraldığı zamanda dedikodulara aldırmadan ne yapacağını, nasıl davranacağını, kimin dost, kimin hayırlı, kimin daha verimli olacağını çok iyi bilir. Şunun bunun etkisinde kalmadan, ağa, paşa demeden, geçip gitmiş ve bir daha gelemeyecek olan insanlara bakarak, onları örnek göstererek kendine yanlış yol çizmez, çizmemelidir. Eğer Elbistan bir dönem daha ihmale uğrarsa güzel, cıcılı bıcılı boyanmış binaları olan büyük bir köy olarak kalmaktan en az yarım asır kurtulamayacağını da idrak eder.

 

Elbistan ihmal edilmiştir. Yapılması gereken birçok işten mahrum bırakılmıştır. Tam aksine acelesi olmayan bazı işler de öne alınmıştır. Tek nedeni değil; ama örnek vereyim; belediye büyük paralar harcayıp cami yaptıracağına şehrin yolları, kanalizasyonu yapılsaydı daha büyük sevap kazanılır, daha çok hayır dualar alınırdı. Seven sevmeyen, destek veren vermeyen halkın tepkisi yoğunlaşmazdı. Buna rağmen, Elbistanlı, bireysel hataları bir kuruma, bir kitleye mal etmenin büyük haksızlık olduğunu bilmektedir. Bu noktada akl-ı selim sahipleri şöyle düşünmektedir: Harap bir binayı yeniden ayağa kaldırmak, sıfırdan başlayıp yapmaktan on kat daha zordur. Bu da her insanın harcı değildir. Bu sebeple işi ehline, bilenine, eğitimini almış olanına arkasında destek bulunanına vermek gerekir...

 

Allah, size, emanetleri mutlaka ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emrediyor. Doğrusu Allah, bununla size ne güzel öğüt veriyor! Şüphesiz ki Allah, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.” (Nisa: 58)

 

Emanete ehil olan insanda bulunması gerekenlerin bir kısmı şunlardır:

 

• Bir yönetici öncelikle talip olduğu makamı hak edecek donanıma (bilgi, eğitim ve tecrübeye) sahip olmalıdır.
• İçinde yaşadığı toplumun tarihini, kültürünü, sosyolojik yapısını bilmelidir.

• Şirk ile aynı derecede günah sebebi olan kibirden uzak durmalı, insanlara kim olursa olsun tepeden bakmamalıdır.

• Alçak gönüllü olmalıdır.

• Yalan ve iftiradan kaçınmalı, yanındaki yöresindeki insanları da bu gibi hastalıklardan uzak tutmalıdır.

• Bir makam için yarışa giriyorsa haram yol ile yalan ve iftira ile helale varılamayacağını bilmelidir…

• Yönetime talip kişi adil olmalıdır. Ailesinden, arkadaşlarına, iş alanından görev yaptığı yöneticiliğe kadar hayatının her safhasında ve her alanda muhakkak adil olmalıdır. Adaleti bozan her davranış zulümdür. Zalimliktir.

• İnsanlarla muamelesinde kendine oy vermiş vermemiş, akraba olan veya olmayan, Türk Kürt, Alevi Sünni, zengin fakir, işçi memur ayırımı asla yapmamalıdır. Bu da zulümdür.  


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ASİL 2 yıl önce

Sayın Bilgin;yandaşı olduğunuz ehilleri gördük.Ehil oldukları alanları da gördük.Ve nihayetinde sizi de gördük.Hepinizi Allah'a havale ediyoruz.

Misafir Avatar
gariban biri 2 yıl önce @ASİL

ehilin tanımı değişti bizdense ehil bizden değilse değil.ömerin adaleti nerde torpil işe alımlar mulakat hebsi ehil maşAllah

Beğenmedim! (2)
Misafir Avatar
Arif BİLGİN 2 yıl önce @ASİL

Bay "Asil", ah bir de gerçekten adınızı yazsanız da bir de / biz de sizi görebilseydik! Kim diyor daha öncekilerin ehil olduğunu? İşte şimdi aday olan kişi gerçek anlamda ehildir. Eminim bunun siz de farkındasınız..

Beğenmedim! (25)
Avatar
Mehmet ZİYA 2 yıl önce

Sayın Hocam B.Başkanı mutlaka mimar mı olmalı başka mesleklere yasak mı ? Başarılı olmuş B.Başkanı ,başka mesleklerden yüzlercede örnek gösterilebilinir.Ayrıca merak ettiğimiz konuda aday adayı olan arkadaşlardan hiç mi biri layık değildi,mastırları mı eksikti.Sonuçta sizin desteklediğiniz kişide akademisyen değil, Üniversite dışından yüksek lisans yapmış.Ayrıca diğer adayları ''anlayamazlar ''diye küçük görmeniz fevkalade incitici olmuş.Bir adayı desteklemeniz diğer adaylara tepeden bakmanızı gerektirmez.

Misafir Avatar
Arif Bilgin 2 yıl önce @Mehmet ZİYA

Başkan ille mimar olacak sözüm asla olmadı. Sonra Mehmet Bey, yalnız mimar değil, onun yanında şehir planlamacısı ve ekonomist. Bu da işini iyi bilecek, iyi yapacak olmasının delilidir. Kaldı ki yaptığı diğer görevler ve Balıkesir Büyük Şehir Genel sekreteri olması ve burada edindiği büyük tecrübe bulunmaz bir fırsattır.
Başkası anlayamaz derken özel bir kişiyi kast etmiş değilim. Teknik bilgisi olmayan -ben dahil- herkes için geçerli bir ifadedir o. Gerçek de budur; ayet ne diyor: "Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?" Elbistan bugüne kadarki yönetimlerin elinden yeteri kadar -elbette çeşitli sebepleri vardır- hizmet alamamıştır; eksik almıştır, yarım almıştır.. Bundan sonra bari eksiğini tamamlamasını istemekten başka gayretim yoktur benim. İktidara ters partilerden başkan olacakların da verimli olmadığını kaç kere gördük; en büyük kaygılarımdan biri de budur. Allah hayırlı olanını, en yararlı olacağı nasip etsin Elbistan'a ve tüm memleketimize. Lütfen siz de 'amin' deyin.

Beğenmedim! (14)
Avatar
Kızılcaobalı 2 yıl önce

Sayın Hocan Keşke Siz aday olsaydınız Elbistanlı sizi bilir, siz hem Elbistanı , hem'de Elbistanlıların sosyolojisini, kültürünü, fakirini, zenginini kısacası hepsini bilirsiniz. B.Başkanı olmak için mimar olmakta şart değildir, emrinizde istediğiniz kadar çalışacak mimarda atarsınız. İyi bir başkan olmak için o şehirde yaşıyor olmak, Elbistan sevdalısı olmak, İl olma idealinden hiç vazgeçmemiş olmak, şehrin ayazını, tozunu içine çekmiş olmak gereklidir. Herkesin tanıdığı olmalı herkese tanıştırılan değil.Saygılarımla.

Misafir Avatar
Arif BİLGİN 2 yıl önce @Kızılcaobalı

Yanılıyorsun Kızılcaobalı arkadaşım; danışman-manışman hikaye, başkanların vizyonu (görme, algılama fenomeni) önemli. üç gün önce M. Gürbüz bir proje tanıtımı yaptı. Kitapçığı da var. Alıp inceleyin aradaki farkı görürsünüz. Bilen insan farklıdır. BU işi yapan insan farklıdır. Tahsil olayları anlama, ifade etme, düşünme bakından farklıdır. Mehmet Bey Hem Mimar, hem Şehir Planmacısı, hem de Ekonomist. Üç önemli meslek kimin elinde var? Bir merhum Akbaş'ı düşünün bir de diğerlerini; Akbaş o imkansızlıklara rağmen başarılı idi değil mi, neden çünkü tahsili, mesleği bu işe uygundu; işi biliyordu. Şimdiki aday bu işi Türkiye'de en iyi bilenlerden. Elbistan için bulunmaz bir fırsat... Allah memleketimize hayırlı olanı nasip etsin. Amin.

Beğenmedim! (15)
Avatar
Kızılcaobalı 2 yıl önce

Sayın Hocam sadece siz mi doğru düşünüyorsunuz ?Tüm yüksek makamlar danışmanla çalışırlar, sizin dediğiniz gibide ''hikaye'' de değildir, modern yönetim kuramları böyle söyler. Sayın M.GÖKÇEK, Sn. Y.BÜYÜKERŞEN, Sn. M.ÖZHASEKİ Mimar mı? Bu örnekleri çoğalta bilirim. Sizin anlayışınıza göre mimar az gelir, Mimarlıklık Fakültelerindeki Prof.lardan başkası Belediye başkanı olmasın mı ? Belediye Başkanı yerelin herşeyi'dir. Merkezi idarenin temsilcide Sayın Vali ve kaymakamlardır. Şehrini ve şehirlisini tanıyan, sosyo ekonomik ve kültürel yapısını bilen ayazını tozunu içine çekmiş Elbistanda yaşayan, ayrıca temayül yoklamasında itibar görmüş biri bulunamadı mı? ŞEHRİMİZE TANIŞTIRILAN BİRİSİ Mİ OLMASI GEREKİYORDU SORUSUNU YÜKSEK MÜSADELERİNİZLE SORMAK İSTİYORUM.

Misafir Avatar
Arif Bilgin 2 yıl önce @Kızılcaobalı

Sayın Kızılcaobalı, elbette danışmanlar da olacaktır, olur. Ehil dediğim kişi yalnızca mimar değil, HEM MİMAR, HEM ŞEHİR PLANMACISI, HEM DE EKONOMİST. Böyle üçünün bir arada olması Elbistan için büyük şanstır; hiç bu derecede yetişmiş bir başkanımız olmadı. Olmalı. Benim vurgum bu noktayadır. Sizin yanlış vurguladığınız için yalnız mimar olmasını öne çıkartıyor değilim. Sorunuza geliyorum: Mehmet Gürbüz Elbistan'ın tozunu, toprağını ve havasını içine çekmiş biridir. Diğer başkanlarımızın üniversite tahsili yapanları gibi tahsili ve aldığı görevler süresince dışarıda kalmıştır. Ailesi akrabaları Elbistan'dadır, sık sık ziyaret etmiştir. Öte yandan artık GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ var. Yani işi en iyi bilen insanlar işbaşına getirilecektir. Örnek verdiğiniz Haseki Ankaralı mı, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş ve diğer illerimizin yarıdan fazlası o şehirde doğmuş değillerdir, ya ilçelerinde ya başka yerlerde. Mehmet Gürbüz Elbistan'da doğmuştur, büyümüş tahsilini yapmıştır. Farkı fark edin artık.

Beğenmedim! (15)
Avatar
Muhammet 2 yıl önce

Sayın yazar;hangi kişilerden dolayı hangi kurum,yada kurumlar sorumlu tutulamaz? Kişi yada kişiler dediğiniz insanlardan birisi iktidar partisinin Grup başkan vekili,Bakanı,meşhur Dolmabahce mutabakatı görüşmeleri görevlisi ve halen Genel Başkan yardımcısıdır.siz kurumsal olarak daha nasıl bir yetki istiyorsunuz? Dolayısıyla ilçemizde olan tüm olumsuzluklardan tüm gecikmişliklerden sorumlu olan yandaşı olduğunuz partinin kurumsal yapısıdır.Beşiktaş yıldır bir çıkar veya inat uğruna ilçede adete belediyecilik olrak taş üstüne taş konulmamış suyu bile kirletilmistir.Temcit pilavı gibi tekrarlara yer vermeme gerek yok siz basın bensubu olarak olaylara benden çok daha vakifsiniz.
Ehil olmak yada ehliyet konusuna gelince belediye başkan adaylarından birisi on yıl ilçeye iyi kötü hizmet etmiş, hataları varsa ders almış olarak yarışa katılmıştır.Sürekli öne sürdüğünüz dini referanslara bakarak da geçmişi ,ailevi yapısı ve muhafazakar kimliği diğer adaylara göre öne çıkmaktadır.çok kısaca değindiğim durumlardan ötürü sizin gizli tarafgirliginiz yakışık almadı.Tarafsız olun, korkmayın bitaraf olan bertaraf olmaz.
Millete akıl vermeyi bırakın millet İYİSİNI bilir
Saygılarımla

Misafir Avatar
Arif Bilgin 2 yıl önce @Muhammet

Muhammed, sana da tavsiyem, emaneti ehline veriniz...
Hatalı gördüğünüz başkan artık yok. Genel Başkan Yardımcısı olan zat bugüne kadar yapılması gereken her türlü yardımı ve katkıyı fazlası ile yapmıştır.
Şu anda aday olacak ve Elbistan'ı inşAllah doruğa çıkartacak şahıs bu işe en layık olan şahıstır. Dün (Pazar günü) açıkladığı muhteşem projelerinin tamamına yakınını diğerlerinin anlayacağını bile sanmam.. Emaneti ehline veriniz.
Ben bunu yazarken yandaş oluyorum da sen birilerinin adına karşı tavır korken olmuyor musun? Siyaset bir bana mı yasak. Ben de her vatandaş/ yazar gibi fikrimi söyleme hakkımı kullanıyorum; vebalde kalmak istemiyorsanız emaneti ehline veriniz...

Beğenmedim! (19)
Avatar
Ahmet tekil 2 yıl önce

Ehil dediğin kişnin geçmişini buradan yazmaya çalışsam utanırsın. Bunları yazıp insanları altalmayın,bıktık bu yalanlardan.

Avatar
Yusuf Sevinçler 2 yıl önce

Sayın Arif bey emaneti ehline veriniz demişsiniz haklısınız buna itirazımız tabiki olamaz ancak emaneti vereceğimiz kişinin ehil olup olmadığı konusunda sizinle hem fikir değilim belirttiğiniz özelliklerin bahse konu kişide olup olmadığı belli değil ayrıca belirttiğiniz ehil kişide bulunması gereken özelliklerin diğer adaylarda olmadığınımı ima ediyorsunuz eğer öyle ise diğer adayların bu özellikleri hangi hususlarda taşımadığı konusunu belirtmeniz gerekmiyormu birincisi bu ikincisi bu ehillik konusunda bir AKP milletvekilinin dediği gibi sizin gösterdiğiniz adaya verirsek ahirette sorgudan muafmı olacağız. velhasıl kelam bir aday için oy isterken illa kutsal dinimizi kendi çıkarınız uğruna kullanmak zorundamısınız sadece bu aday şu şu işleri yapacak böyle böyle yapacak deseniz olmuyormu..

Misafir Avatar
yusuf sevinçler 2 yıl önce @Yusuf Sevinçler

Arif bey öncelikle şunu belirteyim yazınızda belirttiğiniz ayetten rahatsız olmadığım gibi yazımı dikkatli okursanız ayette belirtilen hususa katıldığımı herhangi bir itirazımın olmadığını açıkça belirttim benim itirazım siyasi yazılarınızda ve bir adaya destek istemek için neden bir ayeti kullanarak oy istemeye kalkıyorsunuz dedim sadece adayın neler yapacağını anlatmanız yetmiyormu demiştim ama yazımı hangi haleti ruhiye içersinde okudu iseniz zannediyorum anlayamamışsınız.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Arif Bilgin 2 yıl önce @Yusuf Sevinçler

Yusuf Bey, şunun dediğini bunun dediğini neden laflarının arsına sokuşturuyorsun? O densiz milletvekilini, face takip ediyorsan görmüşsündür en çok ben eleştirdim. Öte yandan bir ayeti hatırlatmam sizi niye böyle rahatsız etti? Rahatsız olmayın. O ebedi kitabımızda yazılı olan Allah'ın emirlerindendir. "O adayın iyi bildiğini ne biliyorsun" diyorsun ya onun iyi bildiğini üç ayrı (Mimarlık, Şehir planlamacılığı ve Ekonomi) uzmanlık alanı olduğundan biliyorum. Niye ısrarla söylüyorum biliyor musun, inan o adayın anlattıklarını on kere dinleseler ve sonra sınava tabi tutulsalar çokları geçer not alamaz, o kadar büyük, derin, komplike, teknik ve yerli yerinde projeler de ondan... Allah memleketimize hayırlı olanı, faydalı olacak olanı nasip etsin.

Beğenmedim! (16)
Avatar
Şekerci 2 yıl önce

Asil rumuzlu işine gelmedimi? yazarın görüşü senin görüşünle aynı olsa demokrasi özgürlük oluyor , senin görüşüne ters olunca tukaka sevsinler sizin demokrasinizi.