banner136
banner191
banner162

Otizmli çocuklar için özel etkinlik
banner167

Dünya Otizm Farkındalık Günü kapsamında Elbistan Rehberlik ve Araştırma Merkezi olarak; ilçedeki özel eğitim sınıflarında otizmli öğrencilere yönelik olarak oyun parkında etkinlikler yapıldı. Otizmli olan özel öğrenciler doyasıya oyun oynayarak eğlendi.

Elbistan İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Kürşat Bayazıt, Dünya Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Otizm; erken çocukluk döneminde başlayan sosyal etkileşim, iletişi, dil gelişimi ve davranış alanlarında çoklu temel fonksiyonlarının gelişmesinde gecikmeleri de içeren bir spektrum bozukluğudur. Günümüzde her 59 çocuktan birinde otizm görülmekte ve bu sayı her geçen gün artmaktadır.  Bu nedenle toplumumuzun otizm konusunda göstereceği hassasiyet, farkındalık ve bilinç çok önemlidir. Toplumun her kesiminde farkındalık oluşturmak amacıyla, otizmli bireylerin hayatını kolaylaştırmak, yaşam kalitesini arttırmak onların kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeye getirilmesini sağlamak ve topluma kazandırmak için erken ve nitelikli eğitim büyük önem taşımaktadır” dedi.

Elbistan’da 8 özel eğitim sınıfında otizmli öğrencilere yönelik eğitim verildiğini belirten Bayazıt, “Dünya Otizm Farkındalık Günü ve burada amaçlanan otizmi tüm boyutlarıyla vatandaşlarımıza tanıtmak, farkına varmalarını sağlamaktır. Otizmli çocuklarımızın eğitimi, diğer bireylerde olduğu gibi onları da 80 milyonluk Türkiye Cumhuriyeti nüfusunun içerisine tam olarak entegre etmek amacıyla çok önemli bir yer tutmaktadır. Bu amaçla Elbistan ilçemizde okul öncesi kademesinden lise kademesine kadar 8 özel eğitim sınıfımız otizmli öğrencilere yönelik eğitim vermektedir” şeklinde konuştu.