banner136
banner191

Pınarbaşı’nın suyu bugünlerde boşaltılacakmış. Demek ki bendin tabanındaki ‘savak’ açılacak ve aylardır çok az kaynadığı için değişmeden kalan mikrop ve bakteri üreten sudan kurtulacağız. Geride oradan buradan sızan su, ‘mırık’ dediğimiz çamur ve orta kısımda kurumaya yüz tutmuş bir ark kalacaktır. Görülmeye de değer…
 
Aman Allah’ım binlerce yıllık Ceyhan bu hallere mi düşecekti?
 
Kimseyi suçlamak istemiyorum. Ceyhan’ın bu hale düşmesinin tek nedeni, yağışların yetersiz olması nedeniyle yer altı su haznelerinin dolmaması, böyle olduğu halde arazilerdeki yüzlerce sulama kuyusunun her yıl daha artan oranda yer altından su çekmesidir. 5-6 metreden, 15-20 metreden su fışkıran çok köyümüzde 50-60 metreden su çıkartılamaz oldu…
 
Sanıyorum, Pınarbaşı’nda iyi bir temizlik yapılacak. Çamurdan, çöpten, taştan, naylon atıklardan alttaki kaya tabakasına kadar temizlenmesi gerekecek. Kenarları da güzelce ıslah edilirse, mesela ortalaması karo büyüklüğünde ve çok düzgün taşlar, içine doğru eğimli olarak döşenirse kalıcı bir hizmet yapılmış olacaktır.
 
Bununla yetinilmemeli.  Şu hantal ve doğasına hiç yakışmayan köprü kaldırılmalıdır. Mümkünsü onun ayaklarını sağlama almak için dökülen betonlar -ki o zaman bir ara suyun kaynamasını engellemişti- sökülüp atılmalıdır. Belki nehrimizi besleyen damarlardan biri böylece açılabilir… Köprü kalktıktan sonra -malum burada aşağıdaki fotoğraftan da anlaşılacağı üzere toprak yol vardı. Onun yerine insanların karşıdan karşıya rahatça ama yaya olarak geçebileceği taş yol yapılmalıdır. Büyük ve kalın bloklar halinde üstü düzgün taşlar, bir buçuk metre eninde, aralarında su akışını sağlamak amacıyla boşluklar bırakarak ve sudan yarım metre kadar yüksek olarak döşenmelidir.
 
Uyduruk şelale kaldırılmalıdır. İlle bir su akışı sağlanacaksa başka yöntemler, güzellikler sergileyen yeni bir şey oluşturulabilir.
 
Örtme Kaya’dan yüz, yüz elli metre kadar aşağısına, Büyük Şehir Belediye’sinin beş altı tanesini Millet Bahçesine yaptığı gibi bir köprü yapılmalı; piknik için gelen insanlar eziyetten ve zaman kaybından kurtarılmalıdır. Mesela batı tarafta mescit var, doğudakiler namaz kılmaz istediklerinde, helalara gitmek istediklerinde çok uzun bir yolu gidip gelmeleri gerekiyor.
 
Eğer suyun bir yıl veya birkaç yıl daha kaynamama ihtimali göz önüne alınırsa -ki alınmalıdır- hazır dere boşaltılmış ve temizlenmişken, uygun yerlerinde üç beş (yetmezse daha çok) sondaj yapılmalı ve dereye verilerek suyun çoğalması sağlanmalıdır.
 
Yapılacak başka projeler varsa bilmem. Onlar da bittikten sonra tekrar savak kapatılır ve suyun birikmesi sağlanır.
 
Dilerim Allah’tan Kaynarca’dan yukarısında tekrar su kaynar, Ceyhan gürül gürül akar da milyon yıllık doğa güzelliği susuz kalmış gül gibi solup gitmez…
 
Sayın başkanım, kısa zamanda çok ve hızlı çalışmak gerektiğini biliyoruz; bu gayreti de görüyoruz. Gerekirse özel ekipler kurarak, Büyük şehir Belediyesinden insan, ekipman ve maddi destek alarak Ceyhan’ın bu kesimini kurtarmak için elinizden geleni esirgemeyeceğinize inanıyorum. Arkasından -inşallah- Kaynarca bölgesi muhakkak ama muhakkak şu mezbele halinden kurtarılmalı, cennetten bir köşe yapılmalıdır…
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ELBİSTANLI 3 yıl önce

Sayın hocam bu konuya bilmeyerek mi yazıyorsunuz? çözüm bulmak için.Yoksa yoksa bilerek KASKİ'nin Kaynarca mevkiinde ; önce 2011-2015 Dönemi belediyesinin 600 lt/sn debili su buldum diye başlatığı suyun kaçış miladı nın başlangıcı su pompaj istasyonun yapılması ardında KASKİ nin aynir yerde Pınarbaşı suyunun ana damarını kırmaya başladığı en 25 adet fore kazıkları çakarak pompaj istasyonu yapacağım diye CEYHANIN GÖZÜ'nü kuruttuğu ve yaklaşık 5 dönüm kaynarca su kaynakları bölgesine yaptığı dolguyu kapatarak cennet ırmağı Ceyhan Nehrine yaptığı ihanetimi kapatmaya çalışıp dikkatleri başka noktaya mı çekmeye çalışıyorsunuz.Bu gün biliniz ki kaynarcaya su pompası altına ve çevresine çakılan fore kazıklar ana damarı kırmış ve suyu aşağıya kaçmıştır. KASKİ bu doğayı mahvetmiştir.Su Bitti.Tarihte olmamış olay oldu. Pınarbaşı'nın zeminine karo büyüklüğünde taş döşemekle zemini tamamen kapatarak ne yapmayı planlıyorsunuz.Var olanan gözleride kapatacaksınız. Saklayın, ama biliyoruz.......

Misafir Avatar
Arif BİLGİN 3 yıl önce @ELBİSTANLI

Sayın Elbistanlı, ya okumuyorsunuz, ya okuduğunuzu anlamıyorsunuz. Ben tabanına TAŞ SERİMİ YAPILACAKKEN önleyen insan olarak karo büyüklüğünde taş döşenmesini ister miyim? "Eğimli olarak kıyılarına.." yazdım, nasıl bir art niyetle okuyorsunuz ki yanlış anlıyorsunuz?
"Yazarın diğer yazılarına" girip aşağıda tarihleri ve başlıklarını vereceğim yazılarıma bakarsanız Pınarbaşı için neler yazdığımı, sizin "kaynarcaya su pompası altına ve çevresine çakılan fore kazıklar ana damarı kırmış ve suyu aşağıya kaçmıştır. " sözünüzde geçen iddiayı ilk benim dillendirdiğimi ve daha nicelerini göreceksiniz.
1) 22 şubat 2018 tarihli Pınarbaşı'nın zemini düz kayalıktır; taş serimine gerek olmayabilir”
2) 8 Mart 2018 tarihli Yosun (Alg) Suyun Kendisindedir, Engellenemez Profesörlerle Görüştük, Çözümü Anlattılar”
3) 02 Ağustos 2018 tarihli Ne oldu da Pınarbaşı'nda su kaynamaz oldu”
4) 10 Ağustos 2018 tarihli PINARBAŞI'NIN SUYU ACİLEN TAHLİYE EDİLMELİDİR”

Beğenmedim! (42)
Avatar
ELBİSTANLI 3 yıl önce

DEVAM. Şimdide KASKİ Pınarbaşı' ndaki suyu kaybedince kaynarcadan Pınarbaşı'nın gözüne 200' lük plastik boru döşeyerek kaynarcadan göze su salacaklar.Sonrada Milleti kandırıp bakın Pınarbaşı'ndan su geliyor diyecekler. Millet Avil ya ! İşte ben bunu eleştiriyorum. KASKİ fore kazıkları Kaynarcaya çakarak Pınarbaşı'nın suyunu kaçırdı, Kaynarcaya su pompaj istasyonu kurarak 5 dönüm su alanını doldurdu. Kaynarcanın etrafı molozla dolduruluyor. Siz bunları yazacağınıza gidip; köprü kalksın yol yapılsın (su gözlerini kapatmak için mi),Ceyhan'ın bu hale düşmesinin tek nedeni, yağışların yetersiz olması nedeniyle yer altı su haznelerinin dolmaması, halde arazilerdeki yüzlerce sulama kuyusunun her yıl daha artan oranda yer altından su çekmesi gibi çok ilgisiz konuları dile getiriyorsunuz. Eğer su kuyuları olsa idi Termik Santraldeki heyalandan önce su giderdi.O tarihten önce binlerce kuyudan su çekilerek kurutma yapıldı. A ve B kömür sahasında. Ama olmadı.Bu tez yanlış.Suç belli. Fore Kazıklar

Misafir Avatar
Arif BİLGİN 3 yıl önce @ELBİSTANLI

-Devamı- genel müdürü arayarak durumu aktarmış, tekrar beni aradılar ve TAŞ SERİMİNİN DURDURULDUĞUNU söylediler. Konunun içinde Ceyhan'ın temizleme yöntemleri vs de vardı.
Şunu söylemek istiyorum; KENDİ AKILLARINI EN ÜSTÜN SANAN, yani ORTAK AKLA değer vermeyen DANIŞMAYAN yöneticilerin başarılı olma şansı çok azdır. Böyle düşünenler bir yazarın yazdıklarına ne kadar önem verir? Hatta okur mu acaba?
"İlk ben yazdım, ben önledim" cümlelerini cevaben yazmak bencilliği göstermez. Hem soracaksınız, ithamlarda bulunacaksınız cevap verilince de 'bencillik' diyeceksiniz. Haksızlıktır, iyi niyetle de uyuşmaz. Şunu da belirteyim, Elbistan'ın meselelerini -santraller hariç- benim kadar ve benden önce hiç kimse ele almamış yazılarında konu edinmemiştir. (Poyraz Bey'in bireysel ve medyaya dönük çabaları takdire şayandır). Benim ikinci köşem vardı, duruyor olsaydı oradan da onlarca yazımı kanıt olarak gösterirdim.
Çabanızı vaktinde basın toplantısı ile keşke su yüzüne çıkartsaydınız! Selamlar...

Beğenmedim! (38)
Misafir Avatar
Arif BİLGİN 3 yıl önce @ELBİSTANLI

Elbistanlı, bir yazar olarak ben üzerime düşeni yaptığıma inanıyorum. Keson kuyular açılmadan çok önce de o zaman da nice yazılar yazarak Elbistan'ın suyunun kireç oranının yüksek olduğunu, Ceyhan'ın suyundan farksız olduğunu, çevrede araştırma yapılarak bulunacak daha kalite bir suyun getirilmesi gerektiğini kaç kere yazdım. Sarız civarından Afşin'e getirilecek suyu duyar duymaz kaç yazı bunun Elbistan'a da getirilmesi kaç kere yazdım. Genel Müdürlükten bile arayarak zorluğunu, en olan dağa tünel kazmak vs gerektiğini maliyetin çok yükseldiğini ama ileride getirileceğini vs anlatıp durdular.
Mesela Ceyhan'da Pınarbaşı'nın zeminine -güya ıslah etmek amacıyla- çakıl taşı serimi yapılacaktı. Hem burada hem facebook'ta günlerce öyle kampanya düzenledim ki gece 00.30'da Kaski'den aradılar; uzun uzun tartıştık Size de gönderdiğim yazımın birindeki Prof'un söylediklerini aktararak doğrusunun o olduğunu, sorumlu olacaklarını vs söyledik. O gece konuştuğum şahıs tatilde olan... (devamı var)

Beğenmedim! (34)
Avatar
ELBİSTANLI 3 yıl önce

Sayın hocam ilk ben yazdım la bu iş düzeltilmez. Bu bencilliktir.Siz bir Elbistanlı hemde yaş olarak bizden büyük olarak (Saygı duyarım) 2011-2015 döneminden bu güne diğer Elbistanlı sözü geçen büyüklerde dahil Pınarbaşı'nda yapılan bu işi bilmez insanlara Ceyhan Nehri ve Pınarbaşı'nda yapılan bu olaylara neden dur demediniz.Hele hele 26 Ağustos 2016' da içme suyu zehirlenmesinden önce KASKİ nin Ceyhan Nehrinde ve Kaynarca nın gözünde iş makinaları ile yaptığı kazı çalışmalarına, Kaynarcadaki su pompaj istasyonu için 5 dönüm su alanın dolgu ile kapatılmasına neden dur demediniz.Hepiniz KASKİ ye hayran hayran baktınız veya baktılar. Bir Elbistanlı bile bu işe dur demedi.Eskiler bilir şimdi ki bu pompaj istasyonunun altında ve yolun kenarından su kaynar ve oralarda su içerdik ,yün yıkardık, at arabaları at sulardı. KAYNARCA su kaynardı.Şimdi su bitiyor. Su bittikten sonra yazmayalım. Hala kaynarca mevkiine yer yer moloz yığıyorlar, çevresine ev yapıyorlar.Yakında Kaynarca bitecek....

Avatar
Karabekirli 3 yıl önce

Bilgili önce suyu bul sonra peyzaj yap. Pinarbasinin kurumasinin sebebi Tasocagidir suyun geliş yönü orasidir. Su olmaz etrafında olan bahceleriniz ve piknik alaninizda atıl olacaktır. Üretmeden tüketmeye devam

Misafir Avatar
Arif BİLGİN 3 yıl önce @Karabekirli

Önce yazıyı okuyup anlamak sonra eleştirecek bir konu varsa eleştirmek gerekmez mi? Peyzaj konusu yazıda diğer işlemler yapıldıktan sonraki iş olarak yazıldı. Ceyhan'ın suyunun azalması, kuruması birkaç yüz metre çevresindeki inşaatların ve hele taş ocağının hiç alakası yok. Yağışlar yıllardır yetersiz. Yer altı su hazneleri dolmuyor. Tarım için çekilen sular daha da azaltıyor. Bu tek sebep değil ama önemli bir etkendir. Bunu nasıl anlıyoruz? Şöyle; ovada önceleri 10-15 metreden çıkan su şimdi 65-70 metreden zor çıkıyor. Diğer ve bence ihtimali yüksen sebep köprünün altına keson kuyu çevresine çakılan ve alt katmanı kırdığı için suyun kaçmasına sebep olan fore kazıklardır. Neden? Çünkü o katmandan Ceyhan'ın tersine bir akış vardır. Bu akan suyun önemli bir bölümü Pınarbaşı'nın üst kesiminde ve tabii yeraltında kayalık kesimlere çarpıp kaynamakta idi (Bu jeologların yaptığı araştırmalarının tespitidir); katmanların kırılması suyun bu akışını engellemiş olabilir...

Beğenmedim! (34)
Avatar
Mehmet zeki 3 yıl önce

Yüce Allah'ın verdiği bulunmaz nimet (su),ancak bu kadar hoyratça heba edilir.Ceyhan Nehri en kurak yıllarda bile böyle olmamıştı.Pınarbaşının suyu hiç böyle fakirleşmemişti.Allahın nimetine müdahale edenler,bizi bu güzellikten mahrum ettiler.Kaski pınarbaşına kazık çakmadan önce jeoloji mühendislerinden aldığı bir rapor varmı ?Bu iş için bilimsel kurumlarından destek aldılarmı ? Günü kurtarayım derken geleceğe ait varlığı kaybetti Elbistan.Ceyhan Nehri Pınarbaşından kaynamaya başlıyor,(du) Elbistandan çıkıyor hala yerden kaynamaya devam ediyor nehrin dibine bina ruhsatı verenlerin hiç mi içi sızlamadı?Yazık oldu pınarbaşına su kuş gibidir,Kaçtımı birdaha tutamazsın.

Avatar
2 Pınarbaşı mangal alanı olur mu? 3 yıl önce

Çözüm önerim:
1. Kanaatimce pınarbaşı suyunun yakın çevresi mesire alanı olduğu sürece kirliliğe son vermenin bir imkanı yoktur. Doğal suyun kaynadığı ağaçlıklı bir mevkiye iki masa, sandalye atıp mesire alanına çevirme kolaycılığını bırakmalıyız.Gavur bağları mevkiine doğru, çorak alanların ağaçlandırılarak yeni mesire alanları oluşturulmalıdır. PINARBAŞI SUYU VE YAKIN ÇEVRESİNDE SADECE AĞAÇ/ORMAN OLMALIDIR. İnsanlar buraya koşmaya, yürümeye, nefes almaya gelebilir ancak kesinlikle piknik/mangal yapmamalıdır.
2. Büfe/kafe/lokantalar yeni mesire alanına taşınmalıdır. Pınarbaşı çevresi tuvaletten/kanalizasyondan arındırılmalıdır.
3. Yapılaşmaya son verilmeli, mevcutların da taşınması için ileriye dönük çalışma yapılmalıdır.
SON SÖZ: Pınarbaşının durumu ve hapsettiğimiz ceyhan nehri, ceyhan camisinin arkasına (eski Elbistan) izin verilen çok katlı binalar bizim en büyük ayıplarımızdandır. Yıllarca hoyrat davrandığımız pınarbaşına hak ettiği değeri veremezsek elimizden uçup gidecek.

Avatar
1 PINARBAŞI mangal alanı olur mu? 3 yıl önce

Yazıyı her ne kadar yüzeysel bulsam da pınarbaşı ve içme suyunu gündeme getirmesi, tartışmaya açması yönüyle olumlu buldum. Doğrudur pınarbaşı suyunun içinde plastik ayran bardağı, bir piknikçiden kalan tavuk eti ambalajı atıkları, plastik çatallar dahil bir çöplükte olabilecek envai çeşit atığa rastlamak şaşırtıcı olmayacaktır. Pınarbaşında sadece atık kirliliği değil, ses kirliliği (düğün salonları ve lokanta-cafe ses sistemi kaynaklı) ve görüntü kirliliği de mevcuttur. Çok katlı apartmanlar Pınarbaşına iyice yaklaşmıştır. Suyun dibindeki cafe-lokantaların gideri nereye gider hiç merak ettik mi? Yaklaşan çok katlı apartmanlar en büyük tehdit değil mi?

Avatar
Faruk Tamer 3 yıl önce

Konu çok daha vahim olduğu kanaatini taşıyorum. Büyükşehir Belediyesinin ekipman ve eleman tedarikiyle sorunun halledileceği kanaatini taşımıyorum. Akademik ve bilimsel çalışmalarla uzmanlar eşliğinde, daha geniş kapsamlı bilimsel etüd ve araştırmalarla devletimizin diğer organları DSİ, üniversitelerden kurulu nilim heyeti şarttır diyorum. Diğer bir konu Elbistan ovasında köylerimiz tarım amaçlı artezyen kıyıları yanında, termik santral kömür yılana ve soğutma amaçlı olan ve sayıların düşünülenden çok çok fazla plan kömür sahalarında yer aldıkları söylenen, Ceyhan'ın kaynama olgusunu emgellediğini sandıüımoz ve yer altı su kaynaklarını tüketen kıyıların varlığı unutulmamalıdır diye düşünmekteyim.

Misafir Avatar
Arif BİLGİN 3 yıl önce @Faruk Tamer

Haklısınız. Üniversitelerin araştırma yaptığını daha önceki yazılarım ve Facebook'taki kampanyam sırasında söylemişlerdi. Yine ve daha geniş araştırılmalı, asıl sebep ne ise o halka duyurulmalı ve muhakkak çözümü bulunmalıdır. Benim ifadelerim "suyunun boşaltılacağını" -ki bunu da ilk ben yazmıştım- duyduktan sonra daha çok dışındaki (Hantal köprünün kaldırılması, yerine taşlarla yaya geçidinin yapılması, gerekirse sondajlar yapılması, 150 metre kadar aşağıya yaya köprüsü yapılması. kıyılarının ıslahı) gibi tekliflerim ile ilgilidir.
Selamlar...

Beğenmedim! (26)