banner136
banner191
 


Bu abonelerin elektriği kesilmez

Geçen haftaki solunum cihazına bağlı olarak yaşayan annemin durumunu anlatan yazımı okuyan Kahramanmaraş AKEDAŞ’ta Bilgi Güvenliği Uzmanı olarak çalışan Fatoş Polat Hanımefendi bir mesaj göndererek annem ve benzer durumunda olanlar için çok önemli bilgiler verdi. Ayrıca daha geniş bilgi edinmek isteyenler için de konuyu işleyen bir gazetenin[¹]linkini de ekledi.

Sayın Polat’ın yazdıklarını şöyle sıralayayım:

● Hastanın raporu dağıtım şirketine (Akedaş Elektrik Dağıtım Elbistan Bölge Müdürlüğüne) götürülerek başvuru yapılıyor.

● Rapor ve hastanın yaşadığı adres kayıt altına alınıyor.

● Borçtan elektriği kesilemiyor

● Herhangi planlı veya plansız kesintide doğrudan bilgilendiriliyor.

● Ve jeneratör desteği sağlanabiliyor.”

Aynı şekilde, söz konusu yazımın altına “mühendis” mahlası ile yorum ekleyen bir dost da şunları yazdı:

“Arif Hocam, bir konu hakkında bilgi vermek istemekteyim. EPDK'nın yapmış olduğu düzenleme sonrası, dağıtım şebekesinde planlı elektrik kesintisi olması durumunda, elektrikle çalışan diyaliz destek ünitesi, solunum cihazı ve benzeri mahiyette yaşam destek cihazlarına bağımlı kişiler, önceden kendilerinin belirlediği iletişim aracıyla bilgilendirilecekler. Dağıtım şebekesinde plansız elektrik kesintileri söz konusu olması durumunda ise yine kesintiyle ilgili durum hakkında bu kişilere bilgilendirilme yapılacak. Bu imkândan yararlanmak isteyen kişilerin, dağıtım şirketlerine sağlık raporunu ibraz etmeleri ve bulunduğu ikametgâhın aboneliğini bildirmeleri gerekiyor. Yapılan düzenleme ile dağıtım şirketlerine ilgili tüketicinin sağlık raporunun sona ereceği tarihi önceden hatırlatma mükellefiyeti de getirildi. Ayrıca kişinin raporunu yenilemesi halinde bu haktan yararlanması devam edecek. Ancak raporun 30 gün içerisinde dağıtım şirketine iletilmesi gerekecek.

"AKEDAŞ Elektrik dağıtım şirketi de aşağıda belirtildiği gibi destek sağladığını bilmekteyim. Elbistan AKEDAŞ Bölge müdürlüğüne bir uğrayın derim.

AKEDAŞ: Sağlık sorunları sebebiyle kesintisiz enerjiye ihtiyaçları olduğunu rapor ile belgeleyen kullanıcılar, şirketimiz tarafından kayıt altına alınıyor. Planlı bakım onarım çalışmaları sebebiyle ya da arızadan kaynaklanan elektrik kesintisi yaşandığında, kayıt altına aldığımız kullanıcılar ile irtibata geçilerek kesintisiz enerji hizmeti almaları sağlanıyor. KULLANICILARA JENERATÖR TEMİNİ YAPILIYOR.

Ben bunları bilmediğim halde bir vatandaş olarak sosyal devletin gereklerinden/ görevlerinden biri olarak düşündüğümden mümkün olan tedbirler alınacaktır, alınmalıdır; en azından ellerinden gelen yapılır kanaati ile önceki yazımı yazmıştım. Birçokları sanki bana has bir ayrıcalık istiyormuşum gibi anlayarak eleştirdiler. Bilmeyince insan bu duruma elbette tepki gösterir, ben de aynı şekilde tepki gösterirdim. Demek ki mesele farklıymış ve hayati önem taşımak ve raporu olmak şartıyla her vatandaşın kendisine sürekli elektrik sağlanmasını istemek hakkı, bunu sağlamak da ilgili şirketlerin görevi imiş.

Bu yazıların hiç değilse vatandaşların bilgilenmesi açısından önemli bir faydası olmuştur.

...............................................................
[¹]
https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/bu-abonelerin-elektrigi-kesilemez-40399521?fbclid=IwAR3fWBaQOtQeYEwGQk5lYFR_Id55-vJNhU1yS7cp8C28Q8b_vGyLI5LZKSY

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Muharrem 11 ay önce

21. Asır, 2020 yılı sonuna geldik ! Halen elektrik dağıtımı gibi en temel hizmet için bile yurdumuzun her yerinde büyük sıkıntılar yaşanmaktadır. Bir önceki yazınızda verdiğiniz Hollanda örneğinde olduğu gibi, gelişmiş ülkeler bu temel hizmetleri çoktan halletmiş durumdalar. Yani " bizi kıskanacak " hiç bir durumları yoktur ! Hollanda ayrıca mükemmel bir tarım ülkesidir. Sanayisi çok gelişmiştir. Sosyal hayatın gerektirdiği güvenlik ve hizmetler eşit ve refah içinde dağıtılmaktadır...Denizi doldurarak, topraklarını genişletmiş ve tarım-sanayi için her türlü hizmeti ciddi olarak gerçekleştirmiştir. Hukuk-demokrasi çok ileridedir. İnsanlar kesinlikle yerlere tükürmez, bağırarak küfürlü konuşmaz, birbirinin hakkını çiğnemez, komşularını rahatsız etmez, silah kullanmaz, başkalarının namusuna göz dikmez, serseri ve mafya bozuntusu yaratıklar asla görülmez, özgür basın-yayın hayatıyla herkes gerçekleri tam olarak öğrenir-görür, herkesin barış ve hoşgörü içinde yaşadığı bir modern ülkedir...

Misafir Avatar
Süleyman Şahin 11 ay önce @Muharrem

Arif Bey'inde sizinde yaptığınız kıyaslar genel olarak yanlış. Modern dünya tarihini okursanız Hollanda'nın bile yaptığı savaşları, vassallığını veyahut diğer gelişmiş ülkelerin hangi savaşları verdiğini, medeniyetsizliklerini görebilirsiniz. Bizler doğrudan savaşlar sebebiyle bu hallere gelmedik. Savaş neticedir. Bilim ve akıldan uzaklaşıp, ahlaki değerlerimizi yitirerek bu hale geldik. M. Kemal Atatürk yıkıntıdan Cumhuriyet kurdu ve 10 yılda tüketen değil, üreten bir ülke inşa etti. Bunu da ilim ve fen ile başardı. Sonrasında gelenler hangi siyasi görüşte olursa olsun onun emeklerinin üzerine katmak yerine, çalmak ve satmak politikasını güttüler. Bugün halen elektrik kesintisi konuşuluyorsa bırakın siyaseti, hakkı, hukuku, demokrasiyi önce aynaya bakalım. Düzelmesi için BİZ ne yaptık, ne çaba gösterdik!.. Hiçbir şey!.. Yalnızca tükettik ve halen tüketmeye devam ediyoruz. Saygılar.

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
Muharrem 11 ay önce @Muharrem

Arif Bey ; O ülkelerin, Osmanlı gibi " çöküşe götüren, ateşlere atan, halkını düşünmeyen, oldu-bittiye getirerek 1. Dünya Savaşı gibi bir felakete sürüklemeyen ahlaklı-erdemli-vatansever idarecileri olduğu için, bu felaketlerle boğuşmak zorunda kalmamışlar ve gelişme yolunda tüm hızla devam etmişlerdir. Yokluk ve yüzölçümü, yerlere tükürmenin, başkalarının hakkını-huzurunu çiğnemenin, adaletsizliğin vb. sığınacağı bahaneler değildir. Türk ve Müslüman olarak, erdemli davranışlarla dünyaya örnek olabilmeyi, her türlü olumsuzluğa karşı gösterebilmek çok mu zor ?! Meseleyi sadece maddi alanda ele almamak gerekir. Sıkışınca " Çanakkale Savaşı, Milli Mücadele, terör sorunları" vs. örnekleri verilerek, bahsettiğim ve gittikçe de artan olumsuz davranışlar savunulamaz...Ahlak-faziletli davranışlar, yoklukta da varlıkta da aynıdır !..Gece saat 2 de gümbür gümbür egzoz patlatarak yaygarayla dolaşanlara niçin kimse " ses çıkar(a)mıyor ?! Bu normal mi ?! Bunları düşün(ebil)meliyiz !..Saygıyla..

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Arif BİLGİN 11 ay önce @Muharrem

Muharrem Bey size katılıyorum. Türkiye'nin modern ve medeni ülke olma yolunda kat edeceği daha çok merhaleler vardır. Şunları da hakkaniyet adına söylemek gerek; onlar Türkiye gibi onlarca yıl bütün cephelerde yedi düvele karşı savaşmadılar. Sırf Çanakkale'de 253.000 şehit vermediler. Tarlaları ekecek erkek kalmamıştı neredeyse. Kıtlıktan insanlar kırılıyordu; atların fışkısından çıkan arpaları yıkayıp yiyenler vardı. Sanayie de çok geç adım atmıştık. Hollanda bir taraftan bir tarafa 200 km gelen yüzölçümü Çukurova kadar bir ülkedir; buna rağmen Avrupa'nın tarım deposu, et süt deposu gibidir. Burayı mamur etmek çok kolaydır. Bir de en az on katı olan Türkiye'yi ve halen yaşamakta olduğu terör savaşlarını düşünün; on yılda bir yaşadığı darbeleri hatırlayın. En az bir buçuk trilyon dolar teröre sarf edilmiştir. Terörü destekleyen ülkelerin amaçlarından biri de Türkiye'nin gelişmemesi, geri kalması, kendilerine muhtaç yaşamasıdır. Buna rağmen gelişmeler ümit vericidir. Selamlar.

Beğenmedim! (19)
Avatar
Ulaş 11 ay önce

Arif Bey, yedi düvele karşı savaştık diye gerçekleri örtmeyin lütfen.Almanya son 80 yılda iki kere yıkıldı ve yeniden ayakta.Japonya yine öyle...biraz dürüst olalım ve niye bu haldeyiz diye kafa yoralım. Evet biraz dürüst olursak ve düşünmeye başlarsak zarar etmeyiz.

Avatar
Ahmet 11 ay önce

Keşke bu bilgileri başimiza bir olay gelmeden öğrenebilsek.Annenizin başina birşey gelseydi ne önemi kalirdi ki bu bilgilerin.Vatandaş çoğu şeylerden habersiz.Hükümetimiz güzel işler yapıyor lakin haberimiz olmuyor.

Misafir Avatar
Arif BİLGİN 11 ay önce @Ahmet

Ahmet Bey kardeşim, 'Çerçi başındakini çağırır' diye bir söz var. Daha bilmediğim ve bilmediğimiz kim bilir ne kadar bilgi ve hakkımız vardır. Derde düşen derman aramaya başlıyor ve bilmediklerini o sırada öğreniyor. Yine de bu andan itibaren birçok insanımız öğrenmiş oldular; inşAllah gerekmez, ama gerekirse muhakkak işlerine yarayacaktır.. Selamlar.

Beğenmedim! (19)