banner136
banner191
banner162

Aycan, çevre kirliliği için suç duyurusunda bulundu
banner167
 Afşin-Elbistan A Termik Santrali’nin, baca gazı arıtma sistemi olmadan çalışmasıyla çevreyi kasten kirletme suçunun işlendiğinin altını çizerek, Afşin Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı başvuruda, şu ifadelere yer verdi:

“Kış aylarının en önemli çevre sağlığı sorunu hava kirliliğidir. Hava kirliliğinin en önemli nedenleri; sanayi kuruluşları, motorlu taşıt trafiği ve ısınma amaçlı kalitesiz yakıtlardır. Kahramanmaraş, hava kirliliğinin en fazla olduğu illerdendir. Afşin ve Elbistan’da da hava kirliliği sorunu vardır. Bu ilçelerimizde uzun süredir faaliyette olmayan Afşin-Elbistan Termik Santrali’nin A ünitesinin baca filtresi olmamasına rağmen tekrar devreye girmesi ile hava kirliliğinin arttığı net olarak gözlenmekte ve vatandaşın şikayetine sebep olmaktadır. Hava kirliliğinin solunum sistemi hastalıklarına ve kansere sebep olduğu bilinmektedir. Ayrıca bu durum; toprağın ve suyun kirlenmesine neden olmaktadır. Filtresiz olarak termik santralin çalışması çevreyi kasten kirletme suçudur ve bu durum Türk Ceza Kanunu’nun 181.maddesinde tanımlanmıştır. Bu duruma sebep olan işletme yetkilileri hakkında yasal işlem yapılmasını teklif ederim.”

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan, Termik santralin A ünitesinin yeniden devreye girmesiyle, artış gösteren çevre kirliliği ile ilgili de gerekli tedbirlerin alınması amacıyla Kahramanmaraş Valiliği’ne yazılı olarak bildirdi.